Okuliare proti modrému svetlu – Tipy a Recenzie

Tento článok je prevzatý, autorom je Jaroslav Lachký, https://jaroslavlachky.sk/

Pred čítaním tohoto článku je dobré prečítať najprv tento: Ako zlepšiť spánok s využitím slnečného svetla a blokovaním svetla z obrazoviek?

Zaujímajú ťa okuliare proti modrému svetlu, tzv. blue light blocking glasses? Sám nejaké používaš, prípadne zvažuješ kúpu, no nevieš sa v nich vyznať? Dnes som si pre teba pripravil zopár tipov, recenzií a reálne merania niektorých okuliarov, ktoré som za posledné roky sám použil. Snáď ti článok pomôže vo výbere a možno aj ušetrí peniaze v niektorých špecifických prípadoch, ako čoskoro zistíš.

Ako to totižto často býva, kedykoľvek sa niečo stane čo i len trochu „trendy“, marketéri sa toho chytia. No a ver, že cieľom marketingu väčšinou nie je v prvom rade predať kvalitný produkt, ale zarobiť.

Tiež ti predstavím novú, zaujímavú a perspektívnu Slovenskú firmu, so správnym prístupom, aj ich nové okuliare proti modrému svetlu, ktoré ponúkajú, spolu so zľavovým kódom, ak sa ich rozhodneš vyskúšať.

Zároveň ťa upozorňujem na tieto 2 veci:

Za prvé, dnešný článok nie je nahovorený ako podcast, pretože ho potrebuješ čítať a hlavne vidieť aj priložené obrázky (odporúčam čítať počas dňa, niekde na slnku, aby si dobre videl farebnosť a rozdiely).

No a za druhé, ak ťa zaujímajú čisto iba merania, moje odporúčania, výhody a nevýhody okuliarov, spolu s tipmi, môžeš prejsť rovno na 4. podnadpis, no určite odporúčam neskôr prezrieť aj úvod. Je tam zopár skvelých informácií.  Poďme teda na to.

SUMÁR/OSNOVA ČLÁNKU

 1. Aké svetlo vyžarujú moderné displeje, mobily, počítače, či TV?
 2. Na čo sú vlastne dobré okuliare proti modrému svetlu?
 3. Čo zvažovať pri kúpe okuliarov? (Cena, praktickosť, farba skiel, zdravotné problémy, vek,…)
 4. Moje merania, recenzie, výhody a nevýhody niektorých okuliarov
  1. UVEX-ky (lacné)
  2. Oranžové z Amazon-u (veľmi lacné)
  3. Žlté z Amazonu/Aliexpress-u (veľmi lacné)
  4. Oranžové Brainmarket (lacné)
  5. Oranžové Mychondria (drahšie)
  6. RaOptics (veľmi drahé)
  7. Môj FAVORIT – Oranžové a červené KUGO Glasses (drahšie, ale kvalitné + jediné v okolí, ktoré riešia aj Dioptrie)
  8. Číre Mychondria (drahé)
  9. Číre z Amazonu (lacné)- ukážka hlavne preto, aby si nenaletel
  10. Na čo si dať pozor pri výbere čírych okuliarov
 5. Ako vyzerá obrazovka notebooku bez ochrany verzus s ochranou?
 6. Jednoduchý TEST ZDARMA pre tvoje okuliare na doma
 7. Zľavový kód pre Kugoglasses
 8. Časté otázky a nejaké tipy na záver
  1. S čím všetkým ti takéto okuliare môžu pomôcť?
  2. Okuliare a šoférovanie?
  3. Vadí pri okuliaroch svetlo z boku?
  4. Koľko hodín pred spaním nosiť okuliare?
  5. Chránia takéto okuliare aj pred UV?
  6. Čo ak nechceš nosiť okuliare? Dá sa to večer aj bez nich?
  7. POZOR na kovové lampy na nočnom stolíku!
  8. Kde zohnať číre (biele) okuliare, ktoré dobre blokujú modrú?
 9. Pre meranie vlastných okuliarov spektrometrom ma kontaktuj
 10. Záver a zhzrnutie + na čo sa tešiť nabudúce a POZVÁNKA 

1. Aké svetlo vyžarujú moderné displeje mobilu, počítača, či TV?

Viem, že na túto otázku už pozná odpoveď pravdepodobne každý z čitateľov blogu, no v skratke musím niečo napísať. Hodí sa to hlavne tým, ktorí sa sem dostanú možno bez akýchkoľvek znalostí, alebo pre tých, ktorí sa o problematiku nikdy nezaujímali, no zvažujú kúpu okuliarov, nech už je dôvod akýkoľvek.

Na to, aby si pochopil významu okuliarov, musíš najskôr vedieť, aké svetlo vlastne bežne používané obrazovky vysielajú. Tu je odpoveď.

Určite poznáš LCD. Je to skratka pre Liquid Crystal Display, v preklade „tekutý kryštálový displej“. V skratke ide o to, že LCD displeje obsahujú mnoho pixelových panelov, pričom každý tento pixel (maličký panel) pozostáva z troch menších: jeden modrý, jeden zelený a jeden červený. Asi ti došlo, že daný obrázok je teda vyobrazený PIXEL.  Tiež to poznáš pod známou skratkou RGB (Red, Green, Blue).

Ako sa však hovorí, mnohokrát človek neuverí, pokým neuvidí na vlastné oči a tak pripájam obrázok z môjho merania v interiéri. Prvý je meranie TV (nie úplne najvyšší JAS) a druhý je obrazovka mobilu.

Ako teda na obrázkoch vyššie vidíš, bežne používané displeje skutočne vyžarujú prioritne modrú, zelenú a červenú farbu, pomocou ktorých tvoria všetky ďalšie farby. Ako tiež vidíš na reálnom meraní, modrá vždy prevažuje. Odpoveď prečo je jednoduchá, pretože modrá je najjasnejšia.

Až teda budeš nabudúce vidieť nejaký displej, ktorý žiari na bielo, mysli na to, že tá biela je vlastne výtvorom intenzívnej modrej, spolu s menším podielom zelenej a červenej farby. Naopak tmaví displej je taký, ktorý farby pohlcuje a teda nevysiela.

Podobne je to aj s farbou pokožky. Ľudia ďalej od rovníka sú zvyčajne bledí, pretože bledá farba prepustí všetky farby zo slnka, kdežto pôvodní obyvatelia Afriky sú tmaví, pretože tmavá farba naopak farby pohltí. Je to ich prirodzená ochrana pred silným slnkom.

2. Na čo sú vlastne dobré okuliare proti modrému svetlu?

Na základe odstavcov vyššie by si teda mal chápať nasledovnému obrázku, ktorý som na webe ukazoval už veľakrát, v súvislosti s rôznymi témami.

Slnečné svetlo a displeje si nie sú ani zďaleka podobné. Nie len, že ich spektrum je rozdielne, no obrazovkám tiež chýba UV a infračervená farba.

Preto mysli na to, že počas dňa potrebuješ byť čo najviac na slnku a naopak večer, kedy je už väčšina ľudí doma (socializácia), je tvojou povinnosťou využívať okuliare (alebo nepoužívať nevhodné osvetlenie ani displeje).

Týmito riadkami som ti zároveň odpovedal na niekoľko dôležitých otázok, vrátane tej v podnadpise – na čo vlastné sú takéto okuliare dobré?

Okuliare proti modrému svetlu (v angličtine blue light blocking glasses) sú vhodné na elimináciu intenzívnej modrej, ale aj zelenej farby, ktoré displeje, ale aj mnohé žiarovky vysielajú.

Tiež som ti týmto naznačil, že tvojim prioritným cieľom, kedy okuliare potrebuješ nosiť, je večer, po zotmení. Ako totižto na ďalších obrázkoch uvidíš, číre okuliare, ktoré sú zvyčajne tie najestetickejšie a bývajú pomerne drahé, majú iba veľmi malý efekt.

Často sa práve vďaka výzoru stávajú terčom marketingu, kedy zákazníka doslova zavádzajú (češť výnimkám). No čo je najpodstatnejšie, ak ich aj počas dňa budeš nosiť, no nezaradíš do toho vystavovanie sa slnku a konzumáciu DHA (plus iné modality), nepomôžeš si…

Práve preto som pred niekoľkými rokmi, keď som dával dohromady materiály pre knihu Spoznaj Svoju Biológiu, v texte uviedol, že o pár rokov očakávam zvrátenie trendu so slnečnými okuliarmi. Trvám na tom, že zodpovední a vzdelaní ľudia začnú cez deň chodiť bez slnečných okuliarov a viac odhalení a naopak večer, budú nosiť takéto okuliare a budú viac zahalení.

Myslím, že už rozumieš prečo. Keď som si totižto ja sám, v roku 2015 objednával moje prvé z Amazonu, ktoré nižšie uvidíš s meraním, u nás o nich nebolo takmer ani zmienky, no dnes sa s nimi naopak objavuje čoraz viac stránok a eshopov, čo ma na jednej stránke teší, no na druhej nie.

Práve preto by si mal podľa mňa sám vedieť, ako a podľa čoho si vyberať, čím sa riadiť, aby si zbytočne nenaletel marketingu a hlavne, aby si nekupoval „mačku vo vreci“.

Pokračovanie článku TU: Okuliare proti modrému svetlu – Tipy a Recenzie (jaroslavlachky.sk)

Mohlo by Vás zaujímať:

Ako zlepšiť spánok s využitím slnečného svetla a blokovaním svetla z obrazoviek?

Môže oxid titaničitý spôsobiť rakovinu?

Ako zvrátiť chronické a autimunitné ochorenie?

Prvá pomoc pri peľovej alergii

Ostatné články z kategórie zdravie: TU

Zanechajte odpoveď