Euthyrox, L-Thyroxin – Prieskum medzi pacientami. STÁLE MÁTE HYPO ťažkosti? JE TU RIEŠENIE.

Ak má človek zníženú funkciu štítnej žľazy kôli autoimunitnému ochoreniu Hashimotova tyreoditída alebo ľudovo povedané Hashimoto, vtedy v tele zväčša niekoľko rokov (kľudne aj 5 – 10) prebieha autoimunitný útok na tkanivo štínej žlazy a objem štítnej žľazy sa zmenšuje. Časom jej objem klesne natoľko, že nevytvorí dostatok hormónov, človek nemá optimálne hladiny hormónov fT4 a fT3 (nestačí mať fT3 a fT4 v norme) a dostane substitučnú liečbu.

Na Slovensku je bežná substitučná liečba iba levotyroxínom (Euthyrox, L-thyroxin, Tirosint…), čo je hormón T4 – zásobný hormnón štítnej žľazy. Telo musí tento hormnón T4 premniť na T3 – trojódtyronín, čo je aktívny hormón štítnej žľazy. Existuje veľa dôvodov, kôli ktorým konverzia neprebehne dostatočne (napríklad neoptimálna funkcia pečene či vek) a vtedy každej bunke tela chýba hormón T3 a pacient má napriek liečbe stále hypo príznaky.

znížená funckia štítnej žlazy

Najčastejšie hypo príznaky sú: zimomrivosť, studené končatiny, neschopnosť schudnúť, väčšia potreba spať, nadváha, padanie vlasov, suchá pokožka, málo energie, zápcha, depresie, panické ataky…

Uvedené ťažkosti som mala aj ja a vyriešila ich kombinovaná liečba – užívam preparát, ktorý obsahuje okrem T4 hormónu aj T3 hormón. Podľa pozorovaní totiž iba 1 – 25% pacientom funguje dobre konverzia z T4 na T3.

V mojej Facebookovej skupine „Hypotyreóza / HashimotoSkCz / štítna žľaza / autoimunita“ , v ktorej je aktuále už takmer 4500 členov, som položila otázku:

Aké hypo príznaky máte napriek liečbe levotyroxínom (Euthyrox, Tirosint, L-thyroxin)?

Hypo príznaky sú: zimomrivosť, studené končatiny, neschopnosť schudnúť, nadváha, potreba dlhšieho spánku, vypadávanie vlasov, suchá pokožka, málo energie, zápcha, depresie, panické ataky a iné.

A tu sú najčastejšie odpovede (ľudia mohli zaklikávať viac možností):

 • mám skoro všetky – 311 hlasov
 • mám aspoň jeden hypopríznak – 156 hlasov
 • mám pár z nich a ešte iné – 54 hlasov
 • mám skoro všetky – nech to šľak trafí – 43 hlasov (túto možnosť pridali pacienti:-)
 • nespavosť – 22 hlasov
 • nemám žiadne hypo príznaky – 20 hlasov
 • mám všetky a ešte aj iné – 16 hlasov
 • mám skoro všetky (lieky neberiem) – 13 hlasov
 • tlak v očnom oblúku – 5 hlasov
 • mala som pár a už nemám na liečbe NDT – 3 hlasy
 • neviem vyhodnotiť – 2 hlasy

Niektorí pacienti si vedia pomôcť sami, naštudujú si problematiku – začať sa dá príručkami v skupine na FB „Hypotyreóza / HashimotoSkCz / štítna žľaza / autoimunita“) – a následne sí kúpia voľnopredajný doplnok výživy s obsahom T4 a T3, iní chodia k lekárovi do Rakúska, ktorý uvedený preparát predpíše.

VÝZVA: Hľadáme na Slovensku či v Čechách lekára, ktorý si doštuduje problematiku a predpíše liečbu NDT alebo T4+T3.

Mohlo by Vás zaujímať:

PREČO NESTAČÍ ZMERAŤ TSH

AKO A PREČO PRACOVAŤ NA POKLESE PROTILÁTOK

AKO SA LIEČI HYPOTYREÓZA V ZAHRANIČÍ

Ostatné články z kategórie štítna žľaza: ŠTÍTNA ŽĽAZA

Ak sa Vám článok páčil, prosím o lajk či zdieľanie – tu na webe, alebo na FB, či instagrame alebo Twitteri – dostanete sa tam klikom na ikonu dole na stránke .

Môžete sa prihlásiť aj na odber nových článkov: