│ Čo je kyselina močová │ Príznaky │ Strava │ Cukor │ Frukróza │ Nápoje │ Voda │ Hmotnosť │ Inzulín │ Lieky │ Stres │ Vláknina │ Vitamín C │ Čerešne │ Káva │ Lieky
Zvýšená kyselina močová (hyperurikémia) trápi podľa štatistík asi 20 % populácie. Asi dve tretiny ľudí s vysokou hladinou kyseliny močovej však nepociťujú žiadne príznaky.
V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o kyseline močovej a o tom, ako ju znížiť, ak je príliš vysoká.
Čo je kyselina močová
Kyselina močová je prirodzený odpadový produkt, ktorý sa vylučuje z tela po trávení potravín bohatých na puríny.
Puríny sú molekuly, ktoré sa skladajú z atómov uhlíka a dusíka a v tele sa rozkladajú.
To znamená, že nadmerný príjem potravín bohatých na puríny môže niekedy brániť procesu odstraňovania kyseliny močovej v tele. Výsledkom môže byť zvýšená kyselina močová v krvi, známa aj ako hyperurikémia.
Zatiaľ čo vaše telo je schopné filtrovať kyselinu močovú samo, niekedy z rôznych dôvodov nemusí byť schopné nadbytočnú kyselinu močovú vylúčiť.
Jedným z dôvodov môže byť, že ju vaše obličky nevylučujú dostatočne rýchlo.
Okrem toho môžu vysoké hladiny kyseliny močovej v krvi vyvolať aj niektoré potraviny a nápoje, chronické ochorenia a nevhodný životný štýl.
Zvýšená kyselina močová v krvi môže tvoriť v kĺboch kryštály, najčastejšie na chodidlách a palcoch nôh, čoho výsledkom môžu byť silné a bolestivé opuchy. Toto ochorenie sa volá dna.
Zvýšená kyselina močová – príznaky a prejavy
Zvýšená kyselina močová v tele môže spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie a tiež narušiť každodenný život. Aby ste zistili, či trpíte hyperurikémiou, uvádzame niekoľko typických príznakov, aj keď niektorí ľudia najmä v začiatku ochorenia žiadne ťažkosti nepociťujú:
- Krv v moči
- Bolesť kĺbov a svalov
- Opuch a zápal okolo kĺbov
- Stuhnutosť
- Časté infekcie močových ciest
- Ťažkosti s močením
Zvýšená kyselina močová – ako ju znížiť prirodzene
1. Znížte príjem potravín bohatých na puríny
V strave môžete obmedziť zdroj kyseliny močovej. Potraviny bohaté na puríny zahŕňajú niektoré druhy mäsa, morské plody a zeleninu. Všetky tieto potraviny pri trávení uvoľňujú kyselinu močovú.
Vyhnite sa alebo znížte príjem potravín, ako sú:
- orgánové mäso
- bravčové mäso
- ryby a mäkkýše
- baranie mäso
- teľacie mäso
- moriak
- huby
- karfiol
- zelený hrášok
- sušená fazuľa
2. Zvýšte potraviny s nízkym obsahom purínov
Prechod z potravín s vysokým obsahom purínov na potraviny s nižším obsahom purínov môže pacientom pomôcť postupne docieliť zníženie kyseliny močovej alebo sa aspoň vyhnúť jej ďalšiemu zvyšovaniu.
Niektoré potraviny s nízkym obsahom purínov zahŕňajú:
- väčšina ovocia a zeleniny
- celozrnná ryža, chlieb a zemiaky
- vajcia
- nízkotučné a beztukové mliečne výrobky
- arašidové maslo a väčšina orechov
3. Zredukujte jedlá s obsahom cukru
Zatiaľ čo kyselina močová je zvyčajne spojená s potravinami bohatými na bielkoviny, nedávne štúdie ukazujú, že potenciálnou príčinou môže byť aj cukor.
Okrem kryštálového cukru treba myslieť aj na kukuričné sirupy s vysokým obsahom fruktózy, ktoré sú pridávané do rôznych nápojov, polotovarov a dokonca aj ochucovadiel (napríklad horčica). Fruktóza je hlavným typom jednoduchého cukru v spracovaných a rafinovaných potravinách. Vedci zistili, že najmä tento druh cukru zrejme vedie k vysokej hladine kyseliny močovej. (1)
4. Znížte príjem sladených nápojov
Sladené nápoje a dokonca aj čerstvé ovocné šťavy obsahujú veľa cukrov vrátane fruktózy.
Majte na pamäti, že kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy obsahuje zmes fruktózy a glukózy.
Fruktóza z rafinovaného cukru v džúsoch, nápojoch alebo iných potravinách sa absorbuje rýchlejšie ako prirodzený cukor z potravín. Rýchlejšie vstrebávanie rafinovaných cukrov zvyšuje hladinu cukru v krvi a tiež vedie k vyššiemu množstvu kyseliny močovej.
5. Pite viac čistej vody
Pitie dostatočného množstva tekutín pomáha obličkám rýchlejšie vyplavovať kyselinu močovú.
Noste si fľašu s vodou so sebou a nastavte si na mobile reminder, aby vám pripomínal, že treba piť. dúškov.
6. Zredukujte hmotnosť
Nadváha je spojená so zvýšenými hladinami kyseliny močovej. Tukové bunky produkujú viac kyseliny močovej ako svalové bunky. (2)
Navyše, ak máte kilá naviac, je pre vaše obličky ťažšie odfiltrovať kyselinu močovú. Príliš rýchle chudnutie môže tiež ovplyvniť úroveň.
Ak máte nadváhu, je najlepšie vyhnúť sa módnym a nárazovým diétam. Porozprávajte sa s odborníkom na výživu o zdravej strave a pláne chudnutia, ktorý budete dodržiavať.
7. Skontrolujte si hladiny inzulínu
Pri návšteve lekára si nechajte skontrolovať hladinu cukru v krvi. Je to dôležité, aj keď nemáte diabetes mellitus.
Dospelí s cukrovkou 2. typu môžu mať v krvnom obehu príliš veľa inzulínu. Tento hormón je potrebný na presun cukru z krvi do buniek, kde môže poháňať všetky telesné funkcie.
Príliš veľa inzulínu však vedie k prebytku kyseliny močovej v tele, ako aj k priberaniu. (3) Jedinci so stavom nazývaným prediabetes môžu mať tiež vysoké hladiny inzulínu a vyššie riziko cukrovky 2. typu.
8. Vyhnite sa liekom a doplnkom, ktoré zvýšujú kyselinu močovú
Nektoré lieky môžu zvýšiť hladiny kyseliny močovej.
Tieto lieky zahŕňajú:
- aspirín – nízke dávky
- diuretiká – lieky na odvodnenie
- lieky, ktoré potláčajú imunitný systém, najmä pred alebo po transplantácii orgánu
- vitamín B3 (niacín)
- lieky na chemoterapiu
Lieky, ktoré zvyšujú hladinu kyseliny močovej, však môžu ponúkať zásadné zdravotné výhody, preto je zmenu akýchkoľvek liekov potrebné konzultovať s lekárom.
9. Znížte stres vo svojom živote
Stres, zlé spánkové návyky a príliš málo cvičenia môžu zvyšovať zápal. Zápal môže vyvolať vysokú hladinu kyseliny močovej.
Skúste cvičiť vedomé techniky, ako sú dychové cvičenia a joga, ktoré vám pomôžu pomôcť lepšie zvládať stres. Už len niekoľko krátkych prestávok počas práce využitých na hlboké dýchanie môže pomôcť znižiť stres.
V tomto článku Vám predstavíme overené tipy na lepší spánok.
10. Pridajte do stravy vlákninu
Strava s väčším obsahom vlákniny pomôže vášmu telu zbaviť sa kyseliny močovej.
Vláknina môže tiež pomôcť vyrovnať hladinu cukru v krvi a inzulínu.
Taktiež má tendenciu zvyšovať pocit sýtosti, čím pomáha znižovať riziko prejedania sa.
11. Skúste doplnok výživy – vitamín C
Užívanie vitamínu C môže byť veľmi prospešné. Metaanalýza 13 randomizovaných kontrolovaných štúdií z roku 2011 zistila, že vitamín C výrazne znižuje hladiny kyseliny močovej v krvi. (4)
12. Dajte si čerešne
Predbežný výskum naznačuje, že čerešne môžu znížiť riziko záchvatov dny, najmä u ľudí s predchádzajúcou anamnézou ochorenia.
Štúdia z roku 2012 na 633 ľuďoch s dnou zistila, že jedenie čerešní počas 2 dní znížilo riziko dny o 35 % v porovnaní so stravou bez čerešní. (5)
13. Káva
Štúdia publikovaná v americkom časopise ukázala, že príznaky dny možno ľahko znížiť, keď jednotlivci konzumujú kávu. (6) Zvýšenie príjmu kávy však nemusí byť vhodné pre vaše zdravie. Oveľa lepšie však bude, ak sa pred zaradením kávy do jedálnička poradíte so svojím lekárom.
Zvýšená kyselina močová – ako ju znížiť – liečba u lekára
Ak Vás trápi zvýšená kyselina močová, je potrebné ju riešiť. Pravdepodobne na tento stav prišiel lekár počas vyšetrenia krvi a odporučil jedno alebo viac z opatrení spomínaných vyššie.
Pokiaľ navrhovaná zmena stravy a životného stýlu nepomohla znížiť kyselinu močovú, lekár môže predpísať lieky (napríklad Milurit).
Mohlo by Vás zaujímať:
Ako znížiť vysoký krvný tlak? 21 účinných stratégií
14 overených tipov na dobrý spánok
Okuliare na počítač. Ktoré počítačové okuliare fungujú? Prečo ich potrebujete.
Otužovanie – tajná zbraň k imunite, chudnutiu a dlhovekosti
Ketodiéta – benefity pre zdravie