Ak ťa zaujímajú okuliare proti modrému svetlu alebo červené okuliare, si na správnom mieste. Poradím ti, ako si vybrať a aké sú najlepšie. Najprv si však povieme, ako vyzerá spektrum slnečného svetla, a aké svetlo vyžarujú obrazovky. V čom je rozdiel a ako to škodí. A potom sa pozrieme na okuliare blokujúce modré svetlo.
Dávame do pozornosti aj tento článok: Ako zlepšiť zdravie a spánok s využitím slnečného svetla a blokovaním svetla z obrazoviek? A sériu článkov o svetle: Vplyv svetla na zdravie.
Spektrum slnečného svetla
Na obrázku vidíš, aké svetelné spektrum vysiela naše slnko v strede dňa, podvečer a večer. Počas dňa cez obed sú na oblohe zastúpené všetky farby viditeľného spektra, podvečer modrá a zelená ustupujú a pri západe slnka sú minimálne.
Komplexný život na zemi sa vyvíjal za týchto podmienok viac ako miliardu rokov a denné živočíchy (vrátane) človeka sú na takéto svetelné podmienky adaptované. To znamená, že iné zloženie svetla narúša náš cirkadiálny rytmus a spánok.
Svetelné spektrum obrazoviek – mobil, tablet, počítač a televízor
Moderné obrazovky (aj LED svietidlá) vyžarujú odlišné vlnové dĺžky. Nevysielajú rovnomerne všetky zložky viditeľného svetla, ale majú vrchol v modrej farbe a červenej majú málo. Dôvod je ten, že pri takomto vyžarovaní farieb je najlepšia viditeľnosť. Zákazníci predsa chcú krásne displeje.
Prečo a kedy obrazovky škodia?
Podľa štúdie z roku 2018 (1) totiž vlnové dĺžky od 440 – 540 nm (modré a zelené svetlo) výrazne potláčajú vylučovanie melatonínu. To znamená horší spánok a horšia regenerácia.
Obrazovky škodia najmä večer, nakoľko procesy v našich telách sú naprogramované na to, že večer modré a zelené svetlo absentuje. Naopak, počas dňa je modré svetlo žiadúce, na základe jeho prítomnosti naše receptory vedia, že je deň a že treba bdieť.
Prečo nosiť okuliare proti modrému svetlu?
Nakoľko v dnešnej dobe veľa ľudí večer pozerá na obrazovku mobilu či televízora, alebo si svietia LED žiarovkami, vďaka modrej farbe cez oko náš mozog stále dostáva signál, že je deň. Nosením vhodných okuliarov blokujúcich modré svetlo 1 – 3 hodiny pred spánkom účinne zablokujeme vstup modrej a zelenej farby do oka.
Ako vybrať okuliare proti modrému svetlu?
Najdôležitejší faktor pri výbere okuliarov blokujúcich modré svetlo je, či blokujú vlnové dĺžky od 440nm až po 540 nm (t.j. modrú a zelenú). Takéto okuliare majú oranžovo – červené sklá. Okuliare s čírymi sklami nikdy nemôžu zablokovať modrú a zelenú vlnovú dĺžku. Je to konštrukčne nemožné. Spozornieť treba, ak výrobca nemá pri modeli okuliarov na svojom webe výstup zo spektrometra. Požiadajte vtedy predajcu o premeranie spektrometrom, prípadne TU pozrite merania spektrometrom na viac ako desiatke okuliarov.
Dajte pozor na veľkosť skiel, je dôležité aby spredu a ani zvrchu do oka napreniklo modré a zelené svetlo.
Aké okuliare nosím ja a moja rodina
Vyskúšala som asi 5 párov okuliarov blokujúcich modré svetlo a dala som si ich premerať spektrometrom. Tieto dvoje bloujú celé spektrum modrého aj zeleného svetla a používame ich v našej domácnosti. So žiadnou z nižšie uvedených spoločností som v čase kúpy nemala spoluprácu, odporúčania sú čisto z mojej skúsenosti na základe kúpy, merania a používania produktu.
Okuliare proti modrému svetlu TRON z brainmarket.sk
Toto boli moje prvé okuliare, ktoré naozaj blokovali 100% vlnových dĺžok v rozmedzí 440 – 550 nm t.j. kompletne modú a zelenú. Okuliare od brainmarket.sk sú celoplastové a výhodou je ich nízka cena (do 25 EUR). Je to skvelý pomer výkonu a ceny. Aktuálne ich nosia moje deti, nakoľko ich nešetria a keďže ich pohadzujú kade-tade, stačia im lacné okuliare. Sedia dobre deťom (od ca 4-5 rokov) a aj dospelým, ktorí nemajú veľmi širokú hlavu.
Okuliare proti modrému svetlu od firmy KUGO
Tieto okuliare sú kvalitnejšie, pohodlnejšie, majú lepší dizajn ale sú výrazne drahšie. KUGO ich za príplatok ponúka aj vo verzii s doptrickými sklami. Ak máte obmedzený budget, kúpte si tie z brainmarketu, ak si však môžete dovoliť investíciu okolo 100 EUR, investujte do KUGO okuliarov. Vyberte si tie, ktoré blokujú svetlo až do 550 nm. Od februára 2023 môžete využiť 15% zľavu s kupónom TEMAZDRAVIE. Vyskúšať sa dajú v predajni Ekoplace v Rovinke, alebo priamo od predajcu prostredníctvom pošty.
Na trhu – najmä v zahraničí – existuje veľa ďaľších kvalitných výrobcov červených okuliarov (napr. Vivarays). Preverte si však možnosť a náklady na vrátenie okuliarov.
Alternatíva k červeným okuliarom
Alternatívou k okuliarom blokujúcich modré svetlo je nevystavovanie sa modrému svetlu 1-3 hodiny pred spánkom. V praxi to znamená svietenie červenými žiarovkami a nepoužívanie displejov (prípadne iba s použitím softwérového filtra napríklad f.lux, twilight, iris a pod.). Ja používam žiarovku od spoločnosti Mychondria.
V tejto skupine na Facebooku diskutujeme aj o červených okuliaroch a modrom svetle: SK&CZ BIOHACKING / MITOCHONDRIE / EMF / DLOHOVEKOSŤ / ZDRAVIE / ENERGIA.
Ak sa vám článok páčil, môžete nás sledovať na sociálnych sieťach prípadne sa prihlásiť na odber nových článkov.
Mohlo by Vás zaujímať:
Červené okuliare na počítač. Ktoré počítačové okuliare fungujú?
Otužovanie – tajná zbraň k imunite, chudnutiu a dlhovekosti
Ako zlepšiť spánok s využitím slnečného svetla a blokovaním svetla z obrazoviek?
Ako zvrátiť chronické a autimunitné ochorenie?
Prvá pomoc pri peľovej alergii
Ketodiéta – benefity pre zdravie
Zdroj
Jana
Dobry den, mate skusenost s okuliarmi EMR TEK?
Zuzana
Ahoj Jana, EMR TEK okuliare blokuju modru aj zelenu kompletne. Len vyberaj take, ktore maju dost velke sklicka, aby ti zvrchu nesvietilo do oci.
Zuzana
Zuzana
este doplnim moju odpoved, iba tie EMR TEK, co maju cervene skla, vyblokuju uplne modru a zelenu. Tie zlte nie. Ja mam NIGHTCRAWLER – tie som si dala premerat , a naozaj modru a zeleny vyblokuju.
Zuzana