AKO ZMIERNIŤ PRÍZNAKY pri peľovej alergii? RÝCHLA POMOC NA DOMA

Čo sa v článku dozviete?

 • Čo je to peľová alergia?
 • Aké sú príznaky peľove alergie?
 • Aké sú príčiny vzniku peľovej alergie?
 • Ako vyzerá diagnostika peľovej alergie u lekára?
 • Ako vyzerá liečba peľovej alergie u lekára?
 • Ako zmierniť príznaky peľovej alergie doma?
 • Aký vplyv má optimálna hladina vitamínu D na peľové alergie?

Čo je to peľová alergia?

Peľová alergia (senná nádcha) je najrozšírenejšie alergické ochorenie a počty pacientov s touto diagnózou pribúdajú. Aktuálne postihuje viac ako pätinu populácie a čoraz častejšie ju mávajú aj deti.

Najčastejšia je u nás alergia na peľ tráv (asi 50 % prípadov polinózy), približne po 25 % pripadá na pacientov alergických na peľ drevín a bylín. Mnohí pacienti reagujú na viac druhov peľu (tzv. polyvalentné alergie).

Aké sú príznaky peľovej alergie?

Zápal spojiviek

Peľové zrná sa môžu ľahko dostať do očí, kde reagujú so žírnymi bunkami (MASTOCYTY) v očnej spojovke. Zápal spojovky sa prejavuje svrbením, sčervenaním a slzením očí. Zvýšená tvorba sĺz je snahou oka vymyť dráždivú látku. Slzy s cudzorodými časticami sa zhromažďujú vo vnútornom kútiku oka, ktorý si postihnutí neustále trú v snahe zbaviť sa svrbenia. Tým samozrejme dochádza k ešte väčšiemu dráždeniu oka a k silnejšiemu svrbeniu.

Nádcha a svrbenie v ústach, hrdle a ušiach

Najdôležitejšou funkciou nosa je filtrovať vzduch, aby boli ochránené pľúca. Svrbenie a kýchanie vzniká účinkom histamínu uvoľneného v tkanivách nosa pri alergickej reakcii na peľ. Podráždenie nosnej sliznice môže okamžite viesť ku kýchaniu, typicky spustenie niekoľkých kýchnutí za sebou. Svrbenie v ústach je dôsledkom zanesenia peľových zŕn z dýchacích ciest cez nosohltan do úst. Často sa objavuje i svrbenie uší, ktorého príčinou nie je peľ z vonkajšieho prostredia, ale nervové prepojenie zadnej steny nosohltanu s uchom. Nosná sliznica normálne produkuje lepkavý hlien, ktorý pomáha udržať nosné dierky v čistote. Pri alergickej reakcii na peľ dochádza ku zvýšenému množstvu nosnej sekrécie – vodnatej tekutiny, ktorá voľne vyteká, takže postihnutý neustále popoťahuje a posmrkáva. Plný upchaný nos je výsledkom opuchu nosnej sliznice po uvoľnení histamínu a leukotriénov z žírnych buniek po interakcii s peľovými zrnami. Úplne upchanie nosa vedie k bolestiam hlavy, poruchám spánku a dýchaniu ústami.

peľová alergia

Ekzém

začervenané, svrbivé ložiská kože na lícach, pokožke hlavy, podkolenných a lakťových jamkách

Priedušková astma

hvízdavé dýchanie, pocit dušnosti, kašeľ či nočné a ponámahové dychové ťažkosti

Všetky tieto príznaky môžu byť sprevádzané spánkovými ťažkosťami a pocitom únavy.

Aké sú príčiny vzniku peľovej alergie?

Pričinou vzniku je životný štýl – prostredie, strava, nedostatočný pohyb, oddych a spánok. Oproti minulosti trávime veľa času v interiéroch (t.j. naše telá nemajú dostatok slnečného svetla, obzvlášť infračerveného, červeného a UVA) a večer používame príliš veľa modrého svetla z moderných obrazoviek, tabletov a mobilov. Sme permamentne vystavení elektromagnetickému smogu, mobilným sieťam a wifi. Dnešná strava je plná konzervantov a prídavných látok, jeme pečivo s obrovským množstvom lepku, používame veľa toxínov – kontervanty v strave, drogérii, kozmetike. Dýchame toxíny vo vzduchu a pijeme ich vo vode. Uvedené faktory spôsobujú priepustné črevo a to je príčinou peľových alergií. Nedostatočný pohyb, oddych a spánok spôsobuje, že naše telá nedokážu narábať so stresom, ktorému sme nadbytočne vystavení.

Diagnostika u lekára:

Alergiu na pele zistí lekár – alergológ alebo imunoalergológ:

 1. podrobne s Vami preberie výskyt alergických problémov u Vás a v rodine (príznaky, doterajšiu liečbu, Vaše návyky a prostredie, v ktorom žijete)
 2. niekedy klinické vyšetrenie doplní spirometrickým vyšetrením, vyšetrením vydychovaného NO ako markeru alergického zápalu, event. doplní ORL vyšetrenie
 3. urobí kožné testy, ktoré pomôžu presnejšie určiť príčinné alergény. Zvyčajne sa robia na vnútornej strane predlaktia, kam sa aplikujú kvapky jednotlivých podozrivých alergénov
 4. vyšetrenie krvi pomocou celkových a špecifických IgE protilátok a ECP proteínu môže tiež poslúžiť k presnejšiemu stanoveniu diagnózy
senná nádcha

Liečba u lekára:

 1. Hlavná zásada – odstránenie alergénu: po stanovení diagnózy a určení príčiny je prvou úlohou vylúčenie alebo obmedzenie kontaktu s alergénom.
 2. Protialergické lieky
 • Úľavové lieky:
  • antihistaminiká, ktoré blokujú účinok histamínu (=látka, ktorá sa uvoľňuje z buniek pri alergickej reakci),
  • lieky, ktoré uvoľňujú priedušky zúžené pri astmatických záchvatoch.Preventívne lieky s protizápalovým účinkom pôsobia preventívne, liečia alergický zápal:
  • kortikosteroidy – vo forme inhalačnej majú minimálne nežiaduce účinky, pôsobia miestne a i pri dlhodobej liečbe sa vyznačujú vysokým stupňom bezpečnosti
  • antileukotriény, ktoré blokujú účinky leukotriénov (látok, ktoré sa pri alergickej reakcii tvoria a produkujú ich i bunky zápalu)
  • moderné antihistaminiká s imunomodulačným účinkom
 • Imunoterapia alergénovými vakcínami – formou injekcií či kvapiek je pacientovi podávané postupne sa zvyšujúce množstvo upraveného alergénu. Cieľom je vyvolať stav tolerancie organizmu chorého voči alergénu. Ide o dlhodobú liečbu, ktorej účinnosť je za ideálnych podmienok, medzi ktoré patrí v neposlednej rade spolupráca pacienta, okolo 80 %.

Ako si pomôcť doma?

Podporné opatrenia – režim polinotika

 • obmedziť vychádzky z domu za slnečných a veterných dní (najvhodnejšou časťou dňa pre pohyb mimo domov je skoré ráno, naopak maximum peľov býva v ovzduší okolo obeda),
 • pre vychádzky využiť dážď či doby tesne po daždi, kedy je v ovzduší minimálne množstvo peľu,
 • po návrate z vonku treba zo vzduchu a tela odstrániť pele t.j.osrpchovať sa, vrátane dôkladného opláchnutia vlasov – toto sa týka aj členov rodiny a vymeniť oblečenie, vyčistiť nos konvičkou so slaným roztokom
 • vyhýbať sa okraju lesa fungujúcemu ako filter, v ktorom sa koncentruje peľ (naopak vo vnútri v lese býva peľu veľmi málo),
 • tráviť čas pri vodných plochách (radšej s piesočnými alebo kamenistými okrajmi, ale nie s trávnatými brehmi),
 • využívať v domácnosti i na pracovisku čističky vzduchu,
 • v miestnosti čo najmenej vetrať alebo okná zabezpečiť špeciálnou protipeľovou sieťou,
 • pri jazde autom nevetrať oknom, ale si zaobstarať vzduchový filter,
 • zamedziť účasti alergických detí na školských brigádach na poli či zberu liečivých rastlín,
 • osprchovať sa, umývať si vlasy pred spaním, aby ste odstránili pele,
 • prezliekať sa mimo obytnú plochu, napr. v predsieni, oblečenie meniť častejšie, použitý odev izolovať,
 • nesušiť bielizeň vonku,
 • dočasne obmedziť dráždeniu očí a dýchacích ciest očnou kozmetikou, čistiacimi prostriedkami, vyhýbať sa pachom, výparom, fajčeniu, prašnému prostrediu,
 • sledovať kedy a kde sa objavujú ťažkosti (dôležité pre stanovenie a upresnenie diagnózy i pre vedenie liečby),
 • pravidelne sledovať informácie o priebehu peľovej sezóny a podľa možností vycestovať v kritickom období do klimaticky výhodnejšieho prostredia (odporúča sa pobyt na horách či pri mori).

Ochladzovanie tváre – „face dunks“

 • Naplňte misku/vedro/umývadlo ľadom a vodou tak, aby sa do nej zmestila väčšina vašej tváre
 • Ideálna teplota vody je 10 – 12 stupňov
 • niekoľko krát sa zhlboka nadýchnite, zadržte dych a ponorte tvár do vody až po bradu a uši
 • vydržte tak dlho, ako vám to váš dych dovolí, potom opakujte 4-6x počas 14 dní, kľudne aj niekoľkokrát denne
 • opakujte aj po pobyte vonku

Uvedené opatrenie pri slabšej alergii zaberie okamžite, pri silnejšej sa príznaky zmiernia tiež, ale je potrebné robiť ochladzovanie tváre spomínaných 14 dní.

Prečo pomáha ochladzovanie tváre?

Ochladzovanie tváre neodstráni príčiny peľovej alergie, ale pôsobí nasledovne:

Ochladzovanie a namáčanie tváre čistí dutiny a pomáha drenáži nosových priechodov. Menej vrások a lepšia pokožka sú vedľajším efektom. Buďte dôslední a sledujte, ako sa deje toto kúzlo:-)
Namáčanie tváre nám umožňuje prístup k starodávnej ceste spaľovania tukov cez trojklanný nerv, ktorý prechádza našou tvárou/lebkou do oblasti hypotalamu v mozgu. Tento nerv pri ochladzovaní hovorí mozgu, že sa prostredie zmenilo a je chladné, a aby telo prežilo, musí prestať vytvárať ATP (energiu) a začať produkovať teplo (infračervené).

Optimálna hladina vitamínu D

Boli pozorovaný pozitívny efekt optimálnych hladín vitamínu D na peľové alergie.

Viď štúdia: klik TU

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ako zlepšiť trávenie? Nedostatočná tvorba žalúdočnej kyseliny – článok TU

AKO RÝCHLO A EFEKTÍVNE VYLIEČIŤ CHRÍPKU? (INFEKCIE HORNÝCH DÝCHACÍCH CIEST) – článok TU

Ostatné články z kategórie zdravie: TU

Zdroje:  

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4369152/?fbclid=IwAR197KWstcvwZi9fkF0E244jiePu_L2ByJbY2oCqRCpJ6VWaSOfeA6RKrtA

https://www.prealergikov.sk/