POSTUP RIEŠENIA HYPOTYREÓZY PODĽA A ZAHRANIČNÝCH FUNKČNÝCH LEKÁROV (STOP THE THYROID MADDNESS)

Aby ste sa cítili zdravo ako pacient s hypotyreózou (či už je z dôvodu Hashimota, odstránenia štítnej žľazy alebo iného dôvodu) je potrebné riešiť nasledovné oblasti: ČASŤ 1 – kľúčové faktory. Ale môžete mať aj problém uvedený v ČASTI 2.

ČASŤ 1 – 6 kľúčových faktorov:

1. Hormóny štítnej žľazy

Najdôležitejšími hormónmi štítnej žľazy, ktoré treba testovať, sú free (voľný) T3 (fT3), free (voľný) T4 (fT4) a rT3 (reverzný T3). Hladiny uvedených hormónov musia byť optimálne, nestačí, aby boli norme.

Optimálna hladina fT3 je v hornej štvrtine referenčného rozsahu fT4 v polovici referečného rozsahu, rT3 v spodnej časti referenčného rozpätia. Často sa pacienti cítia dobre už pred dosiahnutím týchto hladín, ale skôr či neskôr sa to môže vypomstiť. 

stitna zlaza
hypotyreoza

Lieky ktorými sa v praxi dosahujú vyššie uvedené optimálne hladiny fT3 a fT4 sú buď sušená štítna žľaza (NDT), alebo kombinovaná liečba syntetickými T4 + T3, alebo len T3 (pre tých, ktorí majú vysoké RT3 alebo mutáciu ovplyvňujúca konverziu). Ale … niektorí sa budú musieť najprv zamerať na body č. 2 a 3 nižšie, aby dosiahli optimálnu hodnotu pri NDT, T4+T3 alebo T3. Prečo? Pretože ak budete navyšovať NDT smerom k optimu s neoptimálnym železom a / alebo kortizolom, budete mať problémy a NDT nebudete tolerovať, resp. nebudete na ňom bez ťažkostí.

2. Kortizol

Dosiahnutie optimálných hladín kortizolu je kľúčom k dosiahnutiu bodu 1 vyššie. A ak existujú nejaké podozrenia na problém s kortizolom (príznaky sú podobné hypertenzii pri zvyšovaní dávky liekov, ako je vyššia srdcová frekvencia, palpitácie, úzkosť, zlosť, nadmerná reakcia atď.), treba si urobiť slinový test na cortisol (4 vzorky počas dňa). Ak je kortizolu málo, hormóny štítnej žľazy sa nemôžu dostať do buniek a budú sa hromadiť v krvi pri zvyšovaní NDT alebo T3. Ak je kortizol vysoký, RT3 stúpa a udržuje pacientov v hypotyreóze (a môže tiež prispievať k poolingu). Ak je teda kortizol nízky (na základe slinového testu), pacienti dodávajú telu potrebný kortizol, či už použitím Adrenal Cortex alebo HC (alebo T3CM v prípade mierne zníženého kortizolu iba ráno). Ak je VYSOKÝ kortizol, tieto hladiny znížime napr. pomocou Holy Basil. 

POZNÁMKA: ak nebudete vedieť nájsť správnu dávku kortizolu (Adrenal Cortex, HC) prostredníctvom merania denných priemerných teplôt (DATS), vtedy môže byť nízka hladina aldosterónu.

3. Železo

Hlaidny parametrov železa musia byť tiež optimálne, nestačí aby boli v norme. A bez optimálnej hladiny železa spôsobí navyšovanie NDT alebo T4 + T3 (kvôli T4) nárast RT3 (reverzný T3 – neaktívny hormón štítnej žľazy). 

4. B12

Malo by byť v hornej štvrtine referenčného rozsahu. Ak je B12 nižší môžu s vyskytovať symptómy podobné hypotyreóze.

5. VITAMÍN D

Podľa STTM je optimálna hladina vitamínu D25OH minimálne 50, optimálne 60-80. (Podľa info zo Secosteroid D je potrebné merať aj vitamín D 1,25 a doležitý je pomer uvedených dvoch vitamínov. Nízky obsah vitamínu D môže u niekoho spôsobiť bolesť, únavu. 

6. Lepšia absorpcia živín v čreve

Pacienti so štítnou žľazou majú tendenciu mať nízku kyslosť v žalúdku. Vekom sa tvorba HCl v žalúdku tež znižuje. A nízka kyslosť v žalúdku sa rovná zlému vstrebávaniu živín. Pacienti teda zistili, že užitie cca. 2 čajových lyžičiek jablčného octu alebo citrónovej šťavy v nápoji používanom na prehĺtanie doplnkov zvýši vstrebávanie. Alebo použitie betainu (umelej kyseliny chlorovodíkovej). 

ČASŤ 2: Ak stále máte ťažkosti, a to aj po náprave 1 – 6 vyššie, alebo ak sa vám nedarí vysadiť adrenal cortex/HC, alebo ak sa ťažkosti vátia, je potrebné preveriť nasledovné okruhy. Nie sú v žiadnom poradí. 

 1. reaktivovaný EBV (vírus Epstein Barr) alebo akékoľvek iné vírusy / baktérie: Reaktivovaný EBV je veľmi častý u pacientov s hypotyreózou v strese. Prejvuje sa únavou.
 2. Lymská borelióza: Môže sôsobiť zosilnenie imunitnej funkcie a u mnohých zvýšiť RT3. Laboratórne IGeneX alebo DNAConnexions môžu poskytnúť presnejšie laboratórne výsledky ako laboratóriá Western Blot a ELISA od spoločnosti Lab Corp. Ďalšou stopou, ktorú môžete mať, je Lyme: má znovu aktivované príznaky niektorého z týchto vírusov – EBV, HHV-6 a Cytomegalo (CMV).
 3. Vystavenie plesniam: Môže to prestimulovat imunitný systém, známy tiež ako syndróm chronickej zápalovej reakcie (CIRS- Chronic Inflammatory Response Syndrome), plus stres nadobličiek, a poškodiť štítnu žľazu.
 4. Mutácia MTHFR alebo akýkoľvek problém s metyláciou: výsledkom je zlyhanie odbúravania b12, železa, selénu, olova, ortuti atď. A zlyhanie odbúravania B12 alebo železa spôsobuje nízku hladinu B12/železa.
 5. Nekontrolovaný Hashimotov atak: zvyšuje zápal. Treba znížiť protilátky do normy (strava, zmena životného štýlu, detox, amalgámové plomby preč IOAMT protokolom, destress, kvalitný spánok)
 6. Chronický zápal: dá sa zvyčajne rozpoznať podľa príliš vysokého feritínu s nižším obsahom železa. Zápal treba znížiť – nakoľko sa môže nielen šíriť, ale negatívne ovplyvňuje HPA messaging. A liečiť PRÍČINU !!
 7. Candida: podporuje zápal, môže stresovať nadobličky, zvyšuje RT3, negatívne ovplyvňuje energiu atď.
 8. Vysoký obsah medi, nízky obsah zinku, nízky obsah ceruloplazmínu („pokazí“ železo; zápal; problémy s mozgom)
 9. Problémy s krvným cukrom
 10. Pohlavné hormóny: pri nízkej hladine sa môžete cítiť zle. PCOS!
 11. Optimálna hladina jódu je skutočne dôležitá pre nás všetkých. A mnohým Hashimoto pacientom samotná suplementácia jódom pomáha znížiť protilátky.
 12. Chronický stres: treba oddychovať, relaxovať, kvalitne spať
 13. Problémy so žalúdkom / črevom: Tieto môžu tiež spôsobiť/zhoršiť Hashimotovu chorobu, ale dokonca aj pri neautomunitných ochoreniach vám môžu spôsobiť symptómy:
  1. málo dobrých baktérií (môže to byť z dôvodu užívania antibiotík, nesprávnej výživy, pitia alkoholu atď…)
  2. SIBO – prerastenie baktérií do tenkého čreva, spôsobuje nadúvanie, plynatosť a bolesť, keď baktérie trávia sacharidy
  3. zápal žalúdka (zápal, podráždenie sliznice žalúdka),
  4. H-pylori (škodlivé baktérie v žalúdku),
  5. Intolerancia lepku alebo celiakia, alebo neznášanlivosť akýchkoľvek potravín, ktoré konzumujete. Výsledkom je chronický zápal! A u Hashi pacientov môžu narásť protilátky.

Zdroj: www.stopthethyroidmadness.com

Užitočné informácie:

Facebooková skupina: Hypotyreoza / HashimotoSkCz / stitna zlaza /autoimunita – skúsenosti viac ako 4000 členov

Ostatné články z kategórie štítna žľaza: ŠTÍTNA ŽĽAZA (temazdravie.sk)

Disclaimer: Tento článok má za účel informovať. Prečítanie nenahrádza spoluprácu s lekárom.  Autor nepreberá žiadnu zodpovednosť za akékoľvek následky vzniknuté použitím  postupov a metód uvedených v článku a ani za kompletnosť informácií. Rady a postupy uvedené v článku nemusia byť vhodné pre váš zdravotný stav.