Užívate Euthyrox, L-thyroxin a stále máte HYPO ťažkosti? Lepšia liečba zníženej funkcie štítnej žľazy

V článku sa dozviete, že existuje aj iná liečba zníženej funkcie štítnej žľazy, aké ťažkosti majú ľudia pri zníženej funkcii štítnej žľazy a koľko ľudí napriek liečbe Euthyroxom čí L-thyroxinom má ťažkosti.

O mne

Som pacientkou so zníženou funkciou štítnej žľazy a liečba Euthyroxom či L-Thyroxinom (T4) mi nenavrátila plné zdravie. Ja som sa však nevzdala, naštudovala som si problematiku, našla inú lekárku a už niekoľko rokov mám kombinovanú liečbu.

Robím osvetu v tejto problematike najmä v mojej Facebookovej skupine

https://sk-sk.facebook.com/groups/HashimotoSkCz/

s cieľom, že sa nájde nejaký lekár, ktorý na Slovensku začne liečiť tak, ako liečia v zahraničí funkční lekrári.

O mojej diagnóze

Moja diagnóza sa vola HASHIMOTOVA TYREODITÍDA alebo HASHIMOTO a je to AUTOIMUNITNÉ OCHORENIE. Pri tomto ochorení dochádza k zmenšovaniu štítnej žlazy (telo vytvára protilátky antiTPO a/alebo antiTG, ktoré „útočia“ na štítnu žľazu) a časom sa pacientovi zníži objem štítnej žľazy natoľko, že nestačí vytvárať dostatok hormónov a výsledkom je HYPOTYREÓZA t.j. ZNÍŽENÁ FUNKCIA ŠTÍTNEJ ŽĽAZY.

O mojej nedostatočnej liečbe

Diagnózu hashimotova tyreoditída som dostala v r. 2012 počas prvého tehotentsva, keď mi skríningom boli zistené protilátky proti štítnej žľaze. Substitučnú liečbu som dostala v r. 2015 na začiatku druhého tehotenstva – Euthyrox.

Pol roka po pôrode sa moje ťažkosti, ktorým som dovtedy neprikladala význam (zimomrivosť, studené končatiny, únava, potreba dlhšieho spánku, vypadávanie vlasov a zhoršená kvalita vlasov, nadváha) začali zhoršovaťPribudli ťažkosti s trávením, nervozita, napätie, zlý spánok, chudnutie a hnačky.

Teraz už viem, že ak človek dlhšiu dobu nemá optimálne hodnoty parametrov štítnej žľazy, vyčerpajú sa nadobličkydôsledkom čoho je v prvých štádiách únava a neskôr napätie, nervozita, chudnutie a nekvalitný spánok (dlhé zaspávanie a prerušovaný spánok).

Vyšetrenie u endokrinológa ukázalo všetko v norme a dostala som odporučenie na pychiatriu. Túto epizódu mojho života rozoberať na tomto mieste nebudem, len uvediem, že tento smer liečby mi nepomohol.

V r. 2017 som si začala študovať informácie k problematike najprv na internete, následne v literatúre a zistila som, že v zahraničí funkční lekári liečia kombinovanou liečbou t.j. podávajú pacientom hormóny T4 + T3 alebo NDT v takých množstvách, aby mali pacienti hormnóny fT3 a fT4 optimálne.

Bežní lekári nepozerajú na optimálne hladiny krvných testov, stačí im, aby boli v norme, no prax fuknčných a holistických lekárov je iná.

Optimálna hladina fT4 jepodľa ich praxe minimálne v polovici referenčného rozpätia a optimálna hladina fT3 je minimálne v 3/4 referenčného rozpätia.

O mojej lepšej liečbe

Našla som si lekárku v Rakúsku, ktorá mi nasadila inú liečbu (NDT), ako bola doterajšia (Euthyrox) a moje symptómy výrazne ustúpili.

Pri tomto ochorení treba povedať, že je potrebné ho liečiť na 2 úrovniach:

  1. zabezpečiť optimálnu hladinu hormónov fT3 a fT4 (podľa praxe funkčných lekárov) Euthyrox či L-Thyroxin zabezpečí optimálne hladiny iba 1-25% pacientom) kobinovanou liečbou T4+T3 alebo NDS
  2. zabezpečiť remisiu autoimunitného ochorenia, inak hrozí riziko preuknutia ďaľšieho autoimunitného ochorenia (lupus, psoriáza, vitiligo, je ich viac ako 100)

Okrem doplnenia hormónov bolo v mojom prípade potrebné riešiť aj autoimuntnú stránku, čo moj zdravotný stav este vylepšilo.

VÝZVA: Hľadáme na Slovensku či v Čechách lekára, ktorý si doštuduje problematiku a predpíše liečbu NDT alebo T4+T3.

Toto je môj úvod do problematiky HYPOTYREÓZY na Blogu denníka SME.

Viac článkov k problematike štítnej žľazy mám uverejnených na mojom webe:

https://temazdravie.sk/stitna-zlaza/

Mohlo by Vás zaujímať:

PREČO NESTAČÍ ZMERAŤ TSH

AKO A PREČO PRACOVAŤ NA POKLESE PROTILÁTOK

AKO SA LIEČI HYPOTYREÓZA V ZAHRANIČÍ

Ostatné články z kategórie štítna žľaza: ŠTÍTNA ŽĽAZA

Ak sa Vám článok páčil a chcete pokračovanie na túto tému, prosím Vás o odber a lajk.

Ďakujem