Ako sa chrániť pred kliešťami? Má použitie repelentu význam? Ako odstrániť kliešťa? Riziko prenosu boreliózy a encefalitídy

Kliešťom sa v našich zemepisných šírkach darí, v posledných rokoch sa začali presúvať do nových lokalít – horských oblastí.

Prebúdzajú sa v marci, naplno začnú útočiť v apríli a aktívne sú až do októbra, hostiteľa vyhľadávajú pri teplote nad 5 stupňov.

V článku sa dozviete:

  1. Kde sa kliešte nachádzajú?
  2. Aké choroby kliešte prenášajú?
  3. Ako sa chániť pred kliešťami? Má použitie repelentu zmysel?
  4. Ako správne odstrániť kliešťa
  5. Čo urobiť, ak v koži zostane hlavička kliešťa?
  6. Za akú dobu sa z kliešťa na človeka prenesie ochorenie?
  7. Kde sa dá vyšetriť kliešť na boreliózu a encefalitídu?

1. Kde sa kliešte nachádzajú?

Odborníci už dávno vyvrátili mýtus, že kliešť na vás môže spadnúť zo stromu. Lezie vždy od zeme smerom hore a striehne na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov do výšky 1 metra. Najviac sa im páči v dubovo-hrabových lesoch do nadmorskej výšky šesťsto až osemsto metrov, no v posledných rokoch sa začali objavovať aj vyššie, v horských oblastiach, aj do výšky 1 000, ojedinele dokonca 1 400 metrov nad morom.

ako odstranit kliesta

2. Aké choroby kliešte prenášajú?

Kliešte sú pre človeka  nebezpečné tým, že infikované prenášajú nepríjemné ochorenia, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu. Celkovo je vo svete známych šesťstopäťdesiat druhov kliešťov, u nás dominuje Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus). Na prvom páre končatín má zmyslové detektory, ktoré mu pomáhajú vytypovať si svoje obete. Detektormi zachytáva vyššiu koncentráciu oxidu uhličitého – vydychuje ho človek i zvieratá, a dokáže zároveň vnímať aj teplo.

Lymská borelióza – príznaky a liečba

Na Slovensku je týmto vírusom infikovaných 20% percent kliešťov, v niektorých lokalitách až 80%.  Na prenos baktérií z kliešťa na hostiteľa sú potrebné hodiny  (zdroje uvádzajú 12-24 hodín), nakoľko sa baktérie nachádzajú v črevách kliešťa a preto včasné odstránenie kliešťa znižuje riziko nákazy.

Lymská borelióza je ochorenie, ktoré postihuje celý organizmus. Pôvodcom sú baktérie borélie. Ochorenie má pestrý klinický obraz, závisí od postihnutia rôznych orgánov. Inkubačný čas je niekoľko dní až týždňov. Liečba si vyžaduje dlhodobé podávanie antibiotík. Očkovanie neexistuje.

Lymská borelióza má 3 štádiá:

  • Nákaza začína lokálnou infekciou kože 3-30 dní po prisatí kliešťa erytrémom – kruhové zväčšujúce sa začervenanie kože so svetlým stredom no NEMUSÍ SA PREJAVIŤ. Môže sa pridružiť i zvýšená teplota, únava, bolesti svalov a kĺbov.
  • Druhé štádium –  po týždňoch až mesiacoch – sa môže sa prejaviť postihnutím kože, kĺbov, nervového systému, srdca alebo svalového systému.
  • Do klinického obrazu tretieho štádia – po niekoľkých mesiacoch až rokoch – patrí najmä postihnutie centrálneho nervového systému, kožné zmeny, zápaly kĺbov a očnej rohovky.

Liečba spočíva v podávaní antibiotík.

Vakcína nie je vyvinutá.

Kliešťová encefalitída – príznaky a liečba

Na Slovensku je týmto vírusom infikovaný každý tisíci kliešť. Prenos vírusu na človeka je extrémne rýchly – niekoľko sekúnd.

Kliešťová encefalitída sa neprenáša z človeka na človeka a nákazlivosť kliešťa je doživotná.

Pôvodcom je vírus kliešťovej encefalitídy. Infikovať sa môžete  po uhryznutí kliešťom, alebo po skonzumovaní tepelne nespracovaného mlieka, najmä kozieho, ovčieho a kravského a výrobkov z nich.

Klinický priebeh ochorenia je veľmi často bezpríznakový, alebo s ľahko naznačenými potiažami väčšinou chrípkového charakteru, vtedy ochorenie končí v prvej fáze. V klasickej forme ochorenie prebieha v dvoch fázach, prvá začína približne po týždni od prisatia a pripomína virózu s bolesťami hlavy, so zvýšenou teplotou, nádchou a pokašliavaním. Príznaky po troch až piatich dňoch ustúpia, no po 4-10 dňoch od ústupu prvých príznakov sa začína druhá fáza – zápal mozgu a mozgových blán – s vysokými teplotami, bolesťami hlavy podobnými migréne, stuhnutím šije, zvracaním, svetloplachosťou prípadne dezorientáciou. V najzávažnejších prípadoch môže choroba viesť až k úmrtiu. 

Medzi následky prekonaného ochorenia patria trvalejšie poruchy spánku, zmeny nálady, zhoršená koncentrácia myslenia a hlavne obrny. Rozsiahlejšie obrny môžu viesť až k trvalej invalidite

Liečba spočíva v tlmení príznakov a posilnení imunity.

Proti kliešťovej encefalitíde existuje očkovanie.

3. Ako sa chániť pred kliešťami? Má použitie repelentu zmysel?

Do prírody je vhodné nosiť svetlý  odev, kliešťa môžete vtedy zbadať skôr, ako sa prisaje. Vhodné sú dlhé rukávy, dlhé nohavice, tričko treba vsunúť do nohavíc, nohavice do topánok alebo ponožiek, vstupy rukávov prelepiť páskou alebo stiahnuť gumičkami. Na nekryté miesta tela nastriekať repelent. Účinná zložka repelentu však funguje orientačne dve hodiny po aplikácii. Ak ste v lese celý deň, už vás neochráni. Ak si nastriekate iba členky, kliešť prelezie ošetrené miesto a bude hľadať miesto prisatia vyššie. Vyvarovať sa treba chlpatým odevom s vlasmi, na ktorých sa kliešte ľahko prichytávajú. V oblastiach premorených kliešťami sa treba pohybovať pokiaľ možno po vyhradených cestách, vyvarovať sa odpočívaniu na zemi a  na zem  neodkladať ani odev.

Po návrate z výletu si treba dôkladne prezrieť telo, najmä hlavu popri línii vlasov, krk, za ušami, podpazušie, lakťové jamky, pupok, slabiny, kolenné jamky, medzi prstami. Ak si nájdete prisatého kliešťa, ihneď ho treba odstrániť. Treba si prezrieť a poriadne vytriasť šaty, osprchovať sa.

4. Ako správne odstrániť kliešťa?

Prisatého kliešťa treba odstrániť pinzetou, ktorú pritlačíte čo najbližšie ku koži. Predávajú sa aj špeciálne pinzety, ktoré sa zasunú tesne pod časť kliešťa, ktorá trčí z pokožky. Ak nie sú k dispozícii uvedené pomôcky, kľudne odstrániť kliešta prstami či nechatmi. Keď sa dá chytiť, pokojne sa môže vyšklbnúť. Kliešť je dosť pevný, tuhý, väčšinou sa nepretrhne. Hlavne ho ničím nepotierať, aby nevyvrátil obsah žalúdka do miesta zahryznutia.  Miesto dezinfikovať napríklad jódovou tinktúrou alebo  alkoholom.

5. Čo urobiť, ak v koži zostanú hryzadlá kliešťa?

Ak v koži zostanú hryzadlá, nepanikáriť. Je to mŕtve tkanivo a v tej chvíli je odrezané od slinných žliaz a čreva, kadiaľ patogény prúdia. Miesto opakovane dezinfikovať a s kúskom hryzadiel si poradí prirodzená imunita kože – vyhnisajú.

6. Za akú dobu sa z kliešťa na človeka prenesie ochorenie?

Encefalitída: okamžite behom pár sekúnd. Borelióza: po 12-24 hodín od prisatia.

7. Kde sa dá vyšetriť kliešť na boreliózu a encefalitídu?

Choroby kliešťov vyšetruje Ústav zoológie Slovenskej akadémie vied. Kliešť by mal byť nerozpučený.  Treba ho vložiť do malej nádobky s alkoholom a následne poslať poštou alebo odniesť osobne na recepciu Ústavu zoológie SAV. Kliešť sa dá vyšetriť  na prítomnosť patogénov, konkrétne: borélií, encefalitídy, anaplaziem, rickettsií a babézií.

Ostatné članky z kategórie ZDRAVIE: TU

Zdroje:

http://www.uvzsr.sk

http://www.npz.sk

http://zoo.sav.sk

https://www.ruvztn.sk/kliesence.htm

http://www.dennikN.sk – rozhovor s parazitológmi Janom Pernerom a Radkom Šímom