- Čo je Crohnova choroba?
- Crohnova choroba – druhy
- Je Crohnova choroba autoimunitné ochorenie?
- Príznaky a prejavy Crohnovej choroby
- Príznaky Crohnovej choroby u žien
- Príčiny Crohnovej choroby
- Diagnostika
- Je Crohnova choroba liečiteľná?
- Liečba
- Crohnova choroba u detí
- Komplikácie
- Je Crohnova choroba smrteľná?
- Vyhliadky a kvalita života
- Často kladené otázky
- Zhrnutie
Crohnova choroba je chronický alebo dlhodobý stav, ktorý je spôsobený zápalom v tráviacom trakte. Crohnova choroba môže spôsobovať silnú bolesť a iné príznaky, ale lieky pomôžu jej zvládanie.
Príznaky Crohnovej choroby môžu zahŕňať vredy v čreve, diskomfort a bolesť.
Hoci sa Crohnova choroba zvyčajne začína v detstve alebo ranej dospelosti, môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku.
Tento článok vysvetľuje, čo je Crohnova choroba a ako sa prejavuje. Zaoberá sa aj jej príčinami, diagnózou, komplikáciami a liečbou a ponúka niekoľko stravovacích tipov.
Čo je Crohnova choroba?
Crohnova choroba je jednou zo skupiny chorôb známych ako zápalové ochorenie čriev (IBD – inflammatory bowel disease). Ulcerózna kolitída je ďalším typom IBD.
Crohnova choroba je autoimunitne spôsobený zápalový stav. To znamená, že imunitný systém omylom útočí na vlastné bunky tela a myslí si, že sú škodlivé, aj keď nie sú.
Crohnova choroba môže postihnúť ktorúkoľvek časť gastrointestinálneho (GI) traktu, od úst až po konečník. Príznaky postihujú najmä črevný systém, ale môžu postihnúť aj kožu, kĺby, kosti, oči, obličky a pečeň.
Crohnova choroba – druhy
Podľa Crohnovej a kolitickej nadácie existuje päť typov Crohnovej choroby:
- Ileokolitída: Toto je najbežnejší typ a postihuje tenké a hrubé črevo. Medzi príznaky patrí hnačka, nevysvetliteľná strata hmotnosti a bolesť v dolnej a strednej časti brucha.
- Ileitída: Postihuje iba tenké črevo. Príznaky sú rovnaké ako pri ileokolitíde, ale u osoby s ťažkým ochorením sa môžu vyvinúť fistuly alebo zápalový absces.
- Gastroduodenálna Crohnova choroba: Postihuje žalúdok a začiatok tenkého čreva. Príznaky môžu zahŕňať nevoľnosť, vracanie, stratu chuti do jedla a nevysvetliteľnú stratu hmotnosti.
- Jejunoileitída: Spôsobuje škvrny zápalu v hornej oblasti tenkého čreva, nazývané jejunum. Symptómy zahŕňajú kŕče v bruchu po jedle, hnačku a v závažných prípadoch aj fistuly.
- Crohnova kolitída: Toto postihuje iba hrubé črevo alebo hrubé črevo. Symptómy môžu zahŕňať hnačku, rektálne krvácanie a poškodenie okolo konečníka, ako sú vredy, fistuly a abscesy. Môže tiež spôsobiť bolesť kĺbov a kožné lézie.
Symptómy siahajú od zvracania po rektálne krvácanie a do určitej miery závisia od typu.
Je Crohnova choroba autoimunitné ochorenie?
Existuje mnoho teórií o tom, prečo sa Crohnova choroba vyvíja, vrátane genetických faktorov, problémov s črevným mikrobiómom a expozície životnému prostrediu.
Najuznávanejšia teória je, že ide o autoimunitné ochorenie. To znamená, že imunitný systém omylom napáda zdravé bunky v tele. Keďže imunitný systém interaguje s rôznymi organizmami, môže to vyvolať zápal a poškodenie čriev.
Príznaky a prejavy Crohnovej choroby
Príznaky Crohnovej choroby sa líšia v závislosti od toho, ktorú časť čreva tento zápal ovplyvňuje. Často zahŕňajú:
- Bolesť: Úroveň bolesti sa líši od človeka k človeku a závisí od toho, kde je zápal v čreve. Ľudia majú tendenciu pociťovať bolesť v pravej dolnej časti brucha.
- Vredy v čreve: Sú to oblasti, ktoré môžu krvácať. Ak k tomu dôjde, človek môže nájsť krv v stolici.
- Vredy v ústach: Toto sú bežné príznaky Crohnovej choroby.
- Hnačka: Môže sa pohybovať od miernej po závažnú a môže sa vyskytnúť hlien, krv alebo hnis. Osoba môže tiež cítiť nutkanie na stolicu, ale zistí, že nič nevychádza.
- Únava: Ľudia s Crohnovou chorobou sa často cítia veľmi unavení a môžu mať horúčku.
- Zmenená chuť do jedla: Občas môže človek pociťovať stratu chuti do jedla.
- Strata hmotnosti: Môže to byť spôsobené stratou chuti do jedla.
- Anémia: Strata krvi môže viesť k anémii.
- Krvácanie z konečníka a análne trhliny: Koža konečníka popraská, čo vedie k bolesti a krvácaniu.
Počas vzplanutia príznakov Crohnovej choroby sa u človeka môže vyvinúť aj:
- artritída
- uveitída (zápal oka)
- kožná vyrážka a zápal
- zápal pečene alebo žlčových ciest
- oneskorený rast alebo oneskorený sexuálny vývoj u detí
Typický príznak Crohnovej choroby je bolesť brucha.
Príznaky Crohnovej choroby u žien
Približne u polovice žien, ktoré majú Crohnovu chorobu, sa tieto vyvinú pred dosiahnutím veku 35 rokov. U žien môže mať niektoré špecifické príznaky, ako napríklad:
- nepravidelná menštruácia v dôsledku účinkov na funkciu hormónov
- nedostatok železa, pretože Crohnova choroba ovplyvňuje vstrebávanie živín a môže viesť k črevnému krvácaniu
- bolesť pri sexe, ak symptómy postihujú oblasti blízko konečníka alebo vagíny
- nepohodlie pri sexe, pretože Crohnova choroba môže ovplyvniť libido a obraz tela človeka, ako aj spôsobiť bolesť a iné druhy nepohodlia
Zdá sa, že Crohnova choroba neovplyvňuje plodnosť, ale výskum naznačuje, že je ťažšie otehotnieť, keď je choroba aktívna a po operácii.
Zápalové ochorenie čriev (IBD), ako je Crohnova choroba, nebráni tomu, aby osoba otehotnela. U niekoho s týmto typom ochorenia je však pravdepodobnejšie, že:
- bude mať predčasný pôrod
- bude potrebovať pôrod cisárskym rezom
- môže porodiť dieťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou
Príčiny Crohnovej choroby
Nie je jasné, čo spôsobuje Crohnovu chorobu. Odborníci tvrdia, že môže pochádzať z abnormálnej reakcie imunitného systému. Nevedia však, či táto reakcia spôsobuje ochorenie, alebo z neho vyplýva.
Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko zápalu, zahŕňajú:
- genetické faktory
- imunitný systém človeka
- enviromentálne faktory (životný štýl)
- Svoju úlohu môže zohrať aj baktéria alebo vírus. Napríklad výskum naznačuje, že existuje spojenie medzi baktériou Escherichia coli a Crohnovou chorobou.
Fajčenie je ďalším rizikovým faktorom.
Diagnostika
Lekár sa opýta pacienta na jeho príznaky. Fyzikálne vyšetrenie pohmatom môže odhaliť hrčku v bruchu, ktorá je výsledkom toho, že sa slučky zapálených čriev zlepili.
Ako testovať
Nasledujúce testy môžu pomôcť pri diagnostike:
- testy stolice a krvi
- biopsia
- sigmoidoskopia, ktorá zahŕňa použitie sigmoidoskopu, krátkeho, flexibilného nástroja podobného trubici na vyšetrenie spodnej tretiny hrubého čreva
- kolonoskopia, ktorá zahŕňa použitie flexibilného trubicovitého nástroja, kolonoskopu, na vyšetrenie hrubého čreva
- endoskopia, ktorá zahŕňa vloženie dlhého, tenkého, flexibilného nástroja nazývaného endoskop dole cez pažerák a do žalúdka na vyšetrenie hornej časti čreva
- CT vyšetrenie alebo röntgenový klystír bária, ktoré pomáhajú odhaliť zmeny v čreve
Je Crohnova choroba liečiteľná?
Zatiaľ čo liečba môže pomôcť zvládnuť prejavy a príznaky Crohnovej choroby, neexistuje žiadny liek. Výskum pokračuje a keď vedci dokážu identifikovať príčiny, možno sa im podarí nájsť liek.
Medzitým by nasledujúce informácie mohli jedného dňa pomôcť výskumníkom vyvinúť liek:
- Zdá sa, že baktérie Microbacterium avium tuberculosis alebo MAP sú bežnejšie u ľudí s Crohnovou chorobou. Vedci pracujú na objasnení súvislosti.
- Jedna z teórií je, že Crohnova choroba je výsledkom zmien v črevnom mikrobióme. Dozvedieť sa viac o tom by mohlo odhaliť spôsoby obnovenia rovnováhy mikroflóry v čreve.
- Imunitná odpoveď hrá úlohu pri Crohnovej chorobe. Keď sa objavia nové metódy na zmiernenie zápalu, výsledkom by mohli byť efektívnejšie spôsoby zvládania Crohnovej choroby.
- Genetické faktory môžu hrať úlohu. Identifikácia génov, ktoré ovplyvňujú riziko Crohnovej choroby, a učenie sa, ako ich upraviť, môže viesť k vyliečeniu.
- Implantovateľné zariadenia, regeneratívna medicína a technológia kmeňových buniek sú tiež možnými budúcimi možnosťami.
Liečba
Liečba Crohnovej choroby môže zahŕňať lieky, operáciu a výživové doplnky. Cieľom je kontrolovať zápal, vyriešiť problémy s výživou, zmierniť symptómy a znížiť výskyt recidív.
Priebeh liečby bude závisieť od:
- miesta zápalu
- závažnosti problému
- komplikácií
- reakcie človeka na predchádzajúcu liečbu
Niektorí ľudia sú s liečbou bez akýchkoľvek príznakov dlhé obdobia až roky. Toto sú obdobia „remisie“. Príznaky sa však zvyčajne znova objavia.
Keďže sa dĺžka trvania remisie značne líši, môže byť ťažké zhodnotiť, aká účinná je liečba a ako dlho bude remisia trvať.
Lieky
Existuje mnoho liekov na Crohnovu chorobu, vrátane:
Aminosalicyláty: Sú to protizápalové lieky. Lekár ich môže predpísať osobe s novou diagnózou a miernymi príznakmi.
Steroidy: Tieto môžu zahŕňať perorálne steroidy (napríklad prednizón), alebo intravenózne steroidy, ako je metylprednizolón (Medrol). Sú len na krátkodobé použitie, pretože môžu mať vážne vedľajšie účinky.
Antibiotiká: Môžu byť užitočné počas Crohnových vzplanutí, ak má osoba absces alebo fistulu.
Lieky proti hnačke a náhrady tekutín: Keď zápal ustúpi, hnačka zvyčajne tiež ustúpi. Avšak človek môže stále potrebovať niečo na riešenie hnačky a bolesti brucha. Je dôležité, aby výber liečby viedol lekár, pretože niektoré lieky proti hnačke môžu maskovať infekciu, ktorá si vyžaduje liečbu.
Biologická liečba
Biologická liečba je typom lieku, ktorý vedci vyvinuli zo živých organizmov. Biologické látky znižujú imunitnú odpoveď tela zacielením na proteíny, ktoré vedú k zápalu. Zdá sa, že pomáhajú ľuďom s Crohnovou chorobou.
Nižšie uvádzame niekoľko príkladov:
- látky protinádorového nekrotizujúceho faktora, ako je infliximab (Remicade), adalimumab (Humira) a certolizumab pegol (Cimzia)
- antagonistiká integrínových receptorov, ako je vedolizumab (Entyvio)
- anti-interleukín-12 a interleukín-23 terapia, ktorá môže zahŕňať ustekinumab (Stelara)
Príklady biologických látok pre Crohnovu chorobu zahŕňajú:
- infliximab (Remicade)
- adalimumab (Humira)
- certolizumab pegol (Cimzia)
Biologická liečba môže mať vedľajšie účinky vrátane zvracania, nevoľnosti a oslabenej odolnosti voči infekcii.
Niektoré štúdie naznačujú, že používanie biologických liekov môže znížiť pravdepodobnosť potreby brušnej operácie do 10 rokov na 30 %. Pred zavedením biologických liekov vedci uvádzajú toto číslo na 40–55 %.
Zdá sa, že aj biologické lieky znižujú riziko nežiaducich účinkov kortikosteroidov.
Existujú rôzne typy biologických liekov a každý človek na ne reaguje inak. Lekár odporučí vhodnú možnosť a navrhne alternatívy alebo kombinácie liekov, ak sa prvá voľba ukáže ako neúčinná.
Chirurgická operácia
Väčšina ľudí s Crohnovou chorobou môže nakoniec potrebovať operáciu. To môže zmierniť príznaky, ktoré nereagovali na lieky. Operácia môže tiež pomôcť pri riešení komplikácií, ako je absces, perforácia alebo upchatie, ako aj krvácanie.
Odstránenie časti čreva môže pomôcť, ale nevylieči Crohnovu chorobu. Zápal sa často vracia do oblasti vedľa oblasti, ktorá bola odstránená. Niektorí ľudia počas svojho života vyžadujú viac ako jeden operačný zákrok.
Pacient môže potrebovať kolektómiu, pri ktorej chirurg odstráni celé hrubé črevo alebo jeho časť. Tento postup môže tiež zahŕňať vytvorenie malého otvoru v prednej časti brušnej steny a vsunutie špičky konca tenkého čreva do tohto otvoru, čím sa vytvorí stómia, cez ktorú výkaly opúšťajú telo. Fekálne hmoty sa potom zbierajú do špeciálneho vrecúška. Ľudia so stómiou môžu viesť bežný, aktívny život.
Ak sa chirurgovi podarí odstrániť chorú časť čreva a znovu napojiť zdravé oblasti, nie je potrebná žiadna stómia.
Chirurgická operácia však nie je možnosťou pre každého. Je tiež dôležité vedieť, že po operácii sa ochorenie môže opakovať.
Prírodná liečba
Neexistuje žiadny liek na Crohnovu chorobu. Ľudia môžu zvládať príznaky ochorenia pomocou prírodných liečebných postupov, ktoré dopĺňajú vyššie uvedené lieky na predpis.
Niektoré prírodné prístupy k symptómom Crohnovej choroby zahŕňajú:
- Diétne zmeny: Počas vzplanutia sa vyhýbajte jedlám s vysokým obsahom vlákniny, mliečnym výrobkom, cukru, jedlám s vysokým obsahom tuku a korenistým jedlám. Medzi vzplanutiami pite viac vody, jedzte malé jedlá, varte alebo duste jedlo namiesto vyprážania a veďte si denník, aby ste mohli sledovať účinky rôznych potravín.
- Zmeny v správaní: Zvážte ukončenie fajčenia, ak sa vás to týka. A vyskúšajte relaxačné postupy a techniky, ako je meditácia, práca s dychom, mindfulness a joga. Cvičenie a poradenstvo v oblasti duševného zdravia môže byť tiež užitočné.
- Doplnky: Niektoré doplnky, vrátane kurkumínu, probiotík, bromelaínu a paliny, sa môžu ukázať ako účinné.
- Esenciálne oleje: Niektoré esenciálne oleje, ako je pačuli a mäta pieporná, môžu pomôcť znížiť zápal.
Nie je dostatok vedeckých dôkazov, ktoré by potvrdili, že ktorýkoľvek z týchto prístupov je bezpečný a účinný.
Odborníci však tvrdia, že odvykanie od fajčenia môže pomôcť znížiť závažnosť symptómov a frekvenciu vzplanutí. Ľudia s Crohnovou chorobou, ktorí pokračujú vo fajčení, majú väčšiu pravdepodobnosť črevných striktúr a iných komplikácií.
Strava
Deti s Crohnovou chorobou môžu potrebovať vysokokalorické tekuté prípravky, najmä ak tento stav ovplyvňuje ich rast.
Mnoho ľudí s Crohnovou chorobou hovorí, že nasledujúce potraviny zhoršujú hnačku a kŕče:
- obilniny
- mliečne výrobky
- korenené jedlá
- alkohol
Keď je apetít človeka veľmi nízky, možno bude potrebná intravenózna výživa.
Crohnova choroba u detí
IBD, ako je Crohnova choroba, sú bežné u detí a dospievajúcich. Crohnova choroba postihuje deti a dospelých podobným spôsobom. Typické príznaky zahŕňajú:
- nevysvetliteľná strata hmotnosti
- krvavá hnačka
- bolesť brucha
Deti s Crohnovou chorobou môžu tiež zaznamenať slabý rast a anémiu. Keď sa lekár pozerá na možnosti liečby, musí zvážiť možné účinky choroby na rast, vývoj, zdravie kostí a psychosociálne fungovanie dieťaťa.
Revízia 49 pediatrických štúdií u detí s Crohnovou chorobou z roku 2017 zistila, že až u jednej tretiny detí so zápalom sa vyvinuli črevné komplikácie viac ako 5 rokov po tom, ako dostali diagnózu.
V tom istom prehľade sa uvádza, že 48 – 88 % detí dostalo aspoň jedno kolo kortikosteroidov a až jedna tretina sa stala závislou na steroidoch. Autori prehľadu tiež poukazujú na trend smerom k nižšiemu počtu chirurgických zákrokov, keďže sa zvyšuje používanie imunomodulátorov a biologických látok.
Komplikácie
Ak sú príznaky závažné a časté, riziko komplikácií je vyššie. Osoba s niektorou z nasledujúcich komplikácií môže potrebovať operáciu (1):
- vnútorné krvácanie
- striktúra, ktorá zahŕňa časť zúženia čreva, čo spôsobuje nahromadenie zjazveného tkaniva a čiastočné alebo úplné zablokovanie čreva
- perforácia, malý otvor v stene čreva, ktorý môže viesť k úniku, infekciám a abscesom
- fistuly, čo zahŕňa kanál tvoriaci sa medzi dvoma časťami čreva
Okrem toho môže pacient mať:
- pretrvávajúci nedostatok železa
- problémy s absorpciou potravy
- mierne vyššie riziko rakoviny hrubého čreva
Je Crohnova choroba smrteľná?
Crohnova choroba zvyčajne neohrozuje život, ale môže spôsobiť smrteľné komplikácie, ako je kolorektálny karcinóm alebo závažné infekcie.
Priemerná dĺžka života osoby s Crohnovou chorobou je zvyčajne rovnaká ako u osoby bez nej.
Vyhliadky a kvalita života
V súčasnosti neexistuje žiadny liek na Crohnovu chorobu, ale liečba a rôzne stratégie starostlivosti ju môžu pomôcť zvládnuť.
Napriek tomu je pravdepodobné, že táto choroba ovplyvní kvalitu života človeka. Priemerná dĺžka života môže byť u osoby s Crohnovou chorobou o niečo nižšia, pretože zvyšuje riziko vzniku iných chorôb, ako je rakovina, problémy s pečeňou, komplikácie žlčových ciest a infekcie urogenitálneho traktu.
Niektorí ľudia s Crohnovou chorobou potrebujú operáciu a možno aj viac ako jeden zákrok v priebehu času.
Často kladené otázky
Tu je niekoľko otázok, ktoré sa ľudia často pýtajú na Crohnovu chorobu.
Aké sú príznaky Crohnovej choroby?
V závislosti od typu môže osoba zažiť:
- hnačku
- vracanie
- kŕče v bruchu
- stratu chuti do jedla
- stratu váhy
- bolesť brucha
- rektálne krvácanie
- bolesť kĺbov a kožné lézie
- pri niektorých typoch sa môžu vyvinúť abscesy, fistuly a vredy
Ako človek dostane Crohnovu chorobu?
Experti presne nevedia, prečo sa Crohnova choroba vyskytuje. Výskumy však naznačujú neprimeranú imunitnú odpoveď v dôsledku kombinácie genetických a environmentálnych faktorov.
U osoby s určitými genetickými vlastnosťami sa môže vyvinúť Crohnova choroba v dôsledku vystavenia drogám, toxínom, infekciám a črevným mikróbom.
Aké sú včasné varovné príznaky Crohnovej choroby?
Najbežnejšie príznaky (2) sú:
- hnačka
- strata váhy
- brušné kŕče a bolesť
Medzi ďaľšie príznaky patria aj:
- anémia
- sčervenanie očí alebo bolesť
- únava
- horúčka
- bolesť kĺbov
- nevoľnosť
- strata chuti do jedla
- škvrny bolestivej opuchnutej kože, najmä na nohách
Ktoré potraviny spúšťajú príznaky Crohnovej choroby?
Potraviny, ktoré môžu zhoršiť príznaky, sú nápoje sýtené oxidom uhličitým a potraviny s vysokým obsahom vlákniny, ako sú pukance, orechy a zeleninové šupky. Jedenie veľkého jedla môže tiež zhoršiť príznaky.
Zhrnutie
Crohnova choroba je chronický alebo dlhodobý stav, ktorý spôsobuje zápal v tráviacom trakte. Pacienti pociťujú bolesť, dochádza k zníženiu kvality života a ochorenie spôsobuje komplikácie, ktoré môžu byť smrteľné.
Osoba s Crohnovou chorobou môže zvládnuť symptómy pomocou liekov, zníženia stresu a iných prístupov. Niektorí ľudia potrebujú aj operáciu.
Užitočné informácie o tom, ako docieliť optimálne zdravie, dlhovekosť, zlepšiť spánok a zmierniť únavu sa dozviete na našom Instagrame.
Ak sa vám článok páčil, môžete nás sledovať na sociálnych sieťach prípadne sa prihlásiť na odber nových článkov.
Mohlo by Vás zaujímať:
Prečo sú vajíčka zdravé? Ako ich jesť pre čo najvyšší účinok?