Čo to je psoriáza
Psoriáza (lupienka) je chronické (dlhodobé) autoimunitné ochorenie, o ktorom lekári tvrdia, že sa nedá vyliečiť. Bunky pokožky sa množia až 10-krát rýchlejšie a preto vzniká typická vyrážka na povrchu kože spojená so zápalom a začervenaním. Psoriáza má tendenciu prechádzať cyklami, vzplanúť na niekoľko týždňov alebo mesiacov, potom na chvíľu ustúpiť alebo prejsť do remisie. K dispozícii je liečba, ktorá sa zameriava na zvládnutie symptómov. Tiež je vhodné zmeniť životný štýl a zamerať sa na stratégie zvládania ochorenia, ktoré vám pomôžu lepšie žiť so psoriázou.
Ako vyzerá psoriáza – druhy, miesta výskytu a fotky
Psoriáza sa môže vyskytovať na rôznych častiach tela, najčastejšie vo vlasoch, na rukách a dlaniach, trupe, lakťoch a kolenách a trupe, ale aj v uchu, na tvári či chodidlách.
Psoriáza – príznaky a prejavy
Príznaky a prejavy psoriázy môžu byť u každého pacienta iné. Bežné prejavy a príznaky zahŕňajú:
- Červené škvrny na koži pokryté hustými striebristými šupinami
- Malé šupinaté škvrny (najčastejšie u detí)
- Suchá, popraskaná pokožka, ktorá môže krvácať alebo svrbieť
- Svrbenie, pálenie alebo bolestivosť pokožky
- Zhrubnuté ryhované nechty. Nechty sa môžu zmeniť farbu, drobiť sa a oddeľovať od nechtového lôžka.
- Opuchnuté a stuhnuté kĺby – psoriatická artritída
Psoriáza – príčiny
Lekári nemajú jasno v tom, čo spôsobuje psoriázu. Vďaka výskumu však eistuje všeobecná predstava o dvoch kľúčových faktoroch: genetika a imunitný systém. Ďaľší významný faktor je životný štýl.
a) Imunitný systém
Psoriáza je autoimunitné ochorenie. Pri autoimunitných ochoreniach telo napáda svoje vlastné tkanivá. V prípade psoriázy biele krvinky (T bunky) omylom napádajú kožné bunky.
Zdravý organizmus nasadí biele krvinky do útoku proti infekcii (baktériám a vírusom). V prípade autoimunitného ochorenia dôjde k chybnému útoku, ktorý spôsobí, že produkcia kožných buniek sa neprimerane zrýchli. Zrýchlená produkcia kožných buniek spôsobuje, že sa nové kožné bunky vyvíjajú príliš rýchlo. Sú tlačené na povrch kože, kde sa hromadia. Výsledkom sú červené (zapálené) šupinaté ložiská.
b) Genetika
Niektorí ľudia zdedia gény, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť vzniku psoriázy. Ak máte blízkeho člena rodiny s týmto ochorením kože, riziko vzniku psoriázy je vyššie.
c) Životný štýl
Keď sa pozrieme na rizikové faktory a spúšťače (viď. nižšie), je očividné, že jedným z podstatných je aj životný štýl.
Psoriáza – rizikové faktory a spúšťače
Psoriáza môže vzniknúť vďaka rôznym spúšťačom, ktoré môžu byť u každého pacienta iné:
1. Stres
Psoriáza veľmi často vznikne alebo sa rozšíri po období dlhšieho alebo intenzívneho stresu. Môže ísť o stres fyzický (dlhodobá fyzická námaha, bolesť), psychický či emočný (vzťahy, úmrtie blízkeho, napätie v práci). Zvážte meditačné a relaxačné techniky.
2. Infekcia
Psoriáza je (aspoň čiastočne) spôsobená tým, že imunitný systém omylom napadne zdravé bunky kože. Ak máte infekciu, váš imunitný systém začne bojovať proti tejto infekcii. Zvýšenie činnosti imunitného systému môže spustiť ďalšie vzplanutie autoimunitných ochorení vrátane psoriázy. Infekcie dýchacích ciest (najmä zápal hrdla) sú častým spúšťačom.
3. Alkohol a fajčenie
Nadmerné užívanie alkoholu môže spôsobiť vzplanutie psoriázy, čo bolo dokázané vedeckými štúdiami. (2) (3). Odporúčame minimalizovať spotrebu alkoholu. Ak potrebujete pomoc, obráťte sa na lekára.
Podľa štúdie z roku 2006 (4) môže fajčenie a užívanie tabaku zvýšiť riziko vzniku palmoplantárnej pustulárnej psoriázy, zriedkavého typu psoriázy, ktorý postihuje ruky a nohy.
4. Poranenie
Spálenie od slnka, rezné rany, škrabance a štípance môžu tiež vyvolať vzplanutie psoriázy.
Poranenie kože môže vyvolať nové lézie psoriázy iba u ľudí, ktorí už psoriázu majú.
5. Lieky
Niektoré lieky sa považujú za spúšťače psoriázy:
- liey s obsahom lítia
- lieky proti malárii
- lieky na vysoký krvný tlak
- lieky na podpru imunity vrátane vakcín
- lieky na liečbu hepatitídy C
Pri predpisovaní liekov vždy upozornite lekára, že máte psoriázu.
6. Hormóny
Nízke hladiny estrogénu môžu spustiť psoriázu u žien, podľa výskumu z roku 2015. To vysvetľuje, prečo sa často u žien so psoriázou symptómy zhoršujú počas menopauzy, zlepšujú počas tehotenstva a menia sa podľa fázy menštruáčného cyklu. (5)
7. Psoriáza – strava
Neexistuje diéta na psoriázu. Avšak vyradenie niektorých potravín Vám môže zmierniť ochorenie prípadne dosiahnúť remisu. Problémové potraviny:
- Lepok – nachádza sa najmä v pekárenských výrobkoch, cestovinách a jedlách z múky. Lepok je problémový aj vďaka postrekovaniu obilnín chemikáliami (Roundup) počas pestovania a žatvy. Bolo dokázané, že zvýšením používania Roundupu sa zvýšil výskyt celiakie, čo je tiež autoimunitné ochorenie. Viac v tomto článku: Máte dosť minerálov v strave?
- Mliečne výrobky – mlieko je frekventovaný alergén a často spôsobuje ťažkosti. Naviac 70% európskej populácie nemá dostatočnú tvorbu enzýmu laktáza, ktorý je potrebný na strávenie mlieka.
- Potraviny s pridaným obsahom cukru a sladidiel – spôsobujú v tele zápal.
- Ľuľkovitá zelenina – baklažán, paradajky, paprika, zemiaky.
Podľa výsledkov prieskumu z roku 2017 (1) ľudia so psoriázou pozorovali zlepšenie a vymiznutie prejavov psoriázy po tom, čo vylúčili vyššie uvedené potraviny – najmä lepok a ľukovitú zeleninu.
8. Počasie – spálenie od slnka, suché a chladné počasie
Vystavovanie sa slnku zlepšuje príznaky psoriázy, spáleniny od slnka však často spôsobia vzplanutie.
Studené, suché podnebie a prostredie tiež zhoršuje príznaky psoriázy. Nevhodné sú elektrické ohrievače. Zvážte investíciu do zvlhčovača vzduchu,
9. Nízka hladina vitamínu D a A
Štúdie hovoria, že dostatočné hladiny vitamínov D a A majú pozitívny vplyv na výskyt autoimunitných ochorení. Viac sa dozviete v tomto článku: Vitamín D + A – prevencia pred autoimunitnými ochoreniami.
Psoriáza začiatky
Začiatok psoriázy sa najčastejšie prejavuje suchou kožou a fľakmi, ktoré ešte nie sú typické pre psoriázu – nie sú vyvýšené ani šupinaté. Až postupom času sa rozšíria a premenia na typické psoriatické fľaky so začervananím a šupinami. Na nechtoch sa v začiatkoch psoriáza prejaví najmä krehkosťou a lámavosťou.
Psoriáza u detí
Psoriáza u detí sa ničím nelíši od tej u dospelých, avšak deti zväčša nedostanú psoriatickú artritídu, ktorá sa môže prejaviť až v dospelosti. U detí sa psoriáza objaví najčastejšie v čase puberty a súvisí so zmenou hormónov.
Psoriáza a tehotenstvo
Vzhľadom na zmenenú hladinu hormónov sa pejavy psoriázy počas tehotentva zmiernia alebo úplne vymiznú.
Ako sa prenáša psoriáza? Je psoriáza nákazlivá?
Mnoho ľudí si myslí, že psoriáza je nákazlivá, ale nie je to pravda. Psoriáza nie je nákazlivé ochorenie, nie je možné ju (napríklad dotykom) preniesť z jedného človeka na druhého. To že sa vyskytuje v rodinách je skôr dôsledkom zdenej genetickej výbavy a rovnakého životného prostredia.
Psoriáza – diagnostika
Na diagnostiku psoriázy kožný lekár – dermatológ vyšetrí vašu kožu, nechty a pokožku hlavy. Bude zisťovať, či máte príznaky ako svrbenie, ťažkosti s kĺbmi (bolesť, opuch, stuhnutosť po prebudení), či máte v rodine psoriázu a či ste v nedávnej minulosti nemali nejaké ochorenie či stres.
Niekedy dermatológ odstráni aj kúsok kože. Laboratórnym vyšetrením je možné potvrdiť, či máte psoriázu alebo nejaké iné ochorenie.
Liečba psoriázy – domáca liečba a liečba u lekára
Neexistuje žiadny liek na psoriázu, avšak vďaka mnohým liečebným postupom sa príznaky psoriázy môžu zlepšiť.
Lokálna liečba na miernejšie príznaky psoriázy:
Vo väčšine prípadov bude prvou použitou liečbou lokálna liečba vo formé krémov, mastí a olejov:
- s obsahom kyseliny mliečnej alebo salicylovej (odstraňuje šupiny)
- s obsahom vitamínu D
- lokálne kortikosteroidy (pri dlhodobom používaní stenčujú kožu)
- s obsahom retionidov
- maste a krémy na zvlhčenie pokožky
- psoriáza vo vlasoch – šampón s obsahom účinných látok
Svetelná terapia – svetlo
Táto liečba psoriázy využíva ultrafialové (UV) alebo prirodzené svetlo. Slnečné svetlo zabíja nadmerne aktívne biele krvinky, ktoré napádajú zdravé kožné bunky a spôsobujú rýchly rast buniek. UVA aj UVB svetlo môže byť užitočné pri zmierňovaní príznakov miernej až stredne závažnej psoriázy.
Lieky na závažnejšie prejavy psoriázy
V závažných prípadoch, keď je vyššie uvedená liečba neúčinná, je k dispozícií systémová liečba. Sú to perorálne alebo injekčne podávané lieky, ktoré pôsobia na celé telo.
Komplikácie – psoriaticka artritída – príznaky, skúsenosti a liečba
Psoriatická artritída postihne približne 30% pacientov s psoriázou.
Tento typ artritídy spôsobuje opuchy, bolesť a zápal v postihnutých kĺboch. Bežne sa mýli s reumatoidnou artritídou alebo dnou. Prítomnosť zapálených červených oblastí kože s plakmi zvyčajne odlišuje tento typ artritídy od iných.
Psoriatická artritída je chronické ochorenie. Podobne ako psoriáza, aj príznaky psoriatickej artritídy môžu prichádzať a odchádzať, pričom sa môžu striedať vzplanutia a remisie. Psoriatická artritída môže byť aj nepretržitá s neustálymi príznakmi a problémami.
Liečba psoriatickej artritídy môže úspešne zmierniť symptómy, zmierniť bolesť a zlepšiť pohyblivosť kĺbov. Využivajú sa lieky na potlačenie bolesti, imunosupresívna liečba, biologická liečba a fyzikálna terapia (rehabilitácia).
V tomto článku sa dozviete ako liečba svetlom môže odstrániť príznaky artritídy: Vplyv svetla na zdravie – zrak, artritída, peľové alergie.
Vedeli ste?
Čím je človek starší, tým je jeho imunita slabšia. S oslabením imunity dochádza k zmierneniu autoimuntných ochorení vrátane psoriázy. To je dôvod, prečo sa starším ľuďom psoriáza zlepší a môže aj úplne vymiznúť.
Pacienti s psoriázou často pocítia zlepšenie ochorenia pri pobyte pri mori – dôvodom je, že trávia viac času vonku na slnku (terapia svetlom). Prospešná je taktiež morská voda a fakt, že pacienti nepracujú a majú menej stresové obdobie.
Tipy
Ak chcete zmierniť príznaky psoriázy pomocou svetelnej terapie – UVA a UVB svetla, v tomto článku sa dozviete, kedy počas dňa je na oblohe UVA a UVB svetlo: Ako zlepšiť zdravie a spánok? Prečo využiť slnečné svetlo a blokovať modré svetlo?
V dnešnej dobe elektronických vymožeností sú naše telá negatívne ovplyvňované umelými elektromagnetickými vlnami, ktoré spôsobujú stres pre bunky a mitochondrie. V tomto článku sa dozviete, ako sa chrániť: Elektrosmog. Riziká, škodlivosť a ochrana pred ním.
Pozrite si články v kategórii Prostredie. Pomôžu Vám pochopiť, prečo posledné desaťročia sú chronické a autoimunitné ochorenia vrátane psoriázy na vzostupe.
Ak sa vám článok páčil, môžete nás sledovať na sociálnych sieťach prípadne sa prihlásiť na odber nových článkov.
Mohlo by Vás zaujímať:
Včelí peľ – kompletný návod (účinky, príprava, užívanie a ešte viac)
Otužovanie – zdravie, dlhovekosť, imunita, zápal
Rybí olej – prečo ho jesť a ako ho vybrať
Prečo jesť pečeň? Domáca pečeňová paštéta – jednoduchý a chutný recept
Kvasená kapusta. Vynikajúca kyslá kapusta – jednoduchý recept
Zdroje a zaujímavé informácie:
(1) https://link.springer.com/article/10.1007/s13555-017-0183-4
(2) https://www.healthline.com/health/psoriasis/triggers-to-avoid#alcohol
(3) https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/fullarticle/2652693
(4) https://www.jaad.org/article/S0190-9622(05)02299-1/fulltext
(5) https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S235264751500026X