Čo je piata choroba
Piata choroba (erythema infectiosum) je detská choroba, ktorá sa prejavuje ako jasne červená vyrážka na lícach vo tvare motýľa a neskôr aj na trupe a končatinách. Ochorenie je infekčné a spôsobuje ho vírus. Najčastejšie sa vyskytuje u detí v predškolskom a školskom veku. Akonáhle ste však vírusu vystavení, je nepravdepodobné, že by ste ho neskôr v živote dostali znova. Tento vírus je veľmi nákazlivý a infikovaní ľudia môžu ochorenie šíriť kašľom alebo kýchaním. Vyskytyje sa najčastejšie počas neskorej jesene, zimy a skorej jari.
Piata choroba – čo ju spôsobuje – príčiny
Piata choroba je spôsobená ľudským parvovírusom (parvovírus B19). Je to vírus, ktorý sa ľahko šíri kvapôčkami v slinách a nosových sekrétoch. To znamená, že sa môže preniesť z jednej osoby na druhú prostredníctvom kýchania alebo kašľa.
Piata choroba – príznaky a prejavy
Asi 20 % pacientov, ktorí dostanú piatu chorobu, je bez príznakov. Napriek tomu môžu vírus preniesť na iných. Ochorenie často začína prejavmi podobnými chrípke. Počas tohto obdobia je vírus najviac nákazlivý. Hlavné príznaky piatej choroby môžu zahŕňať:
- Únava
- Bolesti hlavy
- Mierna horúčka 37 ° až 38,5 ° C
- Výtok z nosa, upchatý nos
- Bolesť hrdla
Príznaky sa väčšinou objavia 4 – 14 dní po vystavení sa vírusu.
Piata choroba – červené fľaky a vyrážky
Po nástupe príznakov väčšinou trvá niekoľko dní (4-14 dní), kým sa objaví vyvýšená vyrážka na tvári (pripomínanjúca fľaky po facke) a následne niekedy aj na tele.
Vyrážka môže svrbieť. Väčšinou zmizme do 5 až 10 dní. V niektorých prípadoch sa môže objaviť druhá vyrážka umiestnená na:
- Rukách
- Noháchy
- Trupe (hrudník a chrbát)
- Zadku
Vyrážky však môžu pretrvávať aj niekoľko týždňov.
Asi 10 % detí s piatou chorobou pociťuje tiež bolesti a opuchy kĺbov na zápästí, členkoch a kolenách.
Diagnostika
Piata choroba je zvyčajne diagnostikovaná na základe príznakov. Vyrážka na lícach v tvare motýľa je silným znakom tohto stavu – a keď je sprevádzaná ďalšími hlavnými príznakmi podobnými chrípke – lekár zvyčajne dokáže diagnostikovať piatu chorobu v ordinácii bez akýchkoľvek ďalších testov. V zriedkavých prípadoch môže objednať krvné testy na potvrdenie piatej choroby.
Piata choroba – inkubačná doba, prenos a infekčnosť
Piata choroba je nákazlivá v najskoršej fáze infekcie v rozmedzí 4-14 dní, t.j. predtým ako sa objavia výrazné symptómy, ako je napríklad vyrážka. Akonáhle sa objaví vyrážka, pacient už nie je nákazlivý.
Prenáša sa respiračnými sekrétmi. Tieto sa šíria kašľom, kýchaním, čo sú skoré príznaky piatej choroby. To je dôvod, prečo sa piata choroba môže prenášať ľahko a rýchlo.
Piata choroba – liečba
Vo väčšine prípadov nie je piata choroba vážnym zdravotným stavom a žiadna špeciálna liečba nie je potrebná. Zväčša postačuje pokoj a odpočinok.
Symptómy piatej choroby zvyčajne vymiznú v priebehu niekoľkých týždňov s minimálnou liečbou. Lekár môže odporučiť voľnopredajné lieky, ktoré dokážu znížiť horúčku a potlačiť bolesti hlavy a kĺbov.
Piata choroba – prognóza
Zdravé deti a dospelí majú tendenciu vyliečiť sa z piatej choroby bez komplikácií. Ľudia, ktorí majú piatu chorobu, sa zvyčajne stávajú voči vírusu imúnnymi. V dôsledku toho je nepravdepodobné, že dostanete piatu chorobu viac ako raz.
Piata choroba u dospelých
Piata choroba je oveľa bežnejšia u detí, ale môže sa vyskytnúť aj u dospelých pokiaľ nemajú vytvorené protilátky po prekonaní z detstva. Dospelí, ktorí dostanú piatu chorobu, často majú mierne príznaky podobné chrípke bez vyrážky. Spolu s týmito príznakmi sa u približne 80 % dospelých vyvinie aj bolesť kĺbov v zápästiach, členkoch a kolenách.
Piata choroba a tehotenstvo
Parvovírus B19 spôsobujúci piatu chorobu môže prejsť krvou tehotnej ženy k jej nenarodenému dieťaťu, ale veľmi zriedkavo spôsobí ťažkosti.
Vírus nespôsobuje vrodené chyby ani vývojové problémy.
V zriedkavých prípadoch sa u plodu, ktorého matka nakazila parvovírusom B19, môže vyvinúť ťažká anémia. Tento stav sťažuje vyvíjajúcemu sa plodu tvorbu červených krviniek (RBC) a môže viesť k potratu.
Ak ste tehotná a boli ste vystavená niekomu s piatou chorobou, kontaktujte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
Piata choroba – prevencia
Žiadna vakcína na prevenciu piatej choroby neexistuje. Keďže vírus sa ľahko šíri kvapôčkami z nosa a úst, najlepší spôsob ako chorobe predchádzať je dôkladná hygiena. Riziko infekcie môžete znížiť vykonávaním týchto krokov:
- Umývajte si ruky často a dôkladne.
- Kýchajte a kašlite do ohybu lakťa.
- Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s infikovanou osobou.
Vedeli ste?
Názov pochádza zo začiatku 20. storočia a vznikol pri triedení exantémových ochorení. Exantémové ochorenie je také, ktoré sa prejavuje vyrážkou.
Infekčné ochorenia sprevádzané vyrážkou boli v minulosti zoradené nasledovne a názvy sa používajú dodnes:
1. osýpky,
2. šarlach,
3. rubeola,
4. rubeola scarlatinosa,
5. piata choroba (erythema infectiosum),
6. šiesta choroba (exanthema subitum),
7. siedma choroba (choroba ruky, nohy, ústa).
Zhrnutie
Aj keď piata choroba môže vyzerať odstrašujúco so svojou výraznou červenou vyrážkou na lícach, je to zvyčajne dočasný stav, ktorý zmizne s minimálnou liečbou. Treba si však uvedomiť, že piata choroba sa môže ľahko šíriť a preto je rozumné pacienta izolovať od kolektívu. Śíri sa však už pred výskytom vyrážky.
Ak sa vám článok páčil, môžete nás sledovať na sociálnych sieťach prípadne sa prihlásiť na odber nových článkov.
Mohlo by Vás zaujímať:
Piata choroba u detí – príčiny, príznaky a liečba
Včelí peľ – kompletný návod (účinky, príprava, užívanie a ešte viac)
Prečo jesť pečeň? Domáca pečeňová paštéta – jednoduchý a chutný recept
Kvasená kapusta. Vynikajúca kyslá kapusta – jednoduchý recept
Elektrosmog. Riziká, škodlivosť a ochrana pred ním.
Ďaľšie zaujímavé informácie: