- Čo je hypotyreóza?
- Hypotyreóza vs. hypertyreóza
- Ako často sa vyskytuje hypotyreóza?
- Hypotyreóza – jej príznaky a prejavy
- Prejavy a príznaky hypotyreózy u dospelých
- Hypotyreóza u detí mladých ľudí
- Ťažká hypotyreóza – prejavy
- Hypotyreóza a jej príčiny?
- Aké sú rizikové faktory hypotyreózy?
- Ako sa diagnostikuje hypotyreóza?
- Aké lieky sú dostupné na liečbu hypotyreózy?
- Hypotyreóza a alternatívna liečba
- Aké sú komplikácie hypotyreózy?
- Existujú špeciálne diétne odporúčania pre ľudí s hypotyreózou?
Čo je hypotyreóza?
Hypotyreóza je stav, keď vaše telo neprodukuje dostatok hormónov štítnej žľazy.
Štítna žľaza je malá žľaza v tvare motýľa, ktorá je umiestnená na krku pred priedušnicou. Uvoľňuje hormóny, ktoré pomáhajú telu regulovať a využívať energiu. Hormóny štítnej žľazy pomáhajú kontrolovať telesné funkcie ako napríklad: rýchlosť srdečného tepu a trávenie.
Bez správneho množstva hormónov štítnej žľazy sa prirodzené funkcie tela začnú spomaľovať.
Hypotyreóza, ktorá sa tiež nazýva znížená činnosť štítnej žľazy, zvyčajne postihuje ľudí starších ako 60 rokov a je bežnejšia u žien ako u mužov. Veľmi často sa tiež vyskytuje u žien vo veku okolo 30-40 rokov, pričom je výsledkom autoimunitného ochorenia Hashimotova tyreoiditída.
Lekár ju zistí pomocou rutinného krvného testu počas preventívnej prehliadky alebo po nástupe príznakov.
Subklinická hypotyreóza je pomenovanie pre skorú, miernu formu ochorenia.
Ak ste nedávno dostali diagnózu hypotyreózy, je dôležité vedieť, že liečba sa považuje za jednoduchú, bezpečnú a účinnú. Väčšina liečebných postupov sa spolieha na doplnenie nízkej hladiny hormónov umelými hormónmi. Tieto hormóny nahradia to, čo vaše telo neprodukuje samo, a pomôžu vrátiť funkcie vášho tela do normálu.
Hypotyreóza vs. hypertyreóza
Hypotyreóza a hypertyreóza sú ochorenia, ktoré majú opačné pôsobenie na telo. Pri hypertyreóze alebo hyperaktívnej štítnej žľaze produkuje štítna žľaza príliš veľa hormónov štítnej žľazy. Väčšie množstvo hormónu štítnej žľazy spôsobuje, že niektoré funkcie v tele sa zrýchľujú, napríklad srdcová frekvencia. Môžete tiež zaznamenať stratu hmotnosti a problémy so spánkom. Hypertyreóza je menej častá ako hypotyreóza. Podobne ako hypotyreóza, vyskytuje sa častejšie u žien v strednom veku a ľudí starších ako 60 rokov. Na liečbu hypertyreózy sa môžu použiť lieky, terapia rádiojódom alebo chirurgický zákrok.
Ako často sa vyskytuje hypotyreóza?
Hypotyreóza je pomerne častý stav. V Európe má hypotyreózu okolo 5 percent ľudí vo veku 12 a viac rokov. S vekom sa choroba stáva častejšou. Ľudia starší ako 60 rokov ju zažívajú najčastejšie. Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť nedostatočnej činnosti štítnej žľazy. V skutočnosti sa u 1 z 8 žien vyvinú problémy so štítnou žľazou.
Hypotyreóza – jej príznaky a prejavy
Účinky hypotyreózy na telo sa u rôznych ľudí často líšia a môže byť ťažké ich identifikovať. Závažnosť stavu tiež ovplyvňuje, ktoré príznaky a symptómy sa objavia a kedy. Včasné príznaky môžu zahŕňať zvýšenie telesnej hmotnosti a únavu. Všimnite si, že oba príznaky sa stávajú bežnejšími, keď starnete, bez ohľadu na zdravie štítnej žľazy. V dôsledku toho si možno neuvedomíte, že tieto zmeny súvisia so štítnou žľazou, kým sa neobjavia ďalšie príznaky. Napríklad môžu zahŕňať kožné zmeny, ako je šupinatá, drsná, suchá koža a krehké nechty. Vo všeobecnosti medzi najčastejšie príznaky a prejavy hypotyreózy patria:
- únava
- priberanie
- depresie
- zápcha
- pocit chladu
- znížené potenie
- spomalená srdcová frekvencia
- zvýšený cholesterol v krvi
- suchá koža
- suché, rednúce vlasy
- zhoršená pamäť
- svalová slabosť
- svalová stuhnutosť, bolesť a citlivosť
- bolesť a stuhnutosť kĺbov
U väčšiny ľudí príznaky tohto stavu pribúdajú postupne počas mnohých rokov. Ako sa funckia štítnej žľazy spomaľuje viac a viac, príznaky sa môžu ľahšie identifikovať. Samozrejme, mnohé z týchto príznakov sa vo všeobecnosti stávajú bežnejšími s vekom. Ak máte podozrenie, že vaše príznaky sú výsledkom problémov so štítnou žľazou, porozprávajte sa so svojím lekárom. Môže vám urobiť odber krvi, aby zistil, či máte hypotyreózu.
Prejavy a príznaky hypotyreózy u dospelých
Okrem najbežnejších príznakov hypotyreózy výskum naznačuje, že prejavy hypotyreózy u mužov môžu zahŕňať aj erektilnú dysfunkciu. Príznaky hypotyreózy u žien môžu okrem zahŕňať:
- ťažkosti s plodnosťou
- menštruačné zmeny, najmä nepravidelná alebo silná menštruácia
- ťažkosti s otehotnením a udržaním tehotenstva
Je tiež možné, že sa hypotyreóza vyvinie počas tehotenstva. Príznaky sú zvyčajne podobné príznakom iných prípadov hypotyreózy.
Hypotyreóza u detí mladých ľudí
Zatiaľ čo hypotyreóza je menej častá u mladších ľudí, stále sa môže vyskytnúť. Tento stav môže spôsobiť pomalší vývoj u detí a skorú pubertu u dospievajúcich. Deti sa môžu narodiť aj bez fungujúcej štítnej žľazy, čo je stav nazývaný vrodená hypotyreóza. Príznaky hypotyreózy u dojčiat môžu zahŕňať:
- spí viac ako zvyčajne
- zápcha
- ťažkosti s kŕmením
- oneskorený rast (ak sa stav nelieči)
V niektorých prípadoch deti s hypotyreózou nemusia vykazovať žiadne príznaky.
Ťažká hypotyreóza – prejavy
Ak sa hypotyreóza nelieči, môžu sa u vás objaviť ďalšie príznaky:
- opuchnutá, citlivá tvár
- chrapot
- anémia
- strata sluchu
V zriedkavých prípadoch môže závažná hypotyreóza vyústiť do myxedémovej kómy, čo je život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje núdzovú starostlivosť. Aj keď tento stav nie je klasická kóma, môžete pociťovať:
- únavu
- hypotermiu
- nízky krvný tlak
- nízku srdcovú frekvenciu
Hypotyreóza a jej príčiny?
Najčastejšie príčiny hypotyreózy sú:
- Hashimotova tyreoiditída
- liečba rádioaktívnym jódom
- operácia (odstránenie celej alebo časti) štítnej žľazy
- liečenie ožiarením
- užívanie niktorých liekov
- nedostatok jódu
Menej časté príčiny zahŕňajú:
- poruchy hypofýzy
- vrodené ochorenie
- tehotenstvo
Hashimotova tyroiditída
Imunitný systém je navrhnutý tak, aby chránil bunky tela pred napadnutím baktériami a vírusmi. Keď do vášho tela vstúpia neznáme baktérie alebo vírusy, imunitný systém zareaguje vyslaním bojových buniek, aby cudzie bunky zničili. Niekedy si vaše telo zamení baktériu či vírus, a začne útočiť na zdravé tkanivá. Toto sa nazýva autoimunitná reakcia.
Ak autoimunitná odpoveď nie je regulovaná alebo liečená, imunitný systém môže dlhodobo napádať zdravé tkanivá. To môže spôsobiť vážne zdravotné problémy vrátane stavov, ako je hypotyreóza.
Hashimotova tyroiditída je autoimunitné ochorenie a najčastejšia príčina nedostatočnej činnosti štítnej žľazy v Európe. Toto ochorenie postihuje štítnu žľazu a spôsobuje jej poškodenie (jej objem sa znižuje) a časom dochádza k zníženiu funkcie štítnej žľazy. Najčastejšie postihuje ženy v strednom veku, ale môže sa vyskytnúť aj u mužov a detí.
Tento stav sa vyskytuje aj v rodinách. Ak niekto z rodiny mal toto ochorenie, je zvýšené riziko, že ho budete mať aj vy.
Liečba hypertyreózy rádioaktívnym jódom
Ak štítna žľaza produkuje príliš veľa hormónov, máte ochorenie známe ako hypertyreóza. Liečba tohto stavu je zameraná na zníženie a reguláciu produkcie hormónov štítnej žľazy. Štandardná liečba hypertyreózy využíva rádioaktívny jód na zničenie tkaniva štítnej žľazy. To môže spôsobiť, že hladiny hormónov štítnej žľazy zostanú natrvalo nízke.
Chirurgické odstránenie štítnej žľazy
Ak sa vám odstránia štítnu žľazu v dôsledku problémov so štítnou žľazou (napríklad kvôli nádoru), vyvinie sa u vás hypotyreóza. Primárnou liečbou je dlhodobé užívanie liekov na štítnu žľazu. Ak sa odstráni iba časť žľazy, vaša štítna žľaza môže byť stále schopná produkovať dostatok hormónov sama o sebe. Krvné testy vám pomôžu určiť, koľko liekov na štítnu žľazu budete potrebovať.
Liečba ožiarením
Ak ste mali diagnózu rakoviny hlavy alebo krku, lymfóm alebo leukémiu, možno ste podstúpili radiačnú terapiu. Žiarenie používané na liečbu týchto stavov môže spomaliť alebo zastaviť produkciu hormónov štítnej žľazy, čo vedie k hypotyreóze.
Lieky
Niektoré lieky môžu znížiť produkciu hormónov štítnej žľazy, čo vedie k hypotyreóze. Patria sem tie, ktoré sa používajú na liečbu stavov duševného zdravia, rakoviny alebo srdcových chorôb, ako napríklad: lítium, ktoré lieči mániu pri bipolárnej poruche interleukín-2 (IL-2), imunoterapeutický liek anti-CTLA-4, ktorý liečia melanóm amiodarón (Paceron), antiarytmikum stavudín, lieky na HIV.
Nedostatok jódu
Nedostatok jódu sa v Európe vyskytuje zriedkavo, ale je najčastejšou príčinou hypotyreózy v rozvojových častiach sveta. Jód, ktorý je potrebný na produkciu hormónu štítnej žľazy, sa nachádza v potravinách:
- jódovaná soľ
- mliečne výrobky
- morské plody
- vajcia
Ak máte nedostatok jódu, môže sa u vás objaviť opuch v spodnej časti krku. Toto sa nazýva struma. Je to spôsobené zväčšenou štítnou žľazou.
Poruchy hypofýzy
Hypotyreóza môže tiež vzniknúť z problémov týkajúcich sa hypofýzy. Táto malá žľaza v mozgu produkuje hormóny, ktoré ovplyvňujú mnohé telesné funkcie, vrátane štítnej žľazy. Problémy s hypofýzou môžu spôsobiť problémy so štítnou žľazou. Poruchy hypofýzy môžu byť spôsobené:
- nádorom hypofýzy
- liekmi ako dopamín a opioidy
- rádioteraopiu okolo mozgu
- Sheehanovým syndrómom, ktorý poškodzuje hypofýzu
Tento typ hypotyreózy sa nazýva sekundárna hypotyreóza, pretože štítna žľaza funguje normálne. Je menej častá ako primárna hypotyreóza, ktorá je spôsobená problémom so štítnou žľazou.
Vrodené ochorenia štítnej žľazy
Vrodená hypotyreóza je hypotyreóza, ktorá je prítomná u detí od narodenia. Postihuje 1 z 2 000 až 1 zo 4 000 novorodencov a je dvakrát častejšia u žien. Stav nastáva, keď sa štítna žľaza vyvíja abnormálne alebo nie je prítomná vôbec. Môže za to genetika alebo nedostatok jódu. Zatiaľ čo niektoré deti nemusia vykazovať žiadne príznaky, iné budú menej aktívne alebo budú mať problémy s kŕmením. Je dôležité liečiť vrodenú hypotyreózu, aby sa zabránilo oneskoreniu rastu alebo duševného vývoja.
Tehotenstvo
U 5 až 10% tehotných žien sa rozvinie popôrodná tyroiditída niekoľko mesiacov po tehotenstve. Zatiaľ čo len niektoré pacienky budú potrebovať liečbu, u iných sa vyvinie trvalá hypotyreóza. Nasledujúce stavy môžu zvýšiť riziko popôrodnej tyroiditídy:
- anamnéza popôrodnej tyroiditídy
- prítomnosť protilátok proti peroxidáze štítnej žľazy v krvi
- diabetes 1. typu
Aké sú rizikové faktory hypotyreózy?
Medzi faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko vzniku hypotyreózy, patria:
- ženské pohlavie
- vek aspoň 60 rokov
- liečba rádioterapiou na krku alebo hrudníku
- nedávne tehotenstvo
- rodinná anamnéza porúch štítnej žľazy
- diagnostika autoimunitného ochorenia, ako je Sjögrenova choroba, celiakia a diabetes 1. typu
Ako sa diagnostikuje hypotyreóza?
Na určenie, či máte hypotyreózu, sa používajú dva hlavné nástroje: lekárske vyšetrenie a krvné testy.
Lekárske zhodnotenie
Váš lekár urobí dôkladné fyzické vyšetrenie a anamnézu. Skontroluje fyzické príznaky hypotyreózy ako:
- suchá koža
- spomalené reflexy
- opuch v krku
- pomalšia srdcová frekvencia
- ľahkosť prehĺtania
Okrem toho vás lekár požiada, aby ste nahlásili akékoľvek príznaky, ktoré ste pociťovali, ako je únava, zápcha alebo neustály pocit chladu. Ak máte rodinnú anamnézu ochorení štítnej žľazy, povedzte to svojmu lekárovi počas tohto vyšetrenia.
Krvné testy
Krvné testy sú jediným spôsobom, ako spoľahlivo potvrdiť diagnózu hypotyreózy. Test hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH) meria, koľko TSH vytvára vaša hypofýza.
Ak vaša štítna žľaza neprodukuje dostatok hormónov, hypofýza zvýši TSH s cieľom zvýšuť produkciu hormónov štítnej žľazy. Vysoké hladiny TSH naznačujú hypotyreózu.
Ak máte hypertyreózu, vaše hladiny TSH budú nízke, pretože vaše telo sa snaží zastaviť nadmernú produkciu hormónov štítnej žľazy.
Test hladiny tyroxínu (fT4) je tiež užitočný pri diagnostike hypotyreózy. T4 je jedným z hormónov, ktoré priamo produkuje vaša štítna žľaza. Ak sa používajú spoločne, testy fT4 a TSH môžu pomôcť vyhodnotiť funkciu štítnej žľazy.
Zvyčajne, ak máte nízku hladinu fT4 (zásobný hormón štítnej žľazy) spolu s vysokou hladinou TSH, máte hypotyreózu.
Ak však máte subklinickú hypotyreózu, môžete mať normálnu hladinu fT4 s vysokou hladinou TSH.
Keďže existuje spektrum ochorení štítnej žľazy, na správnu diagnostiku vášho stavu môžu byť potrebné ďalšie testy funkcie štítnej žľazy. Napríklad aktívneho hormónu fT3.
Nízke hladiny fT3 môžu naznačovať hypotyreózu, aj keď opäť môžu byť hladiny T3 normálne pri subklinickej hypotyreóze.
Nakoniec testy na protilátky štítnej žľazy hľadajú protilátky vo vašej krvi na diagnostiku autoimunitných porúch štítnej žľazy, ako je Hashimotova tyreoiditída.
Aké lieky sú dostupné na liečbu hypotyreózy?
Hypotyreóza je väčšinou celoživotný stav. U mnohých ľudí lieky zmierňujú príznaky. Hypotyreóza sa najlepšie lieči užívaním levotyroxínu (Euthyrox, L-thyroxin, Tirosint a pod.). Táto syntetická verzia hormónu T4 kopíruje činnosť hormónu štítnej žľazy, ktorý by vaše telo normálne produkovalo. Liek je navrhnutý tak, aby vrátil primerané hladiny hormónu štítnej žľazy do vašej krvi. Akonáhle sa hladiny hormónov obnovia, symptómy tohto stavu pravdepodobne vymiznú alebo sa aspoň stanú oveľa lepšie zvládnuteľnými.
Po začatí liečby bude trvať niekoľko týždňov, kým začnete cítiť úľavu. Na sledovanie vášho pokroku budete potrebovať následné krvné testy. Vy a váš lekár budete spolupracovať, aby ste našli dávku a plán liečby, ktorý najlepšie rieši vaše príznaky. Môže to chvíľu trvať. Vo väčšine prípadov musia ľudia s hypotyreózou zostať na tomto lieku celý život. Možno však bude potrebné upraviť množstvo, ktoré užívate, najmä ak máte Hashimotovu tyreoiditídu. Aby ste sa uistili, že váš liek stále funguje správne, váš lekár bude pravdepodobne každoročne testovať hladiny TSH a fT4. Ak hladiny v krvi naznačujú, že liek nefunguje tak, ako by mal, váš lekár upraví dávku, kým sa nedosiahnu optimálne hladiny.
Pokiaľ ste na liečbe levotyroxínom a stále máte príznaky zníženej funkcie štítnej žľazy, požiadajte lekára o zmeranie fT3 – aktívneho hormónu a ak sa potvrdí nedostatočná konverzia T4 na T3, požiadajte o liek s obsahom T3.
Hypotyreóza a alternatívna liečba
Okrem štandardných liekov na štítnu žľazu sú dostupné aj živočíšne extrakty, ktoré obsahujú hormón štítnej žľazy (NDT – natural dessicated thyroid). Tieto extrakty pochádzajú zo štítnej žľazy ošípaných alebo kráv. Obsahujú tyroxín (T4) aj trijódtyronín (T3). Ak užívate levotyroxín, dostávate iba T4. Nie vždy vie telo dostatočne konvertovať T4 na T3.
Štúdie naznačujú, že doplnky selénu môžu pomôcť ľuďom s hypotyreózou spôsobenou autoimunitným ochorením, hoci výskum je zmiešaný.
Aké sú komplikácie hypotyreózy?
Komplikácie hypotyreózy zahŕňajú:
- srdcové problémy
- struma
- poškodenie nervov
- periférna neuropatia
- syndróm karpálneho tunela
- znížená funkcia obličiek
- myxedémová kóma v prípadoch ťažkej hypotyreózy
- obštrukčné spánkové apnoe
- problémy duševného zdravia, ako je úzkosť a depresia
- bolesť kĺbov
- problémy s rovnováhou
- obezita
- vysoký cholesterol
- neplodnosť
- preeklampsia a anémia počas tehotenstva
- vrodené chyby u detí matiek s hypotyreózou
Existujú špeciálne diétne odporúčania pre ľudí s hypotyreózou?
Ako všeobecné pravidlo platí, že pri hypotyreóze nemusíte dodržiavať špecifickú diétu. Existuje však niekoľko odporúčaní, ktoré treba mať na pamäti.
Jedzte vyváženú stravu.
Vaša štítna žľaza potrebuje dostatočné množstvo jódu, aby mohla plne fungovať, ale na dosiahnutie tohto cieľa nemusíte užívať doplnky jódu. Existuje veľa potravín bohatých na jód, vrátane:
- jódovaná soľ
- mliečne výrobky ako mlieko, jogurt a syr
- vajcia
- morské plody
- morské riasy
Vo všeobecnosti by vyvážená strava mala poskytovať dostatok jódu pre väčšinu ľudí.
Sledujte príjem sóje
Sója môže byť spojená s hypotyreózou. Pitie alebo konzumácia príliš veľkého množstva sójových produktov môže znížiť funkciu štítnej žľazy, najmä u ľudí s poruchami štítnej žľazy. Je však potrebný ďalší výskum v tejto oblasti.
Sója sa nachádza v:
- tofu
- vegánsky syr a mäsové výrobky
- sójové mlieko
- sójové bôby
- sójová omáčka
Sledujte si príjem vlákniny
Vláknina môže interferovať s absorpciou hormónov štítnej žľazy. Príliš veľa vlákniny môže brániť vstrebávaniu hormónov z liekov na štítnu žľazu. Vláknina je životne dôležitá, preto ju úplne nevynechávajte. Namiesto toho sa vyhnite užívaniu liekov niekoľko hodín po konzumácii potravín s vysokým obsahom vlákniny.
Vyhnite sa užívaniu liekov na štítnu žľazu s inými doplnkami
Ak okrem liekov na štítnu žľazu užívate aj doplnky stravy alebo lieky, snažte sa ich užívať v rôznych časoch. Iné lieky môžu interferovať s absorpciou, takže je najlepšie užívať lieky na štítnu žľazu bez iných doplnkov, liekov alebo potravín.
Užitočné informácie o tom, ako docieliť optimálne zdravie, zlepšiť spánok a mierniť únavu sa dozviete na našom Instagrame.
Mohlo by Vás zaujímať:
Príznaky hypotyreózy napriek liečbe? Riešenie.
Aké sú optimálne hladiny hormónov štítnej žľazy?
Ako sa lieči hypotyreóza v zahraničí?