Category Archives: Rady a Tipy

Postaviť seba na prvé miesto znamená, že možno bude potrebné niekomu inému povedať NIE.

Všetci sme už niekedy v lietadle počuli pokyny obsluhy leteckej spoločnosti, ktorá nám vždy pripomenie, že v prípade núdze máme nasadiť kyslíkovú masku najprv sebe, až potom pomáhať iným. Táto rada je často citovaná ako metafora starostlivosti o seba, pretože úplne presne vyjadruje dôležitosť starostlivosti o seba. Inak povedané, ak sa neviete postarať o seba, nepostaráte sa o ostatných.

čítať ďalej

OXID TITANIČITÝ – TITÁNOVÁ BELOBA – E171 – Môže podľa NAJNOVŠíCH VÝSKUMOV viesť k rakovine?

Čo je oxid titaničitý?

Oxid titaničitý je anorganická zlúčenina, ktorá má formu bieleho prášku. V prírode sa nachádza v mineráloch (anatas, rutil a brookit).

Pretože po vyťažení rúd môže oxid titaničitý obsahovať nečistoty ako olovo či železo, musí prejsť syntetickým čistením, aby bol zdravotne nezávadný a mohol sa používať v kozmetike.

Kde sa oxid titaničitý používa?

Oxid titaničitý sa používa ako potravinárske farbivo (E171) a ako všetky potravinárske farbivá, jeho technologickou funkciou je urobiť jedlo vizuálne príťažlivejším, dodať farbu potravinám, ktoré by inak boli bezfarebné, alebo obnoviť pôvodný vzhľad jedla. Oxid titaničitý je prítomný aj v kozmetike, farbách a liekoch.

čitať ďalej

Bolia Vás po práci trapézy? jednoduchý cvik vám uľaví

Veľa ľudí, čo pracuje celý deň pri počítači, pociťuje občas bolesť trapézov. Osobne mám skúsenosť s chrbticou, konkrétne vysunutou platničkou a vyskúšané mám cičenie DNS a SM system. SM system cvičím denne 15 minút každé ráno dodnes.

Napriek pravidelnému cvičeniu ma po dlhšej práci na počítači (najmä keď si nedávam prestávky a neponaťahujem sa), bolia trapézy, aj ked pri cvičení SM systemu je to výrazne menej.

Objavila som cvičenie na uvoľnenie fascií a ukážem Vám jeden cvik, ktorý vie parádne natiahnuť fascie a svaly v mieste trapézov/ hornej časti lopatiek.

čítať ďalej

AKO ZMIERNIŤ PRÍZNAKY pri peľovej alergii? RÝCHLA POMOC NA DOMA

Čo sa v článku dozviete?

 • Čo je to peľová alergia?
 • Aké sú príznaky peľove alergie?
 • Aké sú príčiny vzniku peľovej alergie?
 • Ako vyzerá diagnostika peľovej alergie u lekára?
 • Ako vyzerá liečba peľovej alergie u lekára?
 • Ako zmierniť príznaky peľovej alergie doma?
 • Aký vplyv má optimálna hladina vitamínu D na peľové alergie?

Čo je to peľová alergia?

Peľová alergia (senná nádcha) je najrozšírenejšie alergické ochorenie a počty pacientov s touto diagnózou pribúdajú. Aktuálne postihuje viac ako pätinu populácie a čoraz častejšie ju mávajú aj deti.

Najčastejšia je u nás alergia na peľ tráv (asi 50 % prípadov polinózy), približne po 25 % pripadá na pacientov alergických na peľ drevín a bylín. Mnohí pacienti reagujú na viac druhov peľu (tzv. polyvalentné alergie).

Read more

Ako sa chrániť pred kliešťami? Má použitie repelentu význam? Ako odstrániť kliešťa? Riziko prenosu boreliózy a encefalitídy

Kliešťom sa v našich zemepisných šírkach darí, v posledných rokoch sa začali presúvať do nových lokalít – horských oblastí.

Prebúdzajú sa v marci, naplno začnú útočiť v apríli a aktívne sú až do októbra, hostiteľa vyhľadávajú pri teplote nad 5 stupňov.

V článku sa dozviete:

 1. Kde sa kliešte nachádzajú?
 2. Aké choroby kliešte prenášajú?
 3. Ako sa chániť pred kliešťami? Má použitie repelentu zmysel?
 4. Ako správne odstrániť kliešťa
 5. Čo urobiť, ak v koži zostane hlavička kliešťa?
 6. Za akú dobu sa z kliešťa na človeka prenesie ochorenie?
 7. Kde sa dá vyšetriť kliešť na boreliózu a encefalitídu?
čitať ďalej