Charakteristika │ Kurie oko vs. bradavica │ Príčina │ Kurie oká – druhy │ Liečba │ Domáca liečba │ Prevencia │ Prognóza
Charakteristika a obrázky
Kurie oko je tvrdá, zhrubnutá oblasť kože, ktorá sa zvyčajne vyskytuje na nohách – na chodidlách. Kurie oká sa podobajú sa mozoľom, ale zvyčajne sú tvrdšie, menšie a bolestivejšie.
Kurie oko je spôsobené priamym a lokalizovaným tlakom. Predstavte si ho kornútok od zmrzliny. Samotná špička je zapustená do kože a čím dlhšie sa kurie oko nerieši, tým hlbšie a bolestivejšie môže byť.
Kurie oko nie je nebezpečné, problémom môže byť bolestivosť a nepekný vzhľad. Vyskytuje sa u žien, mužov bez ohľadu na vek, môže sa vyskytnúť i u detí.
Kurie oko alebo bradavica?
Kurie oko a bradavica môžu vyzerať podobne a preto si ich ľudia môžu zameniť. Vďaka nasledovným šiestim charakteristikám ich môžete rozlíšiť:
1. Časový priebeh
Bradavice majú pomerne rýchly nástup. Vývoj kurieho oka môže trvať mesiace alebo dokonca roky. Bradavice sú spôsobené vírusovou infekciou, spôsobuje ich ľudský papilomavírus (HPV). Bradavice sa môžu rozšíriť na postihnutej ploche, zatiaľ čo kurie oká nie, tie sú lokalizované na mieste tlaku.
2. Miesto výskytu
Bradavice sa môže objaviť kdekoľvek na chodidle. Kurie oko sa zvyčajne vyskytuje iba tam, kde je koncentrovaný tlak. Bradavice sú spôsobené vírusom a to znamená, že tlak nie je nutný, aby sa vytvoril.
Pokiaľ sa útvar nachádza na inej časti tela, ako na nohe, pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou o bradavicu, pokiaľ nie je dané miesto vystavené tlaku.
3. Domáci test zatlačením alebo skrútením
Vo všeobecnosti sú kurie oká najbolestivejšie vtedy, keď na ne pôsobíte priamym tlakom zvrchu, napríklad keď na ne zatlačíte prstom. Bradavice sú na druhej strane bolestivejšie pri tlaku zo strany na stranu alebo pri pokuse o krútenie.
4. Vystupuje nad povrch?
Pokiaľ sa útvar nachádza mimo chodidiel, je to jednoduchšie na diagnostiku. Bradavica vystupuje nad povrch a kurie oko nepresahuje ponad kožu.
Pokiaľ ide o chodidlo, vďaka konštantnému tlaku bradavice vrastajú dnu a neprečnievajú ponad pokožku takisto ako kurie oká.
5. Krvácavosť a korienky
Bradavice sú vyživované krvnými kapilárami. Majú “korienky” ktoré vyzerajú ako maličké tmavé bodky. Kurie oká vyživované cez kapiláry nie sú a žiadne tmavé bodky nemajú.
6. Kožné línie – vrásky
Pokožka na spodnej časti chodidla má prirodzené línie a záhyby. V prípade bradavice budú kožné línie (vrásky) prechádzať okolo nej. Naopak pri kurích okách vráska (línia) na chodidle bude prechádzať cez tento útvar.
Kurie oká – príčina
Kurie oko predstavuje hrubú vrstvu kože, ktorá sa vytvára na chodidle v dôsledku neustáleho tlaku a trenia. Často sa nachádza na prstoch a chodidlách. Kurie oko máva vyvýšený, tvrdý hrbolček, ktorý je obklopený šupinatou a suchou pokožkou.
Na rozdiel od bradavíc kurie oká nie sú spôsobené vírusom a teda nie sú nákazlivé. Sú spôsobené nosením topánok, ktoré sú príliš tesné alebo voľné – čo núti nohu vyrovnať sa s príliš veľkým tlakom alebo kĺzať sa v topánke. Objavujú sa vo väčšine prípadov iba na chodidle, zatiaľ čo bradavice sa môžu objaviť na ktorejkoľvek časti tela.
Kurie oká – druhy
Existujú tri hlavné typy kurieho oka:
Tvrdé kurie oko je kompaktná škvrna tvrdej kože s hustým jadrom, ktorá sa nachádza na vrchu palca na nohe alebo na vonkajšej strane malíčka.
Mäkké kurie oko je začervenaná, jemná oblasť kože, má tenký, hladký stred a nachádza sa medzi prstami na nohách.
Kurie oko v tvare semienka je kruh odumretej kože v tvare kolíka, často bolestivý, na päte alebo na chodidle.
Diagnostika
Na diagnostiku kurieho oka nie sú potrebné žiadne špeciálne testy. Postačí priamy pohľad skúseného dermatológa.
Liečba kurieho oka
Ako sa zbaviť kurieho oka domácimi postupmi
Nakoľko kurie oká spôsobuje tlak a trenie, pred ošetrovaním kurieho oka nájdite a odstráňte príčinu. V mnohých prípadoch kurie oká zmiznú samy, keď dôjde k odstráneniu tlaku alebo trenia, ktoré ich spôsobuje. Ak uvedený postup nepomôže, dermatológovia odporúčajú nasledujúce kroky.
Ako odstrániť kurie oko – postup
- Namočte si nohu do teplej vody. Uistite sa, že kurie oko je úplne ponorené približne 10 minút alebo kým povrch nezmäkne.
- Kurie oko opilujte pemzou alebo pilníkom na tvrdú kožu. Jemné krúživé pohyby alebo pohyby do strán pomáhajú odstrániť odumretú kožu.
- Naneste na kurie oko hydratačný krém alebo krém s kyselinou salicylovou. Kyselina salicylová rozpúšťa keratínový proteín, ktorý tvorí kurie oká a okolitú odumretú kožu. Kyselina salicylová nie je vhodná pre ľudí s cukrovkou, zlým krvným obehom alebo krehkou pokožkou. K dispozícii sú aj rôzne náplaste a tyčinky.
- Používajte ochranné vankúšiky ako ochranu pred tlakom.
Buďte trpezliví, tento postup je potrebné opakovať pravidelne aj niekoľko týždňov.
Ošetrenie u lekára
Keď sa Vám nedarí zbaviť kurieho oka domácimi postupmi, alebo si na to netrúfate, ošetrenie u lekára prebehne:
- použitím tekutého dusíka
- chirurgickým odstránením kurieho oka
Prevencia kurieho oka
Aby sa vám kurie oká nevytvárali alebo nevrátili po úspešnej liečbe, je potrebné odstrániť príčiny ich vzniku:
Topánky a ponožky: Noste topánky a ponožky, ktoré správne sedia. Pri kúpe si zmerajte chodidlo a šírku nohy. Dĺžka topánky by mala byť ideálne o 6 mm dlhšia ako vaša noha. Na žiadnom mieste by topánky nemali byť užšie ako je vaša noha – obzvlášť dbajte na šírku špice. Pokiaľ Vám nohy puchnú, kupujte topánky na konci dňa. Ponožky by nemali byť ani veľké (budú sa zhŕňať) a ani malé (budú tlačiť).
Starajte sa o nechty na nohách: Pravidelne si strihajte nechty na nohách. Ak sú vaše nechty na nohách príliš dlhé, môžu nútiť vaše prsty, aby sa tlačili na vašu topánku. To môže vytvoriť tlak, ktorý spôsobí, že sa v priebehu času vytvorí kurie oko.
Použite ochranné vankúšiky na kurie oká: Vankúšiky pomáhajú chrániť pred nadmerným tlakom alebo trením okolo kurieho oka. Tieto podložky sú zvyčajne okrúhleho tvaru – na prerozdelenie tlaku okolo kurieho oka – a majú lepiacu podložku. Podložka obsahuje v strede dierku a treba ju umiestniť tak, aby bolo kurie oo v stredovom otvore.
Pedikúra: Po kúpeli používajte pravidelne pilníky alebo pemzu na pravidelné odstraňovanie zhrubnutej kože.
Prognóza
Kurie oká sú ochorenie, ktoré možno zvládnuť domácimi postupmi alebo lekárskym ošetrením – operácia je zriedka potrebná. Po úspešnej liečbe sa môžu kurie oká vrátiť, ak je postihnutá oblasť naďalej vystavovaná treniu alebo tlaku. Mali by ste nosiť správnu obuv, aby ste zabránili vzniku kurích ôk, a nezabudnite na správnu starostlivosť o nohy.
Mohlo by Vás zaujímať:
Pásový opar – príznaky, prenos, liečba
Prečo jesť pečeň? Domáca pečeňová paštéta – jednoduchý a chutný recept
Včelí peľ – kompletný návod (účinky, príprava, užívanie a ešte viac)
Otužovanie – zdravie, dlhovekosť, imunita, zápal
Rybí olej – prečo ho jesť a ako ho vybrať
Prečo jesť pečeň? Domáca pečeňová paštéta – jednoduchý a chutný recept
Kvasená kapusta. Domáca obsahuje probiotiká. Jednoduchý recept
Ďaľšie zaujímavé informácie:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/corns-and-calluses/diagnosis-treatment/drc-20355951