Počítačové okuliare sú dnes nastupujúci trend. Eshopy, predajcovia a výrobcovia tvrdia, že okuliare na počítač nás chránia pred modrou zložkou viditeľného svetla. Koľko modrého svetla počítačové okuliare odfiltrujú? Stačí to? Hovoria nám predajcovia úplnú pravdu? Alebo im ide iba o zisk.
V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť. Zodpovieme načastejšie otázky o okuliaroch k počítaču. Ale najprv sa pozrime na najdôležitejšiu otázku – prečo a pred čím a nás majú počítačové okuliare chrániť? A pre koho je to vôbec potrebné? Následne za dozviete:
- Čo sú to počítačové okuliare?
- Ako fungujú počítačové okuliare?
- Stačí aby okuliare na počítač blokovali iba modré svetlo?
- Aké šošovky majú počítačové okuliare?
- Koľko z modrého svetla blokujú pc okuliare?
- Kedy je potrebné blokovať modré svetlo?
- Treba blokovať modré svetlo aj cez deň?
- Mám nosiť pc okuliare pri práci s počítačom počas celého dňa?
- Chránia počítačové okuliare pred UV svetlom?
- Existujú dioptrické okuliare na počítač?
- Stačí používať počítačové okuliare na moju ochranu?
- Potrebujem okuliare proti modrému svetlu, keď mám dobrý spánok?
- Podľa čoho mám vyberať okuliare na pc?
- Aké sú alternatívy k počítačovým okuliarom?
Pred čím nás majú počítačové okuliare chrániť?
Slnko vysiela na našu zem široké spektrum vlnových dĺžok (290 nm – 3100 nm). Niektoré vlnové dĺžky sú viditeľné (farby dúhy) a niektoré okom nevidíme – UV svetlo (290 – 400 nm) a infračervené svetlo (700 – 3100 nm).
Za celú evolúciu, odkedy vznikol jednoduchý život a neskôr komplexný život, sa naše telá na toto svetlo a jeho striedanie počas dňa a noci adaptovali a na základe tohoto svetla sú nastavené mnohé procesy v našom tele ako napríklad cirkadiálny rytmus, regenerácia či tvorba a uvoľňovanie melatonínu. Tento je kľúčový pre kvalitný spánok.
Na obrázku nižšie vidíte, ako sa mení svetelné spektrum slnečného žiarenia. Poobede ubúda modrá a zelená a pri západe slnka absentujú takmer úplne. V noci žiadna časť viditeľného spektra k dispozícii nie je. Takto nás príroda vyvinula a toto je pre nás a nás prirodzené.
Vedci v štúdii na ľuďoch publikovanej v roku 2019 (1) zistili, že modrá a zelená zložka svetla potláčajú uvoľnovanie melatonínu. Melatonín je hormón, ktorý je zodpovedný za kvalitný spánok a uvoľnuje sa v epifýze v noci, ale až 3-4 hodiny po tom, ako sme mimo modrého a zeleného svetla.
Tu je graf zo spomínanej štúdie. Zobrazuje senzitivitu svetelného spektra na ľudí počas noci. Modrá a zelená predstavujú vlnové dĺžky od 440 – 550 nm a tieto dve zložky svetla najviac potláčajú melatonín a teda zhoršujú spánok.
Takže odpoveďou na otázku, pred čím nás majú okuliare chrániť je, že nás majú chrániť pred zložkami svetla, ktoré nám v danej časti dňa škodia – t.j. večer pred modrou a zelenou. Obrazovky mobilov, tabletov, počítačov, televíznych obrazoviek a takisto LED žiarovky a svietidlá ich totiž vyžarujú vo velkej miere. Pozrite si obrázok.
1. Čo sú to počítačové okuliare?
Počítačové okuliare sú okuliare so špeciálne upravenými sklami, ktoré blokujú niektoré vlnové dĺžky svetla. Niektoré okuliare blokujú iba časť (napríklad 20%) modrej, niektoré blokujú celú modrú zložku a niektoré aj časť či celú zelenú farbu. A niektoré blokujú tak málo, že sú to vyhodené peniaze.
2. Ako fungujú okuliare na počítač?
Okuliare na počítač fungujú tak, že špeciálne upravené sklá, ktoré nie sú číre, do oka neprepustia výrobcom deklarované vlnové dĺžky svetla. Sklá tieto farby neabsorbujú, ale ich odfiltrujú.
3. Stačí aby okuliare na počítač blokovali iba modré svetlo?
Nestačí. Vo večerných hodinách (1 – 3 hodiny pred spánkom) potrebujeme byť chránení pred modrou a aj zelenou zložkou svetla, nakoľko obe zložky svetla (440 – 550 nm) potláčajú melatonín.
4. Aké šošovky majú počítačové okuliare?
Šošovky na okuliaroch k pc nemajú číre šošovky. Ich farba závisí od toho, aké časti viditeľného slnečného spektra odfiltrujú. Takže niektoré sú číre a majú odlesk s modrastým nádychom, niektoré majú žlté, oranžové až červené sklá.
5. Koľko z modrého svetla blokujú pc okuliare?
To, koľko modrého (a zeleného) svetla odfiltrujú okuliare, závisi od typu a sfarbenia skiel. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že okuliare s čírymi sklami odfiltrujú nejakú časť fialového svetla (ca. 410 nm). Okuliare so žltými sklami odfiltrujú časť modrej. Okuliare s oranžovými a červenými sklami filtrujú aj zelenú farbu, alebo aspoň jej časť. Ale úplne presne sa to dá zistiť iba premeraním spektrometrom.
6. Kedy je potrebné blokovať modré svetlo?
Večer. Presnejšie 1 – 3 hodiny pred spánkom a počas celej noci. Vystavenie sa modrému svetlu 1 – 3 hodiny pred spánkom oddiali uvoľnenie melatonínu z epifýzy, a teda zhorší spánok a regeneráciu organizmu. (1)
Počas celej evolúcie až do doby, kým vynašiel Edison žiarovku, sme totiž modrému a zelenému svetlu boli vystavovaní iba počas dňa, nakoľko zdroj svetla bolo iba slnko a oheň. Oheň modrú a zelenú farbu na rozdiel od moderného LED žiaroviek a displejov, nevyžaruje takmer vôbec – viď obrázok hore v článku.
Zato displeje a moderné LED svetlá a žiarovky vyžarujú príliš veľa modrého a zeleného svetla, ktoré pred spánkom nie je vhodné.
7. Treba blokovať modré svetlo aj cez deň?
Najdôležitejšie je blokovať modré (a aj zelené) svetlo večer 1 – 3 hodiny pred spaním. Cez deň je modré svetlo dôležité, nakoľko signalizuje telu že je deň. Cez deň je potrebné sa vystavovať celému spektru slnečného svetla vrátane modrej (najmä azúrovej 460 – 480 nm).
8. Mám nosiť pc okuliare pri práci s počítačom? Počas celého dňa?
V čase 1 – 3 hodiny pred spánkom a počas noci je veľmi vhodné chrániť sa pred modrým a zeleným svetlom. Modré a zelené svetlo potláčajú melatonín a zhoršujú spánok a regeneráciu.
Chrániť sa pred modrým svetlom okrem okuliarov je možné aj prostredníctvom vhodného osvetlenia a pomocou filtrov na počítač. Okuliare nie sú nevyhnutné ale ak Vám vyhovujú, použite ich.
9. Chránia počítačové okuliare pred UV svetlom?
Väčšina okuliarových skiel blokuje aj UV svetlo, je technicky náročné vyrobiť sklá, ktoré UV svetlo prepúšťajú. Naviac ak ste v interéri, tak cez okná UV svetlo neprenikne. Obrazovky ani žiarovky a svietidlá UV svetlo nevyžarujú. Naviac si treba uvedomiť, že UV svetlo tu bolo počas celej evoúcie niekoľko miliárd rokov a našé telá ho využívajú. UV svetlo je potrebné na tvorbu vitamínu D, pomáha znižovať krvný tlak, pomáha pri kožných ochoreniach (psoriáza, vitiligo), zlepšuje náladu vďaka tvorbe endorfínov.
10. Existujú aj dioptrické okuliare na počítač?
Áno, niektorí výrobcovia vedia vyrobiť okuliare na mieru podľa toho, koľko doptrií máte do diaľky alebo do blízka. Niektorí výrobcovia vyrábajú okuliare proti modrému svetlu v takej veľkosti, že si ich môžete nasadiť na svoje dioptrické okuliare.
11. Stačí chrániť oči pred modrým svetlom?
Nielen v oku, ale aj v pokožke sú receptory na modré svetlo a preto je vhodné pred modrým svetlom chrániť aj pokožku. Najdôležitejšie sú však oči. Ako ochranu pred modrým svetlom môžete použiť nielen okuliare, ale aj špeciálne osvetlenie, prípadne filter na počítač, tablet či mobil.
12. Potrebujem okuliare proti modrému svetlu, keď mám dobrý spánok?
Modrému a zelenému svetlu vo večerných hodinách by sme sa mali vyhýbať všetci. Chorí ľudia si takto môžu zlepšiť zdravie. Zdraví jedinci môžu benefitovať z lepšej výkonnosti, vyššej energii (vďaka kvalitnejšiemu spánku). Môžu si tak zlepšiť kvalitu života a predísť ochoreniam.
13. Podľa čoho mám vyberať okuliare na pc?
Podľa rozpočtu a podľa toho, koľko modrého a zeleného svetla odfiltrujú. Na večer je vhodné odfiltrovať 100% modrého a zeleného svetla. Seriózni výrobcovia pri produkte uvádzajú, koľko percent modrého a zeleného svetla okuliare blokujú. Uvádzajú výstup zo spektrometra, alebo ho na požiadanie poskytnú.
Zvážte aj materiál, veľkosť skiel (aby zvrchu neprenikalo do oka svetlo) a blízkosť predajcu. Ak Vám okuliare nesadnú, vrátenie do zahraničia sa kôli poštovným nákladom môže predražit.
14. Aké sú alternatívy k počítačovým okuliarom?
Vhodné večerné osvetlenie bez modrej a zelenej farby je možné blokovať aj špeciálnymi žiarovkami, ktoré vyžarujú iba oranžovú a žltú farbu.
Blokovať modrú a zelenú farbu na displejoch je možné aj pomocou softvérovej aplikácie – Iris, f.lux, Twiligth a iné. V Google play alebo Apple store ich nájdete pod názvom Blue light blocker.
Zhrnutie
Štúdie potvrdzujú, že vystavovenie sa modrému a zelenému svetlu vo večerných hodinách narušuje prirodzené procesy v ľudskom tele. Preto je vhodné sa večer pred modrou a zelenou chrániť, aby nedošlo k zhoršeniu kvality spánku a regenerácie. Počítačové okuliare sú dobrá možnosť, avšak vyberajte s červenými sklami. Preverte si, či okuliare na počítač blokujú 100 percent modrej a zelenej vlnovej dĺžky. Alternatívou k okuliarom je použitie červeného osvetlenia vo večerných hodinách a softvérového filtra na obrazovke zariadenia.
Ak sa vám článok páčil, môžete nás sledovať na sociálnych sieťach prípadne sa prihlásiť na odber nových článkov.
Mohlo by Vás zaujímať:
Červené a oranžové okuliare proti modrému svetlu. Recenzie.
Ako zlepšiť spánok s využitím slnečného svetla a blokovaním svetla z obrazoviek?
Otužovanie – tajná zbraň k imunite, chudnutiu a dlhovekosti
Ketodiéta – benefity pre zdravie
Ako zvrátiť chronické a autoimunitné ochorenie?
Prvá pomoc pri peľovej alergii
Zdroj: