Menopauza a jej štádiá | Vek | Príznaky | Návaly horúčavy | Hormonálne zmeny | Liečba | Tehotenstvo a menopauza | Zdravotné riziká | Najčastejšie otázky o menopauze
Menopauza oficiálne začína, keď žena nemala 12 po sebe nasledujúcich mesiacov menštruáciu. Príznaky ako nočné potenie sú bežné tesne pred, počas a po menopauze. Obdobie predchádzajúce menopauze sa nazýva perimenopauza (prechod, klimaktérium). Vtedy žena začne prechádzať do menopauzy. Začnú sa vyskytovať zmeny v menštruačnóm cykle alebo príznaky – najčastejšie návaly horúčavy. Úprava životného štýlu, prírodné doplnky alebo lieky môžu vo väčšine prípadov pomôcť zmieriť uvedené príznaky.
Menopauza a jej štádiá
Prirodzená menopauza je trvalé ukončenie menštruácie, ku ktorému nedochádza v dôsledku akéhokoľvek druhu lekárskej liečby. Proces je postupný a prebieha v troch fázach:
Perimenopauza, klimaktérium alebo prechod
Perimenopauza (prechod) môže začať 8 až 10 rokov pred menopauzou, keď ženské vaječníky postupne produkujú menej estrogénu. Zvyčajne prechod začína, keď má žena okolo 40 rokov. Perimenopauza trvá až do menopauzy, do bodu, keď vaječníky prestanú uvoľňovať vajíčka. V poslednom roku prípadne aj počas posledných dvoch rokoch perimenopauzy sa pokles estrogénu zrýchľuje. V tomto štádiu môže veľa žien pociťovať príznaky menopauzy. Počas tohto obdobia však žena stále má menštruačné cykly a môžete otehotnieť.
Menopauza
Menopauza je obdobie, kedy už žena nemá menštruáciu. V tomto štádiu vaječníky prestali uvoľňovať vajíčka a prestali produkovať väčšinu estrogénu. Lekár diagnostikuje menopauzu, keď žena nemá menštruáciu počas 12 po sebe nasledujúcich mesiacov.
Postmenopauza
Postemnopauza je názov pre obdobie po menopauze, kdy žena nemá menštruáciu. Počas tejto fázy sa príznaky menopauzy, ako sú návaly horúčavy, môžu zlepšiť. Niektorí ženy však naďalej pociťujú symptómy menopauzy ešte desať rokov alebo dlhšie po prechode menopauzy. V dôsledku nižšej hladiny estrogénu sú ženy v postmenopauzálnej fáze vystavené zvýšenému riziku niekoľkých zdravotných ťažkostí, ako je osteoporóza a srdcové choroby.
Menopauza nastáva v priemere v 51. roku života. Príznaky môžu potrápiť.
Aký je bežný vek pre menopauzu?
Priemerný vek menopauzy u žien v Európe je 51 rokov. Prechod do menopauzy však zvyčajne začína okolo 45 rokov.
V minulosti išli ženy do prechodu neskôr, súviselo to s neskorším nástupom menštruácie v puberte.
Menopauza – príznaky
Ak začne žena pociťovať niektoré alebo všetky z nasledujúcich symptómov, môže ísť o príznaky menopauzy:
- Návaly tepla (náhly pocit tepla, ktorý sa šíri po tele).
- Nočné potenie a/alebo návaly chladu.
- Vaginálna suchosť, ktorá spôsobuje nepohodlie počas sexu.
- Nutkanie na močenie (naliehavá potreba častejšie močiť).
- Ťažkosti so spánkom (nespavosť).
- Emocionálne zmeny (podráždenosť, zmeny nálad alebo mierna depresia).
- Suchá pokožka, suché oči alebo sucho v ústach.
- Citlivosť prsníkov.
- Zhoršenie predmenštruačného syndrómu (PMS).
- Nepravidelná menštruácia, meniacej sa intenzity
Niektoré ženy môžu tiež pociťovať:
- Búšenie srdca.
- Bolesti hlavy.
- Bolesti kĺbov a svalov.
- Zmeny libida (sexuálna túžba).
- Ťažkosti so sústredením alebo výpadky pamäte (často dočasné).
- Výšenie váhy.
- Strata alebo rednutie vlasov.
Zmeny v hladinách hormónov spôsobujú tieto vyššie uvedené príznaky. Niektoré ženy môžu mať intenzívne príznaky menopauzy, zatiaľ čo iné majú mierne príznaky. Nie každá žena bude mať pri prechode do menopauzy rovnaké príznaky. Kontaktujte lekára, ak si nie ste istí, či vaše príznaky súvisia s menopauzou alebo iným zdravotným stavom.
Ako dlho budem mať príznaky menopauzy?
Príznaky menopauzy môže mať žena až 10 rokov. Väčšina žien však pociťuje príznaky menopauzy menej ako päť rokov.
Čo sú návaly horúčavy (návaly tepla) pri menopauze a ako dlho ich budem mať?
Návaly tepla sú jedným z najčastejších príznakov menopauzy. Je to krátky pocit tepla.
Okrem tepla sa pri návale horúčavy môžu môže vyskutnúť aj:
- Červená, začervenaná tvár.
- Potenie.
- Pocit chladu po horúčave.
Intenzita, frekvencia a trvanie návalov horúčavy sa u každého jednotlivca líšia. Návaly horúčavy sú s pribúdajúcim časom zvyčajne menej závažné.
Prečo nastáva menopauza? Príčina menopauzy.
Keď prechod nastane sám o sebe (prirodzená menopauza), je to normálna súčasť starnutia. Menopauza je definovaná ako celý rok bez menštruačného krvácania, bez akéhokoľvek chirurgického zákroku alebo ochorenia, ktorý by mohlo spôsobiť zastavenie krvácania, ako je hormonálna antikoncepcia, radiačná terapia alebo chirurgické odstránenie vaječníkov.
Ako žena starne, jej reprodukčný cyklus sa začína spomaľovať a pripravuje sa na zastavenie. Tento cyklus nepretržite funguje od puberty. Ako sa blíži menopauza, vaječníky produkujú menej hormónu nazývaného estrogén. Keď dôjde k tomuto poklesu, menštruačný cyklus (meštruácia) sa začne meniť. Zväčša sa stane nepravidelnou a potom sa zastaví.
Hladiny estrogénu sú po prechode nižšie a tvorí sa v tukovom tkanive. Práve preto to príroda zariadila tak, že ženu počas a po menopauze priberú.
Fyzické zmenyu žien sa môžu vyskytnúť (napríklad vyššie spomenuté pribratie), keď sa telo prispôsobuje rôznym hladinám hormónov. Príznaky, ktoré pociťujú ženy počas každého štádia menopauzy (perimenopauza, menopauza a postmenopauza), sú súčasťou prispôsobenia tela týmto zmenám.
Aké hormonálne zmeny sa dejú počas prechodu?
Tradičné zmeny, ktoré považujeme za „menopauzu“, sa vyskytujú, keď vaječníky už neprodukujú vysoké hladiny hormónov. Vaječníky sú reprodukčné žľazy, ktoré ukladajú a uvoľňujú vajíčka. Produkujú tiež hormóny estrogén a progesterón. Spoločne estrogén a progesterón kontrolujú menštruáciu. Estrogén tiež ovplyvňuje, ako ženské telo využíva vápnik a udržiava hladinu cholesterolu v krvi. Ako sa blíži menopauza, vaječníky už neuvoľňujú vajíčka a žene skončí menštruačný cyklus.
Návaly horúčavy sú typickým príznakom prechodu a menopauzy.
Liečba menopauzy – hormonálna a nehormonálna
Ako vyzerá hormonálna liečba menopauzy?
Počas menopauzy telo prechádza veľkými hormonálnymi zmenami – znižuje množstvo hormónov, ktoré produkuje. Vaječníky produkujú estrogén a progesterón. Keď vaječníky už nevytvárajú dostatok estrogénu a progesterónu, hormonálna terapia môže nahradiť stratené hormóny.
Hormonálna terapia zvyšuje hladinu hormónov a môže pomôcť symptómom, ako sú návaly horúčavy a vaginálna suchosť. Môže tiež pomôcť predchádzať osteoporóze.
Existujú dva hlavné typy hormonálnej terapie:
Estrogénová terapia: Pri tejto liečbe užívate samotný estrogén. Váš lekár ho predpisuje v nízkej dávke. Estrogén prichádza v mnohých formách, ako je náplasť, pilulka, krém, vaginálny krúžok, gél alebo sprej. Estrogénová terapia nie je pre vás dobrou liečbou, ak stále máte maternicu.
Estrogénovo progesterónová/progestínová hormonálna terapia: Táto liečba sa tiež nazýva kombinovaná terapia, pretože využíva dávky estrogénu a progesterónu. Progesterón je dostupný v prírodnej forme, alebo tiež ako progestín (syntetická forma progesterónu). Tento typ hormonálnej terapie je určený pre ženy, ktoré ešte majú maternicu.
Existujú nejaké riziká hormonálnej liečby?
Zdravotné riziká hormonálnej terapie zahŕňajú:
- Rakovina maternice (zvýšená len vtedy, ak používate estrogénovú terapiu a stále máte maternicu).
- Žlčové kamene a problémy so žlčníkom.
- Krvné zrazeniny.
- Hlboká žilová trombóza.
- Pľúcna embólia.
- Mŕtvica.
Tieto riziká sú nižšie, ak začnete hormonálnu liečbu do 10 rokov po menopauze. Po tomto čase je riziko kardiovaskulárnych ochorení vyššie. Existuje korelácia medzi silnými návalmi horúčavy a nočným potením a rizikom kardiovaskulárnych ochorení. Lekár môže navrhnúť začatie hormonálnej liečby, ak máte tieto závažné príznaky, pretože je to indikátor budúceho kardiovaskulárneho rizika. Užívanie bioidentických, namiesto sytnetických hormónov výrazne redukuje vyššie uvedené riziká.
Hormonálna terapia je individuálne rozhodnutie. Prediskutujte všetky minulé zdravotné stavy a svoju rodinnú anamnézu so svojím lekárom, aby ste pochopili riziká verzus prínosy hormonálnej terapie.
Ako vyzerá nehormonálna liečba menopauzy?
Hoci je hormonálna terapia veľmi účinnou metódou na zmiernenie symptómov menopauzy, nie je to dokonalá liečba pre každého.
Nehormonálna liečba zahŕňa zmeny vo vašej strave a životnom štýle. Tieto postupy sú často dobrou voľbou pre ľudí, ktorí majú iné zdravotné ťažkosti alebo sa nedávno liečili na rakovinu prsníka.
Medzi hlavné nehormonálne postupy, ktoré môže odporučiť lekár, patria:
- Zmena stravy.
- Vyhýbanie sa sa spúšťačom návalov horúčavy.
- Cvičenie.
- Vstup do podporných skupín.
- Lieky na predpis.
Strava
Niekedy môže zmena stravy pomôcť zmierniť príznaky menopauzy. Obmedzenie množstva kofeínu, ak ho konzumujete každý deň, obmedzenie korenistých jedál, obmedzenie cukrov, rastlinných olejov a polotovbarov môže spôsobiť, že návaly horúčavy budú menej závažné. Do stravy môžete pridať aj potraviny, ktoré obsahujú rastlinný estrogén. Rastlinný estrogén (izoflavóny) nie je náhradou estrogénu, ktorý vaše telo vytvára pred menopauzou. Potraviny, ktoré môžete vyskúšať, sú:
Sójové bôby.
- Cícer.
- Šošovica.
- Ľanové semienko.
- Obilniny.
- Fazuľa.
- Ovocie.
- Zelenina.
Vyhýbajte sa spúšťačom návalov horúčavy
Niektoré veci vo vašom každodennom živote môžu byť spúšťačmi návalov tepla. Ak chcete zmierniť príznaky, skúste tieto spúšťače identifikovať a obísť ich. To môže zahŕňať zníženie teploty v spálni, nosenie menej vrstiev oblečenia alebo prestať fajčiť. Schudnutie môže pomôcť aj pri návaloch horúčavy.
Pohyb
Cvičenie môže byť ťažké, ak máte čo do činenia s návalmi horúčavy, ale môže pomôcť zmierniť niekoľko ďalších príznakov menopauzy. Zaradenie pohybu do života môže pomôcť zlepšiť spánok a odporúča sa najmä, ak trpíte nespavosťou. Pomalé druhy cvičenia, ako je jóga, vám tiež môžu pomôcť s náladou a zmierniť všetky obavy alebo úzkosť, ktoré môžete pociťovať.
Vstup do podporných skupín
Rozhovor s inými ženamiu, ktoré tiež prechádzajú menopauzou, môže byť pre mnohých veľkou úľavou. Zapojenie sa do podpornej skupiny vám môže nielen poskytnúť priestor pre množstvo emócií, ktoré vám bežia hlavou, ale tiež vám pomôže odpovedať na otázky, o ktorých možno ani neviete, že ich máte.
Lieky na predpis
Lieky na predpis, ako je estrogénová terapia (estrogén v kréme, géli alebo pilulke), antikoncepčné pilulky a antidepresíva (SSRI a SNRI) môžu pomôcť zvládnuť symptómy menopauzy, ako sú zmeny nálady a návaly horúčavy. Vaginálne krémy na predpis môžu pomôcť zmierniť vaginálnu suchosť. Ukázalo sa, že liek na záchvaty nazývaný gabapentín zmierňuje návaly horúčavy. Porozprávajte sa so svojím lekárom, aby ste zistili, či nehormonálne lieky môžu fungovať pri zvládaní vašich príznakov.
Tehotenstvo a menopauza
Možnosť otehotnenia zmizne, keď ste po menopauze. Môžete však otehotnieť počas prechodu (perimenopauza). Ak nechcete otehotnieť, mali by ste pokračovať v používaní určitej formy antikoncepcie, kým si nebudete istí, že ste prešli menopauzou. Skôr ako prestanete používať antikoncepciu, opýtajte sa lekára.
Aké sú dlhodobé zdravotné riziká spojené s menopauzou?
Existuje niekoľko ochorení, ktoré niektoré ženy môžu dostať práve po menopauze, nakoľko steroidné hormóny (estrogén, progesterón) majú ochrannú funkciu. Riziko akéhokoľvek ochorenia však závisí aj od mnohých ďaľších vecí, ako je rodinná anamnéza, zdravie pred menopauzou a faktory životného štýlu.
Dva stavy, ktoré sú rizikovejšie po menopauze, sú osteoporóza a srdcové ochorenia.
Osteoporóza
Osteoporóza, ochorenie „krehkých kostí“, nastáva, keď sa vnútorné časti kostí stanú menej hustými, čím sa stanú krehkejšie a pravdepodobnejšie sa zlomia. Estrogén totiž hrá dôležitú úlohu pri zachovaní kostnej hmoty. Estrogén signalizuje bunkám v kostiach, aby sa prestali rozkladať. Ženy strácajú v priemere 25 % kostnej hmoty od menopauzy do veku 60 rokov. Je to z veľkej časti kvôli strate estrogénu. V priebehu času môže táto strata kosti viesť k zlomeninám kostí. Lekár môže chcieť časom otestovať silu vašich kostí. Testovanie minerálnej hustoty kostí, nazývané aj kostná denzitometria, je rýchly spôsob, ako zistiť, koľko vápnika máte v určitých častiach kostí. Test sa používa na zistenie osteoporózy a osteopénie. Osteopénia je ochorenie, pri ktorom je znížená hustota kostí, čo môže byť predzvesťou neskoršej osteoporózy. Ak máte osteoporózu alebo osteopéniu, vaše možnosti liečby môžu zahŕňať estrogénovú terapiu.
Ischemická choroba srdca
Ochorenie koronárnych artérií je zúženie alebo upchatie tepien, ktoré zásobujú srdcový sval krvou. Stáva sa to, keď sa na stenách tepien hromadí tukový povlak (známy ako ateroskleróza). Toto nahromadenie je spojené s vysokými hladinami cholesterolu v krvi.
Po menopauze sa riziko ochorenia koronárnych artérií zvyšuje z niekoľkých dôvodov:
- Strata estrogénu.
- Zvýšený krvný tlak.
- Zníženie fyzickej aktivity.
- Dobiehajú vás určité návyky životného štýlu z minulosti (napríklad fajčenie alebo nadmerná konzumácia alkoholu).
Najčastejšie otázky o menopauze:
Môže menopauza ovplyvniť spánok?
Niektorí ľudia môžu mať problémy so spánkom počas noci a nespavosť počas menopauzy. Môže to byť normálny vedľajší účinok samotnej menopauzy alebo to môže byť spôsobené iným príznakom menopauzy. Návaly tepla sú častým vinníkom bezsenných nocí počas menopauzy.
Spôsobuje menopauza priberanie?
Môže. Hormonálne zmeny môžu ovplyvniť vašu váhu. S pribúdajúcim vekom môžete napríklad začať strácať svaly, čo môže ovplyvniť priberanie na váhe.
Ovplyvňuje menopauza vaše zuby alebo ústa?
Áno. Vaše zuby a ďasná sú náchylné na hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza počas menopauzy. To môže viesť k viditeľným príznakom, ako je sucho v ústach alebo citlivé zuby a ďasná. To by mohlo zvýšiť riziko zápalu ďasien.
Ovplyvňuje menopauza oči?
Áno. Jedným z príznakov prechodu do menopauzy sú suché oči.
Môže menopauza spôsobiť rast chĺpkov na tvári?
Áno, rast chĺpkov na tvári môže byť zmenou súvisiacou s menopauzou. Je to preto, že testosterón sa stane relatívne vyšší ako estrogén (zmení sa ich pomer). Ak sa chĺpky na tvári pre vás stávajú problémom, môže byť alternatívou depilácia voskom alebo použitie iných odstraňovačov chĺpkov. Ženy s týmto problémom majú často inzulínovú rezistenciu a pri nej dochádza k premene estrogénu na testosterón, čoho dôsledok je rast chĺpkov na tvári. Riešenie je zlepšiť inzulínovú rezistenciu.
Je problém so sústredením a zábudlivosť normálnou súčasťou menopauzy?
Bohužiaľ, sústredenie a menšie problémy s pamäťou môžu byť bežnou súčasťou menopauzy. Aj keď sa to nestane každému, môže sa to stať. Ak máte problémy s pamäťou počas menopauzy, kontaktujte lekára. Ukázalo sa, že niektoré aktivity stimulujú mozog a pomáhjňú omladiť vašu pamäť. Tieto činnosti môžu zahŕňať:
- Lúštenie krížoviek a iné duševne stimulujúce aktivity, ako je čítanie a písanie matematických úloh.
- Obmedzenie pasívnych aktivít, ako je sledovanie televízie.
- Dostatok pohybu.
Čo je predčasná menopauza?
Menopauza, ktorá sa vyskytuje vo veku 45 až 55 rokov, sa považuje za „prirodzenú“ a je normálnou súčasťou starnutia. Menopauza, ktorá nastane pred dosiahnutím veku 45 rokov, sa nazýva skorá menopauza. Menopauza, ktorá nastane vo veku 40 rokov alebo mladšom, sa považuje za predčasnú menopauzu. Ak neexistuje žiadna medicínska alebo chirurgická príčina predčasnej menopauzy, ide o primárnu ovariálnu insuficienciu.
Môže menopauza spôsobiť depresiu?
Áno, niekoľko faktorov súvisiacich s menopauzou môže viesť k depresii. Vaše telo prechádza počas menopauzy mnohými zmenami. Dochádza k extrémnym posunom v hladinách vašich hormónov, nemusíte dobre spať kvôli návalom horúčavy a môžete pociťovať zmeny nálad. Úzkosť a strach môžu byť v hre aj v tomto období. Ak pocítite niektorý z príznakov depresie, porozprávajte sa so svojím lekárom. Počas vášho rozhovoru vám lekár povie o rôznych typoch liečby a skontroluje, či nespôsobuje depresiu iný zdravotný stav.
Ako menopauza ovplyvňuje močový mechúr? Inkontinencia.
Bohužiaľ, problémy s kontrolou močového mechúra (tiež nazývané inkontinencia moču) sú bežné u ľudí v menopauze. Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa to deje:
- Nízky estrogén. Estrogén hrá vo vašom tele veľa úloh, vrátane udržiavania zdravej výstelky močového mechúra a močovej trubice.
- Oslabené svaly panvového dna. Podporujú orgány v panve – močový mechúr a maternicu. Počas života môžu tieto svaly ochabovať. Môže sa to stať počas tehotenstva, pôrodu a priberania na váhe. Keď svaly ochabujú, môžete zažiť inkontinenciu moču (únik).
Môže začať menopauza po hysterektómii?
Závisí to od toho, či vám chirurg počas hysterektómie odstránil aj vaječníky. Ak ste si nechali vaječníky, nemusíte mať príznaky menopauzy hneď. Ak vám váš chirurg odstráni aj vaječníky, okamžite budete mať príznaky menopauzy.
Môžem mať orgazmus po menopauze?
Áno, orgazmus môžete mať aj po menopauze. Po dosiahnutí menopauzy môže byť ťažké dosiahnuť orgazmus, ale neexistuje žiadny fyzický dôvod, ktorý by vám bránil v orgazme.
Užitočné informácie o tom, ako docieliť optimálne zdravie, zlepšiť spánok a mierniť únavu sa dozviete na našom Instagrame.
Mohlo by Vás zaujímať:
Ako zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu?
Horčík (magnézium) a formy horčíka. Všetko stručne a jasne.