Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu? (1. časť)

Tento článok bude o tom ako docieliť, aby naša biológia a prostredie pracovali pre nás, nie proti nám.

Jeden z kľúčových faktorov je svetlo.

Pred samotným textom článku ešte medical disclaimer: Obsah tohoto článku slúži len na informačné alebo vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku pomoc alebo konzultácie so zdravotníckymi pracovníkmi.

A teraz preskúmame (a možno aj zvrátime) niekoľko rozšírených názorov o svetle – od osvetlenia v obývačke, cez žiarivky v obchodoch a kanceláriách až po slnečné svetlo, ktorého sa ľudia naučili báť.

Vedecká komunita sa za posledných niekoľko rokov naučila veľa o funkcií mitochondrií. Tieto malé „elektrárne“ produkujú bunkovú energiu vo forme adenozíntrifosfátu (ATP), ktorá udržuje telo v chode. Mozog, srdce a (ak ste žena) vaječníky obsahujú najvyššie koncentrácie mitochondrií, s 5 – 10-krát väčším počtom mitochondrií na bunku, ako sa nachádza kdekoľvek inde. Mitochondrie medzi sebou komunikujú po celom tele, takže keď niektoré mitochondrie trpia, trpia všetky, a keď ich podporujete, celé vaše telo cíti rozdiel.

slnko ako zdroj infračerveného, UVA a UVB svetla

Svetlo je faktor, ktorý hrá významnú úlohu, keď signalizuje mitochondriám, aby robili veci a kedy ich majú robiť. Rôzne svetelné frekvencie spúšťajú rôzne činnosti v bunkách. MITOCHONDRIE PROSTE POTREBUJÚ SVETLO – celé spektrum slnečného svetla t.j. aj UV SVETLO a aj INFRAČERVENÉ.

Pozrime sa na najsilnejšie mitochondriálne svetelné zlepšováky a na to, ako sa dajú využiť v prospech zdravia.

  1. Slnečné svetlo – vitamín D a hormonálna rovnováha

Zo slnka máme možnosť dostať celé svetelné spektrum (písala som to tom v tomto článku TU) – rovnaké svetlo, pod akým sa naše telá za miliardy rokov vyvinuli, na rozdiel od škodlivých bielych LED diód a žiariviek vo väčšine budov, ktorým chýbajú mnohé spektrá, ktoré sú potrebné pre zdravie.

Slnečné svetlo je biologický signál, ktorý spúšťa produkciu vitamínu D v ľudskom tele. Môžete si však povedať: „Môžem si vziať doplnok vitamínu D! A čo rakovina kože?!“

Suplementácia vitamínu D môže byť vhodná v opodstatnených prípadoch, ak to robíte pod dohľadom lekára, ktorý vie, čo robí. Ale slnečné svetlo nielenže prispieva k priamej tvorbe vitamínu D vo vašom tele; aktivuje aj vitamín D premenou na vitamín D sulfát. Takže ak aj dopĺňate dostatočné množstvo syntetického vitamínu D, stále nedostávate celé spektrum výhod, pretože iba slnečné svetlo môže produkovať vitamín D sulfát.

Navyše, vitamín D vo forme doplnkov sa môže vo vašom tele hromadiť a dosiahnúť toxické hladiny [1]. Nikdy sa nepredávkujete vitamínom D zo slnečného žiarenia – telo ho prestanete produkovať, keď dosiahne optimálnu hladinu. Pri nerozumnom vystavovaní sa slnku sa pokožka môže spáliť a bude nasledovať štípanie kože, ktoré súvisí s rakovinou kože, ale dá sa tomu ľahko vyhnúť tak, že zostanete na slnku kratšie, podľa typu pokožky.

UV svetlo je silné a existuje spojenie s rakovinou. Nadmerná expozícia môže viesť k spáleninám, ktoré môžu spôsobiť rakovinu, pigmentové škvrny a vrásky. Nadmerná expozícia vašim očiam môže spôsobiť trvalé poškodenie zraku, ale to neznamená, že by ste sa UV svetlu mali úplne vyhnúť. Je to všetko o nájdení správnej dávky: 10–20 minút priameho slnečného žiarenia na čo najväčšiu časť tela každý deň. Aby vaše telo správne fungovalo, potrebuje nejaké UV svetlo [2].

Cholesterol sulfát

Na výrobu cholesterol sulfátu z cholesterolu potrebujete aj slnečné svetlo. Ľudské telo používa cholesterol sulfát ako prekurzor všetkých steroidných hormónov – inak povednané bez slnka telo nevytvorí optimálne hladiny kortizolu, testosterónu či progesterónu. Na tieto procesy potrebuje telo aj síru (napr. vaječné žĺtky) a priame slnečné svetlo – na katalyzovanie týchto reakcií.

Testosterón

K optimálnej hladine testosterónu prispieva aj slnečné svetlo [3]. Testosterón je hlavným hormónom pre mužov aj ženy. Určuje svalový tonus a zloženie tela, sebadôveru a sexuálnu túžbu.

Oxid dusnatý

Oxid dusnatý (NO) je signálna molekula v ľudskom tele, ktorá spôsobuje vazodilatáciu alebo rozšírenie krvných ciev. Predchádza tak infarktu a zlepšuje športový výkon a regeneráciu. Počuli ste už o cvikle alebo šťave z repy ako o predtréningovom doplnku? Dusičnany v repe zvyšujú prietok krvi a kyslíka do svalov, čím zvyšujú výkon a vytrvalosť. Slnečné svetlo tiež zvyšuje hladiny oxidu dusnatého v tele [4].

Lepší prietok krvi znamená väčší transport kyslíka a živín cez ľudské telo a efektívne odstraňovanie bunkového odpadu. To je tiež spôsob, akým oxid dusnatý znižuje krvný tlak a zápal.

Endorfíny a dopamín

Slnečné svetlo nám pomáha uvoľniť sa a zbaviť sa stresu prostredníctvom uvoľňovania endorfínov [5]. Tieto hormóny môžu tiež pomôcť znížiť bolesť, podporiť hormonálnu reguláciu a dokonca inhibovať rast rakoviny [6, 7, 8, 9, 10].

Slnečné svetlo tiež zvyšuje uvoľňovanie dopamínu a dopamínové receptory vo vašom tele. To je dobrá správa, ak niekto trpí depresiou alebo sezónnou afektívnou poruchou, pri ktorých bývajú nízke hladiny dopamínu, a dokonca aj Parkinsonovou chorobou, pri ktorej sú dopamínové neuróny poškodené [11]. Vyššie hladiny dopamínu tiež znamenajú, že budete mať väčšiu motiváciu a budete menej náchylní na návykové správanie (viď. závislosť od mobilu, scrolovanie na instragrame a youtube, atď). Pred Prozacom (liek na depresiu) lekári posielali depresívnych ľudí a alkoholikov do solárií — priestorov so sklenenými stenami a stropmi. Dopamín zo slnečného žiarenia totiž zlepšuje náladu a uľahčuje odvykanie.

Ako na to: Ako prípravu niekoľko týždňov pred samotným sa opaľovaním pod UVB sa vystavujte infračervenému slnečnému spektru (ideálne celým povrchom tela), a potom keď vyjde UVA. (Informáciu o východe slnka = infračerveného svetla, UVA a UVB uvádzam na konci tohoto článku: TU – vyžarované slnečné spektrum sa totiž mení podľa fázy dňa a ročného obdobia). Následne si doprajte podľa typu pokožky každý deň 5 – 20 minút slnečného žiarenia (bez opaľovacích krémov) na holú pokožku.

Pozývam Vás aj do skupiny na Facebooku, kde môžeme na túto tému diskutovať TU: SK&CZ BIOHACKING / MITOCHONDRIE / EMF / DLOHOVEKOSŤ / ZDRAVIE / ENERGIA.

Článok pokračuje tu: Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu? (2. časť)

Mohlo by Vás zaujímať:

Ako zlepšiť spánok s využitím slnečného svetla a blokovaním svetla z obrazoviek?

Ako dipleje poškodzuju zrak?

Ako zvrátiť chronické a autoimunitné ochorenie?

Vitamín D + A – prevencia pred autoimunitnými ochoreniami

OSTATNÉ ČLÁNKY Z KATEGÓRIE ZDRAVIE: TU

Zdroj:

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3798924/

(2) https://academic.oup.com/ajcn/article/80/6/1678S/4690512#sec-6

(3) press.endocrine.org/doi/pdf/10.1210/endo-25-1-7

(4) https://www.jidonline.org/article/S0022-202X%2815%2936878-0/fulltext

(5) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6250104/

(6) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10816643/

(7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2290997/

(8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3104618/

(9) https://thriveglobal.com/stories/light-hacking-for-better-energy-mood-and-performance/

(10) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B9780124166738000113

(11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3819153/