AKO RÝCHLO A EFEKTÍVNE VYLIEČIŤ CHRÍPKU? (INFEKCIE HORNÝCH DÝCHACÍCH CIEST)

Existujú stovky vírusov, ktoré môžu spôsobiť prechladnutie alebo chrípku. Prechladnutie alebo chípka môže byť spôsobená aj baktériami, ale je to menej časté. Symptómy zahŕňajú kašeľ, hlien z nosa, zapchatý nos, tlak v dutinách, bolesť hlavy, bolesť uší, bolesť tela, boľavé oči a únava. Deti majú často teplotu. Dospelí tiež môžu mať teplotu, ale je to menej časté ako u detí.

Existuje 7 jednoduchých krokov, ktoré môžete urobiť, aby ste významne skrátili priebeh infekcie a minimalizovali symptómy. Ak začnete s uvedenými krokmi hneď pri prvých príznakoch virózy alebo chrípky predtým ako sa infekcia rozvinie, často sa podarí infekciu úplne zastaviť.

Noste na krku šatku alebo šál 24 hodín denne

Šatku alebo šál treba nosiť vonku aj vnútri, počas dňa a aj v noci. Týmto sa zvýši teplota v oblasti krku.

Uvedený krok urýchli chemické reakcie a tieto rýchlo zabijú baktérie alebo uzamknú vírusy do buniek, kde už nie sú aktívne.

Všetku vodu pite horúcu

Nie izbovej teploty, nie vlažnú, ale HORÚCU – koľko znesiete tak, aby ste sa nepopálili. Cieľom je zvýšiť teplotu tela. Zvýšenie telesnej teploty aj o malý kúsok významne pomôže imunitnému systému bojovať proti vírusom a baktériám.

Najlepšie je piť počas dňa horúcu vodu po malých glgoch – každú chvíľu.

Zostaňte v teple

Cieľom je tiež zvýšiť telesnú teplotu. Nemusíte sa zohriať tak, aby ste sa potili, ale treba byť teplejší oproti vášmu normálu.

Nebuďte v prievane

Neseďte, nestojte, nespite pri okne a dverách. Nenechajte na seba fúkať ventilátor či klimatizáciu. Prievan môže znížiť vašu telesnú teplotu, čo spomalí liečbu.

Spite s podloženým hrudníkom v 30 stupňovom uhle, ak máte v nose a hrdle hlieny

To zmanená, že si treba podložiť hrudník tak, aby zvieral s posteľou 30 stupňový uhol. Môžete použiť polohovateľnú posteľ alebo vankúše. Uistite sa, že je celý hrudník naklonený, nie len hlava a krk.

Zakryte si uši, keď ste vonku

Vietor alebo vzduch zhoršujú infekcie horných dýchacích ciest. Ak nechcete nosiť čiapku alebo šatku, dajte si do uší vatu alebo štuple.

Ak máte popri infekcii kašeľ, zohrievajte si hrudník

Použite elektrický zohrievací vankúš, termofor alebo vankúš, čo sa zohrieva v mikrovlnke. Prikladajte na hrudník tak často a tak dlho, koľko znesiete. Teplo urýchli liečbu priedušiek a pľuc.

!!! POZNÁMKA: Nedávajte na dojčatá, batoľatá, malé deti, staršie osoby alebo choré osoby teplo v podobe vyhrievacích podložiek, termoforov, vreciek s ryžou alebo fazuľou atď., pretože vám nemusia vedieť povedať, keď sú príliš prehriati. Namiesto toho použite na tieto zraniteľné osoby viac vrstiev oblečenia, zvýšte teplotu v dome a použite ďalšie opatrenia uvedené v krokoch 1–5 vyššie. Nie je potrebné, aby ste sa potili alebo spôsobili potenie iného človeka. Snažíme sa byť čo najteplejší bez toho, aby sme sa cítili nepríjemne.

Zapamätajte si: TEPLO LIEČI!

Zdroj: www.karenhurd.com

Ostatné članky z kategórie ZDRAVIE: TU

Disclaimer: Tento článok má za účel informovať. Prečítanie nenahrádza spoluprácu s lekárom.  Autor nepreberá žiadnu zodpovednosť za akékoľvek následky vzniknuté použitím  postupov a metód uvedených v článku a ani za kompletnosť informácií. Rady a postupy uvedené v článku nemusia byť vhodné pre váš zdravotný stav.