Tento článok nadväzuje na článok o histamínovej intolerancii, kde ste sa mohli dozvedieť, čo to je histamínová intolerancia a aké ma príznaky – TU. Tiež ste čítali, ako ju lekári odporúčaju liečiť – zmenou stravy, prípadne liekmi. Ale žiadny bežný lekár Vám nepovie, ako ju naozaj vyliečiť – ako sa jej zbaviť, čo je samozrejme cieľ každého pacienta. Príznaky s ňou spojené totiž vôbec nie sú príjemné. Veď kto by chcel pravidelne zažívať bolesti hlavy, tráviace ťažkosti, únavu, vracanie, nafukovanie a iné? V tomto článku sa dozviete ako na to.
Histamínová intolerancia – vyliečenie
Ak chcete vyliečiť histamínovú intoleranciu, musíte sa zamerať na zdravie čreva. V čreve sa totiž tvorí enzým diaminooxidáza (DAO). Takže zdravie čreva je kľúčové. Mohli by sme konkrétne vymenovať rôzne faktory, ktoré stav čreva zhoršujú (toxíny v strave, konzervanty, polotvary, stres atd.), ale to je nekončiaci zoznam. Poďme na to inak.
Ako sme žili v minulosti? Histamínová intolerancia neexistovala.
Predstavte si, v akých podmienkach žil homo sapiens (človek rozumný) od jeho vzniku pred ca. 200 000 rokmi a ako žijeme teraz. V minulosti sme žili vonku na slnku, jedli čerstvú lokálnu stravu (podľa toho, aká rástla v okolí) bez konzervantov, toxínov a pesticídov a nemali sme technológie (t.j. neboli sme dennodenne vystavení umelému elektromagnetickému vlneniu napríklad z wifi či mobilov). Takto nás príroda stvorila za 200 000 tisíc rokov, prípadne môžeme k tomu pripočítať aj niekoľko ďalších miliárd rokov, keď sa pozrieme na to, kedy vznikol život či komplexné organizmy na našej zemeguli. Príroda a evolúcia nás stvorila tak, aby sme v prostredí prosperovali a to sa aj milóny rokov dialo.
Ľudia, ako najinteligentnejšie živočíchy na zemi, vymysleli veľa vecí, ktoré nám zdravotne neprospievajú. Nehovorím tu o spríjemnení a predĺžení života, lebo to sa modernými výdobytkami naozaj stalo. Hovorím o zdraví.
Pozrite sa na niektoré domorodé kmene, ktoré žijú ešte pôvodným štýlom života (napríklad kmeň Hadza). Príslušníci sa dožívajú staršieho veku v lepšom zdraví, ako západná civilizácia.
Čo sa zmenilo?
Dnes trávime väčšinu dňa v interéri bez slnka, obklopení umelým elektromagnetickým vlnením a konzumujeme odlišnú stravu, ktorá je menej výživná a obsahuje chemické látky, ktoré nám neprospievjú. Ako potom môžeme mať zdravé črevá?
Táto štúdia hovorí o vplyve slnka na zloženie mikrobiómu – t.j. slnko má výrazný vplyv na zloženie mikrobiómu. Koľko ľudí trávi väčšinu svojho času v interéri, prípadne sa vonku zahaľujú? Ako potom chceme mať zdravé črevá?
Vedeli ste, že infračervená zložka svetla prenikne aj 10-20 cm hlboko do tela? Teda zasiahe aj mikrobióm. Niektorí podnikatelia to vedia a aj preto je v dnešnej dobe veľký boom v predaji infračervených panelov, lebo pomáhajú. Ale najlepší a najlacnejší infrapanel je slnko. O vplyve svetla (slnečného aj umelého) na zdravie sa dozviete TU.
Táto štúdia zasa hovorí o vplyve umelých elektromagnetických polí (wifi, mobilná sieť, elektrické zariadenia) na baktérie v čreve – o množení tých zlých a zvýšení ich rezistencie na antibiotiká. Koľko ľudí dnes nosí mobil so zapnutým signálom, bluetooth a wifi v blízkosti brucha (čreva) celý deň? Koľko ľudí má aj v noci zapnutú wifi či dáva si notebook na kolená?
Ak Vás téma zaujíma, prečítajte si kniho od Andrewa Marina: Going Somewhere. Je to americký vedec z minulého storočia, ktorý zažil dobu, keď v Amerike nastal rozvoj elektrifikácie. Skúmal vplyv týchto elektromagnetických polí na živé organizmy a napriek tomu, že jeho výskumy dokazovali nežiadúce účinky na živočíchy, boli mu zamietané granty na výskum vďaka lobbingu distribučných spoločností. Tiež spomína, ako jeho vedeckí kolegovia falšovali výsledky štúdií vplyvu elektromagnetických polí na organizmy, lebo boli platení distribučnými spoločnosťami.
Hoci je výskum v tejto oblasti stále prebieha (a pravdepodobne stále nie je žiadúci), stále sa môžeme spoľahnúť na sedliacky rozum a zamyslieť sa nad tým, ako žili naši predkovia pred stovkami a tisíckami rokov a čo sa odvtedy zmenilo. Odpoveď je prostredie.
Histamínová intolerancia – liečba
Okrem toho, čo Vám odporučí lekár, vysúšajte toto:
- Trávte viac času na slnku (pozor na spálenie, treba postupne), bez okuliarov s odhalenou pokožkou, nakoľko na koži aj v oku mámem receptory, ktoré svetlo využívajú napríklad na tvorbu hormónov.
- Slnko je dôležité obzvlášť ráno, keď vychádza – vtedy prechádza cez atmosféru iba infračervená zložka a viditeľné spektrum, až po 0,5-2 hodinách (v závislosti od ročného obdobia t.j. sklonu zeme) prenikne na zem UVA a až neskôr UVB. Dôležité su všetky zložky, ale sa adaptovať postupne, najmä ak ste na svetlo citliví.
- Trávte čas bez technológii, hlavne keď to nie je nevyhnutné – môžete využívať letecký režim na mobile, bluetooth, dáta a wifi vypnúť, keď ich neyzužívate, technológie na noc vypínať.
- Pokiaľ pri práci používate počítač, umiestnite ho min 40 cm od tela, aby Vás nezasahovalo elektromagnetické pole t.j. použite externú klávesnicu a monitor. Ak to nie je možné, počítač uzemnite. To isté sa týka aj mobilu. Každé elektronické zariadenie vyžaruje okolo seba elektromagnetické pole, ktoré nám škodí – viď. štúdie vyššie.
- Konzumujte čerstvú celú stravu t.j. varte si z celých potravín, nekupujte polotovary. Dbajte na kvalitu potravín, kvalita a výživová hodnota mäsa či vajíčok je diametrálne odlišná podľa toho, či živočích trávil čas vonku a jedol prirodzenú stravu (napr. trávu) alebo nie. Žiadne aditívum či konzervant nie je telu prospešný. Iba podnikateľom a výrobcom znižuje náklady a zvyšuje zisky.
Histamínová intolerancia – zhrnutie
Aby ste sa zbavili histamínovej intolerancie, je potrebné vyliečiť črevo – vylepšiť si životné prostredie a stravu.
Aj v tejto skupine na Facebooku diskutujeme o strave: SK&CZ BIOHACKING / MITOCHONDRIE / EMF / DLOHOVEKOSŤ / ZDRAVIE / ENERGIA.
Ak sa vám článok páčil, môžete nás sledovať na sociálnych sieťach prípadne sa prihlásiť na odber nových článkov.
Mohlo by Vás zaujímať:
Máte dosť minerálov v strave? Príčiny nižšej nutričnej hodnoty potravín
Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu?
Ako sa chrániť pred kliešťami? Má použitie repelentu význam?
Ako zlepšiť trávenie? Nedostatočná tvorba žalúdočnej kyseliny