Čo je to opar, herpes alebo horúčka na pere
Opar (herpes) na pere – ľudovo tiež horúčka na pere – je bežná vírusová infekcia.
Herpes – to sú drobné pľuzgieriky naplnené tekutinou. Vyskytujú sa na perách a okolo nich. Tieto pľuzgiere sú často zoskupené pri sebe. Po prasknutí pľuzgierov sa vytvorí chrasta, ktorej odpadnutie môže trvať aj niekoľko dní. Opary sa zvyčajne zahoja samy od seba do dvoch až troch týždňov bez toho, aby zanechali jazvu. Najväčší problém je estetika.
Čo spôsobuje herpes? Je opar infekčný?
Vírus herpesu sa šíri kontaktom koža na kožu s niekým, kto je nositeľom vírusu. Väčšina ľudí s orálnym herpesom bola infikovaná v detstve alebo ako mladí nesexuálnym kontaktom prostredníctvom infikovaných slín. Môže sa preniesť bozkom, dotykom kože infikovanej osoby alebo pri zdieľaní infikovaných predmetov, ako je balzam na pery, príbor alebo žiletky.
Dve najbežnejšie formy vírusu sú:
- Herpes simplex vírus typu 1 (HSV-1) – tento je najčastejšie spájaný s infekciami v ústach.
- Herpes simplex vírus typu 2 (HSV-2) – tento typ je najčastejšie spojený s infekciami genitálneho herpesu.
Oba typy HSV však môžu infikovať ústa aj pohlavné orgány.
Po infikovaní bude mať človek vírus herpes simplex vnútri nervových buniek po zvyšok svojho života – nebude však aktívny. Niektorí ľudia napriek infeecii nikdy nemajú žiadne príznaky herpesu, zatiaľ čo iným infekcia pravidelne prepukuje.
Opakujúce sa ložiská sú bežnejšie v prvom roku po počiatočnej infekcii. Potom sa frekvencia a závažnosť ložísk znižuje, nakoľko telo vytvára protilátky proti vírusu.
Herpes – príčiny
Nie je jasné, čo spúšťa prejavy vírusu. Nižšie uvedené rizikové faktory môžu hrať byť spúšťačom:
- Fyzický alebo emocionálny stres
- Dlhé alebo intenzívne vystavenie slnečnému žiareniu
- Únava
- Nedávna horúčka
- Operácia
- Zranenie
- Hormonálne zmeny – menštruácia
Herpes – prejavy a príznaky. Inkubačná doba.
Počiatočná (primárna) infekcia orálnym vírusom herpes simplex je často najhoršia. Môže spôsobiť závažné príznaky podobné chrípke, opuchnuté lymfatické uzliny a bolesti hlavy. Niektorí ľudia však nemajú vôbec žiadne príznaky. Pri počiatočnej infekcii sa môžu objaviť pľuzgiere na perách a okolo nich a po celých ústach – niekedy až 20 dní od kontaktu s infikovaným. Bežne je však inkubačná doba 2-6 dní.
Opakujúce sa infekcie bývajú oveľa miernejšie a pľuzgiere sa objavujú na okrajoch pier. Niektorým ľuďom sa pľuzgiere po počiatočnej infekcii už nikdy neobjavia.
Fázy herpesu a najčastejšie príznaky a prejavy herpesu
- Brnenie a svrbenie – mnoho ľudí na začiatku pociťuje svrbenie, pálenie alebo mravenčenie okolo pier asi deň predtým, ako sa objaví malý, tvrdý, bolestivý bod a objavia sa pľuzgiere.
- Pľuzgiere – Malé pľuzgieriky naplnené tekutinou sa zvyčajne objavia pozdĺž okraja pier. Niekedy sa objavujú okolo nosa alebo na lícach alebo aj vo vnútri úst.
- Vytekanie a tvorba chrasty – malé pľuzgieriky sa môžu zlúčiť a potom prasknúť, pričom zanechajú plytké otvorené rany, ktoré vytekajú a postupne tvoria chrastu.
Pri prvotnej infekcii sa môžu objaviť aj tieto príznaky:
- Horúčka
- Bolesť hrdla pri prehĺtaní
- Bolesť hlavy
- Bolesť svalov
- Bolestivé ďasná
- Zdurené lymfatické uzliny
Miesta výskytu herpesu
Herpes sa môže vyskytovať na rôznych miestach. Najčastejšie na perách a pod nosom aj na nose, ďalej na tvári, v ústach, na jazyku či v oku. Existuje aj genitálny herpes.
Herpes u detí
Herpetické infekcie sa bežne vyskytujú aj u detí a liečba prebieha rovnako ako u dospelých. T.j. herpes sa väčšinou sám od seba vylieči behom 1-2 týžňov, v prípade ťažšieho alebo opakovaného priebehu naordinuje liečbu lekár.
Herpes v tehotenstve
Herpes na perách počas tehotenstva nie je žiadny problém. Počas pôrodu je však možné preniesť infekciu na dieťa, najmä keď ide o genitálny herpes. Opar sa lieči podobne ako u iných pacientoch, avšak odporúča sa vyhnúť mastiam s aciklovirom.
Herpes – liečba a lieky
Liečba bude závisieť od vašich príznakov, veku a celkového zdravotného stavu. Závisí aj od závažnosti stavu. Liečba môže zahŕňať:
- Udržiavanie infikovanej oblasti v čistote a suchu
- Lokálne antivírusové maste a krémy
- Perorálne antivírusové lieky
- Antibiotická liečba akýchkoľvek sekundárnych bakteriálnych infekcií
Postihnutí si v lekárni najčastejšie pýtajú masť na herpes. Maste na herpes buď obsahujú účinnú látku napríklad aciklovir, alebo sú bez obsahu účinnej látky. V tomto prípade slúžia iba na ošetrenie kože – vo forme nálastí (Compeed, Cosmos), filmotvorného gélu (Urgo opary) a hojivých gélov.
Herpes – domáca liečba
Doma si môžete uľaviť od bolesti pomocou chladivých obkladov. Môžete zabaliť ľad do utierky a prikladať na postihnuté miesto.
Vazelína a balzamy na pery pomôžu predísť praskaniu.
Ako sa zbaviť herpesu? Čo na herpes. Rýchla pomoc na opar.
Pacienti chcú najčastejšie odpoveď na otázku “Ako sa zbaviť herpesu za noc?” alebo “Ako sa zbaviť herpesu za 2 dni?”.
Bohužiaľ toto možné nie je. Väčšina herpesových infekcií za vylieči sama od seba za 1-2 týždne. Pomôcť od bolesti a urýchliť hojenie si môžete voľnopredajnými masťami.
Ako sa zbaviť herpesu navždy?
Nie je možné zbaviť sa herpesu navždy, nakoľko po prvotnej infekcii vírus už ostatne v tele do konca života. Je však možné podporovať svoju imunitu s cieľom minimalizovať výskyt herpesov. Dbajte na správny životný štýl – dostatočný spánok, kvalitnú stravu, vyhýbajte sa stresu a na podporu imunity môžete skúsiť otužovanie. Ako nato sa dozviete v tomto článku: Otužovanie – tajná zbraň k zdraviu, dlhovekosti a chudnutiu
Kedy navštíviť lekára?
- ak sú prejavy herpesu výrazné a na veľkej ploche
- ak herpes nezmizne do dvoch týždňov
- ak máte oslabenú imunitu
- ak sa herpes často opakuje
Herpes – diagnostika
Vírus herpes simplex môže byť ťažké diagnostikovať, pretože sa môže zameniť s mnohými inými infekciami, ako sú napríklad alergické reakcie. Herpes možno potvrdiť iba kultiváciou vírusu, krvným testom alebo biopsiou. Lekár však môže ochorenie diagnostikovať na základe toho, kde sú pľuzgiere umiestnené a ako vyzerajú.
Herpes – prevencia
- Počas výskytu pľuzgierov sa vyhýbajte bozkávaniu a fyzickému kontaktu s nakazenými ľuďmi. Vírus sa najľahšie šíri, keď z pľuzgierov uniká tekutina. Nešíri sa vzduchom.
- Vyhnite sa zdieľaniu predmetov. Poháre, slamky, uteráky, balzam na pery a iné osobné predmety môžu šíriť vírus, v čase keď sú prítomné pľuzgiere.
- Udržujte ruky v čistote. Keď máte opar, dôkladne si umyte ruky predtým, ako sa dotknete seba a iných ľudí, najmä bábätiek.
Mohlo by Vás zaujímať:
Včelí peľ – kompletný návod (účinky, príprava, užívanie a ešte viac)
Otužovanie – zdravie, dlhovekosť, imunita, zápal
Rybí olej – prečo ho jesť a ako ho vybrať
Prečo jesť pečeň? Domáca pečeňová paštéta – jednoduchý a chutný recept
Kvasená kapusta. Domáca obsahuje probiotiká. Jednoduchý recept
Zdroj a ďaľšie užitočné informácie:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cold-sore/symptoms-causes/syc-20371017