Category Archives: Štítna žľaza

Chcete zvrátiť autoimunitné ochorenie ako hashimotova tyreoditída, lupus, vitiligo?

V článku sa dozviete o možných príčinách chronických a autoimunitných ochorení a ako ich zvrátiť.

Pri „ľahších“ autoimunitných ochoreniach ako napríklad hashimotova tyreoditída, adisonova choroba či cukrovka prvého typu a pod. lekári zväčša neriešia liekmi príčinu, ale až po napáchaní škôd dopĺňajú hormóny, ktoré zničené tkanivá už nevyrobia – pri autoimunitnej tyreoditíde napr. T4, pri adisonovej chorobe kortizol, pri cukrovke inzulín.

Liečba vážneho autoimunitného ochorenia ako je napríklad lupus, reuma (reumatoidná artritída), či skleróza multiplex zvyčajne začína antibiotikami. Niekedy pomôžu. Nikto nevie prečo. Možno nám však skutočnosť, že sú antimikrobiálne, dáva nejakú stopu… Ak antibiotiká nefungujú, liečba pokračuje imunosupresívami v snahe utlmiť náš imunitný systém a zabrániť ďalšiemu poškodeniu. Problém je v tom, že náš imunitný systém je nevyhnutný pre dlhý a zdravý život. Predpisovanie zvyčajne začína prednizónom a prepracuje sa na metotrexát a potom na nové inhibítory faktora nekrózy nádorov. Žiadny z liekov ochorenie nevylieči, iba potlačí symptómy. Autoimunitné ochorenie je na celý život.

čítať ďalej

Euthyrox, L-Thyroxin – Prieskum medzi pacientami. STÁLE MÁTE HYPO ťažkosti? JE TU RIEŠENIE.

Ak má človek zníženú funkciu štítnej žľazy kôli autoimunitnému ochoreniu Hashimotova tyreoditída alebo ľudovo povedané Hashimoto, vtedy v tele zväčša niekoľko rokov (kľudne aj 5 – 10) prebieha autoimunitný útok na tkanivo štínej žlazy a objem štítnej žľazy sa zmenšuje. Časom jej objem klesne natoľko, že nevytvorí dostatok hormónov, človek nemá optimálne hladiny hormónov fT4 a fT3 (nestačí mať fT3 a fT4 v norme) a dostane substitučnú liečbu.

čítať ďalej

Ako zlepšiť trávenie? Nedostatočná tvorba žalúdočnej kyseliny

V článku sa dozviete:

  1. Čo je kyselina chlorovodíková (“žalúdočná kyselina”) a načo slúži?
  2. Ako a kde sa tvorí kyselina chlorovodíková? Aké je pH žalúdka a “žalúdočnej šťavy”?
  3. Aké je zloženie a funkcia žalúdočnej šťavy?
  4. Aké bunky sú v žalúdočnej sliznici a aká je ich funkcia?
  5. Má nízku alebo vysokú hladinu žalúdočnej kyseliny? Symptómy a  dôsledky nízkej tvorby kyseliny v žalúdku.
  6. Aké sú príčiny vysokej a nízkej tvorby HCl v žalúdku?
  7. Test kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku – u lekára
  8. Samovyšetrenie žalúdočnej kyseliny (HCL) v domácom prostredí
  9. Ako zvýšiť/obnoviť nízku tvorbu žalúdočnej kyseliny?
čítať ďalej

POSTUP RIEŠENIA HYPOTYREÓZY PODĽA A ZAHRANIČNÝCH FUNKČNÝCH LEKÁROV (STOP THE THYROID MADDNESS)

Aby ste sa cítili zdravo ako pacient s hypotyreózou (či už je z dôvodu Hashimota, odstránenia štítnej žľazy alebo iného dôvodu) je potrebné riešiť nasledovné oblasti: ČASŤ 1 – kľúčové faktory. Ale môžete mať aj problém uvedený v ČASTI 2.

ČASŤ 1 – 6 kľúčových faktorov:

1. Hormóny štítnej žľazy

Najdôležitejšími hormónmi štítnej žľazy, ktoré treba testovať, sú free (voľný) T3 (fT3), free (voľný) T4 (fT4) a rT3 (reverzný T3). Hladiny uvedených hormónov musia byť optimálne, nestačí, aby boli norme.

čítať ďalej

LDN = low dose naltrexone /nízka dávka naltrexónu/

Čo je LDN?

Naltrexón /naltrexoniumchlorid/ je účinná látka/liek, ktorý sa používa ako liečba pri závislosti od alkoholu. Naltrexón sa naviaže na opioidné receptory a tak zabráni tomu, aby človek mal dobrý pocit pri pití alkoholu. Užíva sa dávka 50mg.

V 90 rokoch 20 storočia Dr. Bihari zistil, že nižšie dávky naltrexónu /3mg/ výrazne zlepšovali stav autoimunitných ochorení jeho pacientov.

Čítať ďalej

Bezpečné odstránenie amalgámovych plômb – IOAMT protokol

Ako treba chrániť pacienta pred výparmi z ortute pri odstraňovaní amalgámových plomb?

Telo pacienta je zavinuté do zástery na ochranu pokožky a oblečenia. Pacientovi sa zakryje tvár, aby čiastočky amalgámu neprišli do kontaktu s pokožkou alebo očami. Uplatňuje sa bezlatexový kofferdam, ktorý izoluje ošetrovaný zub a bráni časticiam ortuti zo starej výplne v kontakte s ústnou sliznicou. Vedľa zuba sa umiestni výkonný odsávač na odsávanie vzduchu, ktorý má za úlohu odsávať výpary. Pacientovi sa nosovou maskou podáva čistý vzduch. Blízko pacientovej hlavy sa umiestni špeciálny odsávací systém, ktorý posiela ortuťové výpary von z ordinácie. Pred umiestnením nových výplní bez amalgámu sa odstráni bezlatexový kofferdam a dbá sa na dôkladné vypláchnutie pacientových úst. Po odstránení sa vykonáva vetranie ordinácie.

čitať Ďalej

Ako a prečo pracovať na poklese protilátok – Hashimotova tyreoditída

Ako škodia protilátky?

Autoimunitná thyreoditída / hashimoto nie je primárne ochorenie štítnej žľazy, ale ochorenie imunitného systému.

Telo začne produkovať protilátky proti štítnej žľaze a tieto ničia tkanivo štítnej žľazy a jej objem sa znižuje. /Niekedy sa kôli protilátkam odtrhne časť tkaniva štítnej žľazy, toto tkanivo obsahujúce hormóny T3 a T4 sa uvoľní do krvného obehu a v tejto fáze sa človek môže dočasne dostať do hyperthyreózy t.j. zvýšenej funkcie štítnej žľazy./

Bežný slovenský či český endokrinológ iba sleduje parametre štítnej žľazy a keď sú mimo normy, tak nasadí liečbu – dodáva telu hormóny /na Slovensku a v Čechách lekári zvačša predpisujú iba syntetický hormón T4/. Takže  sa vlastne vyčkáva, kým sa objem štítnej žľazy zmenší natoľko, že prestane produkovať dosť hormónov. Na otázku, či je možné zastaviť tvorbu protilátok /t.j. dostať ich do normy/, lekár zväčša odpovie, že nie.

Read more

Nadobličky a znížená činnosť štítnej žľazy

Čo sú nadobličky?

Nadobličky /angl.: adrenal glands/ sú párové žľazy z vnútorným vylučovaním, nachádzajú na vrchu obličiek. Tvoria viacero hormónov, jedným z nich je aj kortizol.

Aby mohli nadobličky správne fungovať, potrebujú funkčnú štítnu žľazu. Pacienti s hypothereózou len veľmi zriedka majú optimálne hodnoty hormónov štítnej žľazy, pokiaľ sú liečení iba syntetickým levothyroxínom /Euthyrox, L-tyroxín, Tirosint, Letrox…/. Pokiaľ štítna žľaza nevyrobí dostatok fT4 a fT3, nadobličky dočasne suplujú fuknciu štítnej žľazy zvýšenou produkciou kortizolu. Dočasne, potom sa unavia, vyčerpajú a zníži sa tvorba kortizolu. Niekedy sa tvorba kortizolu tak zníži, že človek nevie vyliezť z postele po celý deň.

nadoblicky
nadoblicky

Pokiaľ človek nemá v poriadku hodnoty kortizolu, má to vplyv na premenu T4 na T3. Nízky kortizol je aj často príčinou, prečo pacienti netolerujú NDT /natural dessicated thyroid/.

čitať ďalej
« Older Entries