Postaviť seba na prvé miesto znamená, že možno bude potrebné niekomu inému povedať NIE.

Všetci sme už niekedy v lietadle počuli pokyny obsluhy leteckej spoločnosti, ktorá nám vždy pripomenie, že v prípade núdze máme nasadiť kyslíkovú masku najprv sebe, až potom pomáhať iným. Táto rada je často citovaná ako metafora starostlivosti o seba, pretože úplne presne vyjadruje dôležitosť starostlivosti o seba. Inak povedané, ak sa neviete postarať o seba, nepostaráte sa o ostatných.

Len veľmi málo situácií v našom každodennom živote napodobňujú alarm núdzovej situácie v lietadle, a preto je ľahké pozabudnúť na seba. Kašleme na to, kým nám nie je zle, kým sme preťažení alebo vyčerpaní a zrazu nemáme energiu napríklad starať sa o ľudí, ktorí sa na nás spoliehajú. Vtedy si uvedomíme, že sme nedostali „kyslík“, ktorý potrebujeme na to, aby sme dokázali plnohodnotne žiť. A tu je dobré pochopiť, že starať sa o seba nie je sebecké; je to jednoducho praktické a možno to brať ako prevenciu.

Postaviť seba na prvé miesto znamená, že bude možno potrebné povedať NIE niekomu inému, aby ste mohli povedať ÁNO sebe.

Mnohí z nás často robia veci pre iných – vtedy si spomeňte na metaforu s kyslíkovou maskou. Môžete sa dokonca povzbudiť tým, že si poviete „Starám sa o seba, aby som sa mohol lepšie postarať o ostatných“ alebo inú mantru, ktorá vás povzbudí. Pomáha tiež pripomenúť si, že starostlivosť o seba nemusí pozostávať z časovo náročných úkonov. V skutočnosti najlepším receptom na starostlivosť o seba sú pravdepodobne malé denné rituály; napríklad vziať si jednu polhodinu pre seba na začiatku a na konci dňa na meditáciu, denník alebo jednoducho iba byť. Dennú sprchu alebo kúpeľ môžete zmeniť na polhodinu rozmaznávania:-)

Nech sa už rozhodnete akokoľvek, ak sa budete o seba starať – drobné gestá každý deň – vám aj tým, ktorých milujete, sa to vyplatí. „Kyslík“, ktorý potrebujete, je všade okolo vás; niekedy vám treba len pripomenúť, aby ste dýchali.

Napíšte do komentu, ako sa staráte o seba – ako sa rozmaznávate:-) napíšem aj ja

Ak sa Vám článok páčil, prosím o lajk či zdieľanie – tu na webe, alebo na FB, Instagrame alebo Twitteri – dostanete sa tam klikom na ikonu dole na stránke.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdravie mitochondrií vs. úzkostné poruchy a duševné zdravie

Bolia Vás po práci trapézy? jednoduchý cvik vám uľaví

Ako sa chrániť pred kliešťami? Má použitie repelentu význam?

Ostatné članky z kategórie ZDRAVIE: TU

One comment

 1. Za seba napíšem:
  stretko s kamoškou
  hudba – klasika
  prechádzka
  bike
  masáž, face joga + masaž tváre
  vedená meditácia
  Den volna z prace, ked su deti v skolke a skole a manzel v office:)

Zanechajte odpoveď