Posledných pár rokov sú na vzostupe autoimunitné ochorenia, najčastejšie sa vyskytujúce sú Hashimoto (autoimunitná tyreoditída – znížená funkcia štítnej žľazy), psoriáza, rematoidná artritída, lupus, Graves – Basedowa choroba (zvýšená funkcia štítnej žľazy), celiakia, vitiligo, cukrovka 1. typu a ďalšie.
„Pre tých z nás, ktorí nemôžu celý deň sedieť na slnku, chytať a jesť ryby, môže byť ďalšou najlepšou vecou na prevenciu autoimunitných ochorení suplementácia vitamínom D a omega-3 mastnými kyselinami získanými z rybieho oleja, naznačujú výsledky veľkej prospektívnej randomizovanej štúdie.
Medzi takmer 26 000 dospelými zaradenými do randomizovanej štúdie zameranej predovšetkým na štúdium účinkov suplementácie vitamínu D a omega-3 na výskyt rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení bolo 5-ročné suplementovanie vitamínu D spojené s 22% znížením rizika potvrdených autoimunitných ochorení, a 5 rokov suplementácie omega-3 mastných kyselín bolo spojených s 18% znížením potvrdených a pravdepodobných autoimunitných ochorení.“
Ja sama nie som zástancom suplementácie vitamínom D, v sezóne ho dopĺňam vhodným vystavovaním sa slnku, v zime konzumáciou rýb (pozor na zdroj) a olejom z treščej pečene (pozor na kvalitu, transport a skladovanie).
https://www.medscape.com/viewarticle/962462
Slnko a olej z treščej pečene
Imunitný systém svojimi početnými a komplexnými interakciami pomáha chrániť hostiteľa pred patogénnymi mikroorganizmami a umožňuje obnovu poškodených tkanív. Je to spojené aj s neustálym „monitorovaním“ výskytu malígnych buniek a ich likvidáciou, ktorá sa môže v ľudskom tele vyskytnúť. Takáto úloha závisí od mnohých faktorov vrátane dostatočného príjmu živín vrátane vitamínov.
Vplyv vitamínovej suplementácie na moduláciu imunitnej odpovede bol vždy predmetom mnohých štúdií. Ukázalo sa, že najväčší imunomodulačný účinok majú vitamíny A a D. V tomto prehľade diskutovali a zvažovali možné úlohy vitamínov A a D na imunitnú odpoveď prostredníctvom vrodených a adaptívnych imunitných buniek, s osobitným zameraním na bunkovú populáciu nedávno charakterizovanú ako vrodené lymfoidné bunky. Nedávne literárne údaje naznačujú, že vitamín A a jeho metabolity modulujú rovnováhu medzi imunitou Th1 a Th2. Okrem toho vitamín D prejavuje ochranné účinky na vrodený imunitný systém a inhibičné účinky na adaptívnu imunitu, ktorá je pri autoimunitných ochorenia zvýšená.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34764797/
Mohlo by Vás zaujímať:
Ako zlepšiť spánok s využitím slnečného svetla a blokovaním svetla z obrazoviek?
Ako vybrať okuliare blokujúce modré svetlo?