Modré svetlo, ktoré na nás vyžaruje zo smartfónov a tabletov mení bunky v našich očiach, a podľa štúdie môže urýchliť slepotu.
Vedci z University of Toledo (odkaz na štúdiu dole) skúmali vplyv modrého svetla pochádzajúceho zo slnka, ako aj digitálnych zariadení, na naše oči.
V štúdii zistili, že modré svetlo vyvoláva “toxické” reakcie na bunkách sietnice, ktoré snímajú svetlo a posielajú sigaly do mozgu. Sietnica je jedna z častí oka, ktorá nám umožňuje vidieť.
Výsledky štúdie ukázali, že modré svetlo sa podieľa na vytváraní toxických reakcií, ktoré poškodzujú fotoreceptory. Keď odumrú, nie je možné ich obnoviť.
Toto vedie k makulárnej degenerácii (makula = žltá škvrna), nevyliečiteľnému ochoreniu očí, ktoré spôsobuje slepotu. Podľa štatistík toto ochorenie postihovalo v nedávnej minulosti ľudí vo veku 50 až 60 rokov, dnes už skôr.
„Nie je žiadnym tajomstvom, že modré svetlo poškodzuje náš zrak tým, že poškodí sietnicu oka,“ uviedol vo vyhlásení Ajith Karunarathne, odborný asistent na oddelení chémie a biochémie Univerzity v Tolede a jeden z autorov štúdie. “Naše experimenty vysvetľujú, ako sa to deje, a dúfame, že to povedie k terapiám, ktoré spomaľujú makulárnu degeneráciu, ako napríklad nový druh očných kvapiek.”
Vedci skúmajú modré svetlo pochádzajúce z televízorov, smartfónov a tabletov, aby zistili, aký má vplyv pri každodennom pôsobení. Odporúčajú ľuďom, aby nosili slnečné okuliare filtrujúce ultrafialové a modré svetlo a vyhýbali sa používaniu svojich digitálnych zariadení v tme.
Jedna rada z vyššie uvedených je dobrá, druhá je nanič – vysvetlenie v tomto článku: https://temazdravie.sk/mitochondrie/ako-zlepsit-spanok-zadarmo-a-bez-liekov/.
„Skúmaním mechanizmov vzniku slepoty pri hľadaní metódy na zachytenie toxických reakcií spôsobených pravidelným dopadom modrého svetla na sietnicu dúfame, že nájdeme spôsob, ako ochrániť zrak detí vyrastajúcich vo svete moderných technológií,“ povedal Karunarathne.
V posledných rokoch spoločnosti vrátane Apple, Amazon a Google ponúkajú vo svojich zariadeniach filtre, ktoré znižujú vystavenie používateľov umelému modrému svetlu.
Modré svetlo môže ovplyvniť aj váš spánok tým, že potláča schopnosť vášho tela v noci uvoľniť hormón melatonín.
Ako predísť poškodeniu zraku modrým svetlom? Základné tipy
- Vyhýbať sa modrému svetlu z mobilov, tabletov, TV, LED žiaroviek obzvlášť po tme, keď už nedopadá do oka celé spektrum vlnových dlžok (svetla) zo slnka
- Používať aplikácie, ktoré blokujú modré svetlo (na niektorých mobiloch sú k dispozícii filtre, ak nie sú, je možné si nainštalovať f.lux, twilight, iris)
Mohlo by Vás zaujímať:
Ako zlepšiť spánok s využitím slnečného svetla a blokovaním svetla z obrazoviek?
Môže oxid titaničitý spôsobiť rakovinu?
Ako zvrátiť chronické a autimunitné ochorenie?
Prvá pomoc pri peľovej alergii
Ostatné články z kategórie zdravie: TU
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3586554/
Lachký J.: Spoznaj svoju biológiu – kvantová biológia, 2020