Optimálne parametre štítnej žľazy – krvné testy

Čo je fT3 a fT4?

Štítna žľaza /ďalej SZ/ je endokrinná žľaza v tvare motýlika umiestnená v krku. Produkuje okrem iného hormón T4 /tyroxín – zásobný hormón/, ktorý telo ďalej mení T3 – trijódtyronín. T3 je aktívny hormón a je potrebný pre každú bunku tela.

Protilátky antiTPO a anti TG

Pri autoimunitnej thyreoditíde tvorí v 90% prípadoch telo protilátky proti štítnej žľaze /antiTPO alebo anti TG, alebo oboje – u mňa iba anti TPO/ a tieto protilátky ničia tkanivo štítnej žľazy, tým že zmenšujú jej objem, až nakoniec nezostane nič. Existuje aj séronegatívny hashimoto, tj. bez protilátok, tam sa diagnostikuje na základe zmenenej štruktúry tkaniva štítnej žľazy na sone.

Aby ste si mohli sledovať progres ochorenia, je dobré sledovať nasledovné krvné parametre:

  • antiTPO + antiTG (protilátky proti štítnej žľaze) – optimálne aby boli v norme, vtedy hovoríme, že ochorenie je v remisii a pacient má minimalizované riziko rozvoja ďalšieho autoimunitného ochorenia
  • TSH – v norme, ideálne pod ca 1,5-2, pri užívaní NDT je suprimované takmer na nulu
  • fT3 – minimálne na hodnote 75% referenčného rozsahu
  • fT4 – minimálne na hodnote okolo 50% referenčného rozsahu

Pri uvedených hodnotách sa pacienti cítia dobre, ako za starých čias a neuvádzajú hypo symptómy

Slovenskí endokrinológovia často sledujú iba TSH a fT4, pričom hodnota fT3 je veľmi dôležitá, nakoľko je to aktívny hórmón štítnej žľazy, potrebuje ho každá bunka tela.

Na Slovensku je možná liečba iba T4, lekári predpokladajú, že dostatok T4 sa premení na T3, pričom to vo väčšine prípadov nie je pravda.

Užitočné informácie:

Facebooková skupina: Hypotyreoza / HashimotoSkCz / stitna zlaza /autoimunita – skúsenosti viac ako 4000 členov

Ostatné články z kategórie štítna žľaza: ŠTÍTNA ŽĽAZA

Disclaimer: Tento článok má za účel informovať. Prečítanie nenahrádza spoluprácu s lekárom.  Autor nepreberá žiadnu zodpovednosť za akékoľvek následky vzniknuté použitím  postupov a metód uvedených v článku a ani za kompletnosť informácií. Rady a postupy uvedené v článku nemusia byť vhodné pre váš zdravotný stav.