Category Archives: Zdravie

Ako umelé modré svetlo z mobilov a tabletov nenávratne poškodzuje zrak. Prevencia a regenrácia.

Modré svetlo, ktoré na nás vyžaruje zo smartfónov a tabletov mení bunky v našich očiach, a podľa štúdie môže urýchliť slepotu.

Vedci z University of Toledo (odkaz na štúdiu dole) skúmali vplyv modrého svetla pochádzajúceho zo slnka, ako aj digitálnych zariadení, na naše oči.

V štúdii zistili, že modré svetlo vyvoláva „toxické“ reakcie na bunkách sietnice, ktoré snímajú svetlo a posielajú sigaly do mozgu. Sietnica je jedna z častí oka, ktorá nám umožňuje vidieť.

Výsledky štúdie ukázali, že modré svetlo sa podieľa na vytváraní toxických reakcií, ktoré poškodzujú fotoreceptory. Keď odumrú, nie je možné ich obnoviť.

čítať ďalej

Okuliare proti modrému svetlu – Tipy a Recenzie

Tento článok je prevzatý, autorom je Jaroslav Lachký, https://jaroslavlachky.sk/

Pred čítaním tohoto článku je dobré prečítať najprv tento: Ako zlepšiť spánok s využitím slnečného svetla a blokovaním svetla z obrazoviek?

Zaujímajú ťa okuliare proti modrému svetlu, tzv. blue light blocking glasses? Sám nejaké používaš, prípadne zvažuješ kúpu, no nevieš sa v nich vyznať? Dnes som si pre teba pripravil zopár tipov, recenzií a reálne merania niektorých okuliarov, ktoré som za posledné roky sám použil. Snáď ti článok pomôže vo výbere a možno aj ušetrí peniaze v niektorých špecifických prípadoch, ako čoskoro zistíš.

Ako to totižto často býva, kedykoľvek sa niečo stane čo i len trochu „trendy“, marketéri sa toho chytia. No a ver, že cieľom marketingu väčšinou nie je v prvom rade predať kvalitný produkt, ale zarobiť.

Čítať Ďalej

Postaviť seba na prvé miesto znamená, že možno bude potrebné niekomu inému povedať NIE.

Všetci sme už niekedy v lietadle počuli pokyny obsluhy leteckej spoločnosti, ktorá nám vždy pripomenie, že v prípade núdze máme nasadiť kyslíkovú masku najprv sebe, až potom pomáhať iným. Táto rada je často citovaná ako metafora starostlivosti o seba, pretože úplne presne vyjadruje dôležitosť starostlivosti o seba. Inak povedané, ak sa neviete postarať o seba, nepostaráte sa o ostatných.

čítať ďalej

Chcete zvrátiť autoimunitné ochorenie ako hashimotova tyreoditída, lupus, vitiligo?

V článku sa dozviete o možných príčinách chronických a autoimunitných ochorení a ako ich zvrátiť.

Pri „ľahších“ autoimunitných ochoreniach ako napríklad hashimotova tyreoditída, adisonova choroba či cukrovka prvého typu a pod. lekári zväčša neriešia liekmi príčinu, ale až po napáchaní škôd dopĺňajú hormóny, ktoré zničené tkanivá už nevyrobia – pri autoimunitnej tyreoditíde napr. T4, pri adisonovej chorobe kortizol, pri cukrovke inzulín.

Liečba vážneho autoimunitného ochorenia ako je napríklad lupus, reuma (reumatoidná artritída), či skleróza multiplex zvyčajne začína antibiotikami. Niekedy pomôžu. Nikto nevie prečo. Možno nám však skutočnosť, že sú antimikrobiálne, dáva nejakú stopu… Ak antibiotiká nefungujú, liečba pokračuje imunosupresívami v snahe utlmiť náš imunitný systém a zabrániť ďalšiemu poškodeniu. Problém je v tom, že náš imunitný systém je nevyhnutný pre dlhý a zdravý život. Predpisovanie zvyčajne začína prednizónom a prepracuje sa na metotrexát a potom na nové inhibítory faktora nekrózy nádorov. Žiadny z liekov ochorenie nevylieči, iba potlačí symptómy. Autoimunitné ochorenie je na celý život.

čítať ďalej

Zdravie mitochondrií vs. úzkostné poruchy a duševné zdravie

Zdravie mitochondríí môže byť kľúčové pri riešení úzkostných porúch a duševného zdravia.

Výskum naznačuje, že bunkové organely = mitochondrie generujúce energiu môžu hrať prekvapivo kľúčovú úlohu pri riešení úzkosti a depresie.

Carmen Sandi si spomína na skepticizmus, ktorému spočiatku čelila. Behaviorálna vedkyňa zo Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Lausanne sledovala, že niečo, čo sa deje v kritických nervových obvodoch, môže vysvetliť úzkostné správanie, niečo mimo mozgových buniek a synaptických prepojení medzi nimi. Experimenty, ktoré začala v roku 2013, ukázali, že neuróny zapojené do správania súvisiaceho s úzkosťou vykazovali abnormality: ich mitochondrie, organely často opisované aj ako bunkové elektrárne, nefungovali dobre – produkovali podivne nízke hladiny energie.

Tieto výsledky naznačujú, že mitochondrie môžu spôsobovať symptómy spojené so stresom u zvierat. Ale táto myšlienka bola v rozpore so „synaptocentrickým“ videním mozgu, ktoré v tom čase zastávalo mnoho neurovedcov. Jej kolegom bolo ťažké uveriť Sandiným dôkazom, že u úzkostlivých jedincov – aspoň u potkanov – môžu byť mitochondrie v kľúčových neurónoch dôležité.

Čítať Ďalej

OXID TITANIČITÝ – TITÁNOVÁ BELOBA – E171 – Môže podľa NAJNOVŠíCH VÝSKUMOV viesť k rakovine?

Čo je oxid titaničitý?

Oxid titaničitý je anorganická zlúčenina, ktorá má formu bieleho prášku. V prírode sa nachádza v mineráloch (anatas, rutil a brookit).

Pretože po vyťažení rúd môže oxid titaničitý obsahovať nečistoty ako olovo či železo, musí prejsť syntetickým čistením, aby bol zdravotne nezávadný a mohol sa používať v kozmetike.

Kde sa oxid titaničitý používa?

Oxid titaničitý sa používa ako potravinárske farbivo (E171) a ako všetky potravinárske farbivá, jeho technologickou funkciou je urobiť jedlo vizuálne príťažlivejším, dodať farbu potravinám, ktoré by inak boli bezfarebné, alebo obnoviť pôvodný vzhľad jedla. Oxid titaničitý je prítomný aj v kozmetike, farbách a liekoch.

čitať ďalej

Euthyrox, L-Thyroxin – Prieskum medzi pacientami. STÁLE MÁTE HYPO ťažkosti? JE TU RIEŠENIE.

Ak má človek zníženú funkciu štítnej žľazy kôli autoimunitnému ochoreniu Hashimotova tyreoditída alebo ľudovo povedané Hashimoto, vtedy v tele zväčša niekoľko rokov (kľudne aj 5 – 10) prebieha autoimunitný útok na tkanivo štínej žlazy a objem štítnej žľazy sa zmenšuje. Časom jej objem klesne natoľko, že nevytvorí dostatok hormónov, človek nemá optimálne hladiny hormónov fT4 a fT3 (nestačí mať fT3 a fT4 v norme) a dostane substitučnú liečbu.

čítať ďalej

Bolia Vás po práci trapézy? jednoduchý cvik vám uľaví

Veľa ľudí, čo pracuje celý deň pri počítači, pociťuje občas bolesť trapézov. Osobne mám skúsenosť s chrbticou, konkrétne vysunutou platničkou a vyskúšané mám cičenie DNS a SM system. SM system cvičím denne 15 minút každé ráno dodnes.

Napriek pravidelnému cvičeniu ma po dlhšej práci na počítači (najmä keď si nedávam prestávky a neponaťahujem sa), bolia trapézy, aj ked pri cvičení SM systemu je to výrazne menej.

Objavila som cvičenie na uvoľnenie fascií a ukážem Vám jeden cvik, ktorý vie parádne natiahnuť fascie a svaly v mieste trapézov/ hornej časti lopatiek.

čítať ďalej
« Older Entries