Tento článok je pokračovaním článkov
Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu? (1. časť)
Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu? (2. časť)
Pred samotným textom článku ešte medical disclaimer: Obsah tohoto článku slúži len na informačné alebo vzdelávacie účely a nenahrádza odbornú lekársku pomoc alebo konzultácie so zdravotníckymi pracovníkmi.
Ako by mohol vyzerať ideálny deň, keď chcete využiť svetlo/slnko vo svoj prospech?
Ráno
Ráno je potrebné svojmu telu povedať, že je čas vstať. Najlepšie sú jasnejšie svetlá a najmä modré svetlo môže pomôcť zastaviť produkciu melatonínu a zvýšiť energiu pre prichádzajúci deň. Slnečné svetlo je vždy najlepšie, pretože má celé spektrum svetla a farieb, takže hneď po zobudení treba vyjsť von na slnko (ideálne naboso na trávnik – prečo, o tom bude iný článok)., Pre ľudí žijúcich na severnej pologuli v zime, alebo keď je vonku veľmi sychravo či pod mrakom, možno vyzžiť aj biele plnospektrálne žiarovky.
Ráno sa tiež môžete na niekoľko minút vystaviť jasnejším červeným svetlám, aby ste posilnili mitochondrie. Použiť sa dá vhodná žiarovka, infrapanel ale najlepšie je ísť na slnko, to počas dňa vyžaruje čerbené a infračervené svetlo aj cez oblaky.
Počas dňa
Vaše telo je zmätené, keď ste celý deň vo vnútri pod umelým osvetlením. Umelé svetlo je “receptom” na únavu očí, nedostatok energie a ak ste pod ním po západe slnka, aj na narušený cirkadiálny rytmus. To platí najmä pre žiarivky, ktoré nie sú vhodné.
Aby ste predišli pocitu ospalosti počas dňa a udržali svoj cirkadiánny rytmus synchronizovný, choďte na prechádzku, vykuknite pravidlene na pár minút cez otvorené okno alebo si vo svojom pracovnom priestore nastavte celospektrálne svetlo.
Podvečer postupne stlmujte interiérové svetlá so západom slnka, aby telo dostalo signál, že už nie je stred dňa. Na druhej strane môžete oklamať svoje telo, aby si myslelo, že je skôr alebo neskôr, v závislosti od jasu svetla. To môžete využiť, ak ste nespali celú noc alebo bojujete s jet lagom.
Ak použijete jasné biele alebo modré svetlá ráno, keď je vonku ešte tma, čas budenia sa posunie skôr. Ich večerným používaním sa váš spánok posunie na neskôr.
Večer
Večer je čas, keď je vhodné zablokovať všetko modré svetlo, ktoré sa dá. Modré svetlo narúša produkciu melatonínu až na štyri hodiny, čo sťaží zaspávanie a spánok. Nielen to. Mnoho štúdií spája nočné vystavovanie sa modrému svetlu s niektorými skutočne nepríjemnými diagnózami, ako je obezita, rakovina prsníka, rakovina prostaty, cukrovka, srdcové choroby a ďalšie.
Spánok
Aby sa uvoľnenie melatonínu neblokovalo, treba spať v úplnej tme tak, aby ste si nevideli na prsty na rukách.
Keď v noci vstanete, svieťte iba na červeno.
Vyššie uvedené informácie a skúsenosti môžeme rozdiskutovať v skupine na Fcebooku TU: SK&CZ BIOHACKING / MITOCHONDRIE / EMF / DLOHOVEKOSŤ / ZDRAVIE / ENERGIA.
Ak sa Vám články páčia, môžete sa prihlásiť sa na odber, aby Vám neušli ďalšie články TU:
Mohlo by Vás zaujímať:
COVID19 protokol (od Karen Hurd)
AKO ZMIERNIŤ PRÍZNAKY pri peľovej alergii? RÝCHLA POMOC NA DOMA
Ako sa chrániť pred kliešťami? Má použitie repelentu význam?
Ako zlepšiť trávenie? Nedostatočná tvorba žalúdočnej kyseliny