Serotonín je dôležitý hormón a neurotransmiter, ktorý hrá úlohu v širokej škále telesných funkcií. Pri jeho nízkej aktivite sa môžu vyskytnúť rôzne stavy vrátane depresie a úzkosti.
Čo je to serotonín?
Serotonín (5-HT) je hormón. Ako neurotransmiter sa podieľa na prenose správ v centrálnej nervovej sústave (CNS). Má však aj ďalšie funkcie.
Serotonín a jeho funkcie a účinok
Serotonín je dôležitý kvôli širokému spektru funkcií v mozgu ale aj v celom tele, nakoľko ovplyvňuje:
- spánok
- správanie
- chuť do jedla
- nálada
- šťastie
- učenie a pamäť
- trávenie
- hustotu kostí
- sexuálne zdravie
O serotoníne a jeho účinku je veľa neznámych a musí byť ďalej skúmaný.
Odborníci však spájajú nízku aktivitu tohoto neurotransmittera s radom psychických problémov vrátane depresie, úzkosti, poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a posttraumatickej stresovej poruchy (PTSP).
Kde sa serotonín nachádza?
Tento hormón dobrej nálady je súčasťou takmer každej časti mozgu, ale až 80% serotonínu sa nachádza v čreve, presnejšie v tzv. enterochromafinných bunkách enterického nervového systému, pričom tam je zodpovedný za regulovanie trávenia (zvyšuje pohyby čreva). Serotonín nachádzajúci sa v mozgu je zasa zodpovedný za dobrú náladu. Nerovnováha serotonínu je spojená s rôznymi psychickými a fyzickými zdravotnými problémami.
Ako sa serotonín tvorí?
Tento dôležitý neurotransmitter sa v tele tvorí z aminokyseliny tryptofán. Tryptofán je esenciálna mastná kyselina (to znamená, že telo si ju nevie vytvoriť a musí ju prijať v potrave) a nachádza sa prevažne v živočíšnej ale aj v rastlinnej strave. Na konverziu tryptofánu na serotonín sú potrebné
- vitamíny skupiny B (najmä B12, B6, folát)
- UV svetlo
Vitamíny skupiny B sú najmä v živočíšnej strave. UV svetlo je k dispozícii v našej zemepisnej šírke (Slovensko) počas celého roka zo slnka.
Serotonín sa syntetizuje v CNS a ukladá sa hlavne v gastrointestinálnom trakte (80%), ale aj v mozgu a krvných doštičkách (20%). Vo večerných podmienkach sa začne meniť na melatonín – hormón spánku.
Nízky serotonín – ako ho zvýšiť a domáca liečba
Keďže sa serotonín tvorí zo aminokyseliny tryptofán pomocou vitamínov skupiny B a UV zložky svetla, je veľmi vhodné zamerať sa na kvalitnú stravu stravu s obsahom týchto živín – kvalitné domáce vajíčka, hovädzia pečeň, mäso, mliečne výrobky, ryby a pod.
Jeho premena na serotonín sa deje vďaka UV svetlu. Je potrebnné vystavenie sa slnku očami t.j. bez okuliarov. UV zložka svetla je na oblohe v našej zemepisnej šírke v zime cca. 1,5 – 2 hodiny po východe slnka a v lete pol hodinu po východe slnka.
Nakoľko sa 80% serotonínu skladuje v čreve, je potrebné zabezpečiť aj zdravie čreva – mikrobiómu.
Toto je dôvod, prečo sa psychiatrickým pacientom odporúčajú prechádzky vonku v prírode a kvalitná strava – slnko, pohyb, tryptofán.
Liečba u lekára
SSRI sú lieky na predpis, ktoré môžu pomôcť znížiť príznaky niektorých fyzických a duševných stavov. Tieto lieky zvyšujú koncentrácie serotonínu alebo zlepšujú využitie serotonínu v tele.
Tieto lieky môžu zlepšiť problémy s náladou alebo znížiť úzkosť u niektorých ľudí.
Iné spôsoby udržania zdravých hladín serotonínu zahŕňajú cvičenie, techniky zvládania stresu a možno aj niektoré potraviny.
Serotonínový syndróm
Serotonínový syndróm môže vzniknúť, ak je v nervovom systéme aktívneho príliš veľa serotonínu. Ide o život ohrozujúci stav, ktorý je zvyčajne výsledkom užívania liekov, užívania rekreačných drog alebo liekových interakcií.
Prejavy zahŕňajú:
- trasenie, tremor
- zmätenosť
- zúženie ciev
- zrýchlený srdcový tep
- zvýšený tlak
- svalová stuhnutosť
- agitovanosť, mánia
- kŕče
Osoba s takýmto syndrómom potrebuje okamžitú lekársku pomoc.
Mohlo by Vás zaujímať:
Ako pobyt na slnku zlepšuje spánok?