Ak ste natrafili na tento článok, asi viete, čo je to uzemnenie alebo uzemňovanie (z angl. grounding alebo earthing) a zaujíma vás, ako sa bezpečne uzemniť a či je uzemňovacia podložka bezpečná. Máme pre vás tip na spánok.
Čo je to uzemnenie?
Uzemnenie (uzemňovanie) je proces počas ktorého ľudské telo absorbuje voľne prúdiacie elektróny zo zemského povrchu napríklad cez bosé chodidlá.
Načo je dobré uzemňovanie (grounding)?
Počas uzemňovania absorbuje naše telo dodatočné elektróny a tie sú potrebné pre mitochondrie.
Mitchondrie sú súčasti buniek, predstavte si ich ako malé elektrárne, v každej bunke je ich 200 (svaly) až po 2000 – 3000 (mozog, srdce). V tele ich máme 15 – 70 triliónov: 15 000 000 000 000 – 70 000 000 000 000.
A dá sa povedať, že každé chronické a autoimunitné ochorenie (rakovina, obezita, inzulínová rezistenica, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, hashimoto….) je spojené s neoptimálnou funkciou mitochondrií (1, 2, 3).
Pamätáte si zo školy, že v každej mitochondrii zjednodušene povedané prebieha tok elektrónov? A ako efektívne tento tok prebieha, od toho závisí naše zdravie.
Odkiaľ dostávajú mitochondrie v našich bunkách elektróny?
Z jedla (najviac ich je v tuku), zo slnka a aj zo zeme (grounding). Tak prečo si nepomôcť uzemnením? Poďme na to.
Uzemňovanie (grounding) a jeho benefity
Hoci sa výskum stále napreduje, ľudia praktizujú uzemňovanie s cieľom podporiť a udržať svoje zdravie. Medzi benefity uzemňovania patrí (4, 5, 6, 7, 8):
- Nižšia únava a viac energie
- Zníženie chronickej bolesť
- Lepšia kvalita spánku
- Znižuje zápal
- Rýchlejšia regenerácia po cvičení
- Lepšia nálada
- Nižší krvný tlak a hypertenzia
- Lepšie kardiovaskulárne zdravie
Uzemňovanie – ako sa uzemniť?
Ako sa uzemniť vonku – v lete aj v zime
Väčšina ľudí sa uzemňuje vonku tak, že si vyzuje topánky a ponožky a postaví sa na holú zem, skalu alebo trávu. Účinné je aj položenie rúk na zem alebo položenie celého tela.
Len chôdza naboso, ležanie na pláži a plávanie v prírodných vodách (more, jazero), to všetko sú techniky, ktoré väčšina z nás robí intuitívne.
Najefektívnejšie na uzemnenie však je: 1. vodná plocha (more, jazero, potok – na bazén zabudnite), 2. vlhká tráva, blato (vlhký prírodný povrch), 3. iný prírodný povrch – skala, suchá tráva, suchá zem). Voda totiž zvyšuje vodivosť.
Tip na grounding v zime: Poohliadnite sa po vodivých remienkoch, ktoré si môžete pripevniť na topánky (angl. grounding stripes for shoes, prípadne poradíme v komentári).
Ako to robíme v redakcii? Pokiaľ to teplota umožňuje, každé rano pri východe slnka si posedíme v tráve s bosými nohami. V letnej sezóne sa (takmer denne) chodíme kúpať do jazera. Na záhrade sme vždy naboso (jar – jeseň), tak isto vonku v prírode, kde je to bezpečné. V zime a tam, kde terén nie je bezpečný, používame vyššie spomínané popruhy na topánky.
Ako sa bezpečne uzemniť v interiéri
Na základe výskumov predajcovia ponúkajú rôzne uzemňovacie podložky – podložku pod myš, ponožky, plachty. Väčšinou sa tieto pomôcky napoja na elektrickú zásuvku, ktorá má uzemňovací kolík. Elektrická zásuvka je cez kolík prepojená vodičmi s tyčou umiestnenou v zemi.
Kde je však riziko?
Riziko je v tom, že elektrické vedenie na Slovensku má 50Hz a toto vytvára neprirodzené vlnenie nízkej frekvencie, ktoré ma negatívny vplyv na naše mitochodnrie.
Evolúciou je naše telo uspôsobené na grounding (takmer celú evolúciu sme bolio bosí) a z groundingu naše telo vytvára jendosmerný prúd, nie oscilujúci, ako je v elektrickom vedení. Pripojením uzemňovacích pomôcok do zásuvky sme vystavení oscilujúcemu poľu a výsledkom je dehydratácia a strata minerálov. (Zdroj: Dr. Jack Kruse, jaroslavlachky.sk)
Ďalší problém je špinavá elektrina na rozvodoch elektrickej energie, ktoré vzniká pri opakovanom prerušovaní prietoku prúdu. (zdroj: elektrosmog-info.voxo.eu/spinava-elektrina)
Takže uzemňovacie pomôcky áno, ale treba ich napojiť na uzemňovací kábel, ktorý nebude zasunutý do zásuvky, ale zapojený vonku do zeme. Neuzemňovať sa v prostredí, kde je veľa umelých elektromagnetických polí (New York – nie, slovenská dedinka – áno). Pozor na búrku a poraďte sa s odborníkom.
Tip na spánok:
Vedeli ste, že zem vysiela vlny tzv. Schumannova rezonancia (7-8 vĺn za sekundu) a že časť nášho mozgu (talamus) vysiela tiež vlny a tieto sú si podobné? Je to dané evolúciou – náš talamus sa vďaka Schumannovej rezonancii moduluje.
Akú frekvenciu má napríklad WIFI? Bežná wifi má 2,4HHz – 5GHz t.j. 2 400 000 000 – 5 000 000 000. Toto umelé elektromagnetické vlnenie môže narušiť frekvenciu v talame a ovplyvniť, ako kvalitne a či vôbec prebehnú všetky potrebné fázy spánku.
Keď sa podvečer pred spánkom uzemníte, váš talamus sa zosynchronizuje s rezonanciou zeme a môže to pomôcť zlepšiť spánok. Tiež odporúčame na noc vypnúť všetku elektroniku, aby sa talamus zas nerozsynchronizoval.
Mohlo by Vás zaujímať:
Elektrosmog. Riziká, škodlivosť a ochrana pred ním.
Ako umelé modré svetlo z mobilov a tabletov nenávratne poškodzuje zrak. Prevencia a regenrácia.
Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu? (1. časť)
Okuliare na počítač. Ktoré počítačové okuliare fungujú? Prečo ich potrebujete.
Otužovanie – tajná zbraň k imunite, chudnutiu a dlhovekosti
Perfektná praženica – jednoduchý recept a 5 tipov
Kefír – 10 účinkov na zdravie, riziká a recept