Predmenštruačný syndróm (PMS) je kombinácia symptómov, ktoré mnohé ženy pociťujú asi týždeň alebo dva pred menštruáciou. Väčšina žien – viac ako 90 % – uvádza, že sa u nich objavia nejaké predmenštruačné príznaky, ako je nadúvanie, bolesti hlavy a náladovosť. (1) PMS sa vyskutuje najčastejšie u žien okolo 30 rokov. U niektorých žien môžu byť tieto príznaky také závažné, že musia vynechať prácu alebo školu, iné ženy majú miernejšie príznaky.
Čo je predmenštruačný syndróm – PMS?
Predmenštruačný syndróm je kombinácia fyzických a emocionálnych symptómov, ktoré má mnoho žien po ovulácii a pred začiatkom menštruácie. Výskumníci si myslia, že PMS sa vyskytuje v dňoch pred začiatkom menštruácie, pretože hladiny estrogénu a progesterónu začnú dramaticky klesať, ak nie je žena tehotná. Symptómy PMS vymiznú v priebehu niekoľkých dní po začiatku menštruácie, dochádza totiž k opätovnému nárastu hladín hormónov.
Niektoré ženy dostanú menštruáciu bez akýchkoľvek príznakov PMS alebo len s veľmi miernymi príznakmi. Pre iné môžu byť symptómy PMS také závažné, že je ťažké vykonávať každodenné činnosti, ako je chodenie do práce alebo školy. Predmenštruačný syndróm zmizne, keď už nemáte menštruáciu, napríklad po menopauze. Po tehotenstve sa PMS môže vrátiť, ale príznaky môžu byť iné, ako pred tehotenstvom.
Predmenštruačný syndróm (PMS) vie ženám znepríjemniť niekoľko dní z každého mesiaca.
Ktoré ženy majú predmenštruačný syndróm?
Až tri zo štyroch žien uvádzajú, že v určitom okamihu svojho života mali symptómy PMS. (2) Pre väčšinu žien sú symptómy PMS mierne.
Menej ako 5 % žien vo fertilnom veku trpí závažnejšiu formou PMS, nazývanú predmenštruačná dysforická porucha.
PMS sa môže vyskytnúť častejšie u žien, ktoré:
Majú vysokú úroveň stresu (3)
Majú rodinnú anamnézu depresie (4)
Majú v osobnej anamnéze popôrodnú depresiu alebo depresiu (5)
Menia sa príznaky PMS s vekom?
Áno. Symptómy PMS sa môžu zhoršiť, keď dosiahnete 30 – 40 rokov a blížite sa k menopauze alebo ste v prechode do menopauzy, nazývanej perimenopauza. (6)
Platí to najmä pre ženy, ktorých nálada je citlivá na meniace sa hladiny hormónov počas menštruačného cyklu. V rokoch pred menopauzou sa totiž hladiny hormónov menia nepredvídateľným spôsobom, pretože ženské telo pomaly prechádza do menopauzy. PMS môže byť horší alebo miernejší ako v mladšom veku.
Príznaky PMS sa zastavia po menopauze, keď už žena nedostane menštruáciu.
Prejavy a príznaky PMS
Príznaky predmenštruačného syndrómu sú u každej ženy iné. Môžete mať fyzické príznaky, ako je nadúvanie alebo plynatosť, alebo emocionálne príznaky, ako je smútok alebo oboje. Príznaky sa môžu počas života meniť.
Fyzické príznaky PMS môžu zahŕňať: (7)
- Opuchnuté alebo citlivé prsia
- Zápcha alebo hnačka
- Nadúvanie alebo pocit plynatosti
- Kŕče
- Bolesť hlavy alebo chrbta
- Nešikovnosť
- Nižšia tolerancia hluku alebo svetla
Emocionálne alebo duševné príznaky PMS zahŕňajú: (7)
- Podráždenosť alebo nepriateľské správanie
- Únava
- Problémy so spánkom (príliš veľa alebo príliš málo spánku)
- Zmeny chuti do jedla alebo túžby po jedle
- Problémy s koncentráciou alebo pamäťou
- Napätie alebo úzkosť
- Depresia, pocity smútku alebo záchvaty plaču
- Výkyvy nálad
- Znížený záujem o sex
Porozprávajte sa so svojím lekárom, ak vás vaše príznaky obťažujú alebo ovplyvňujú váš každodenný život.
Čo spôsobuje predmenštruačný syndróm? Príčina PMS
Predmenštruačný syndróm spôsobuje neoptimálny pomer medzi estrogénom a progesterónom. Príliš vysoký estrogén, príliš nízky progesterón alebo kombinácia obidvoch.
Lekári často tieto ťažkosti žien neriešia, pritom riešenie je jednoduché.
Stačí si otestovať hladinu estrogénu a progesterónu 7 dní po ovulácii (ovuláciu viete zistiť meraním bazálnej teploty alebo testovacími prúžkami na moč) a podľa výsledku buď pracovať na znížení vysokého estrogénu, na zvýšení nízkeho progesterónu alebo pracovať na obidvoch.
Vysoký estrogén
Vysoký estrogén majú častejšie ženy ako muži vzhľadom na používanie:
- telovej kozmetiky
- pleťových krémov
- dekoratívnej kozmetiky
- syntetických práškov na pranie a prípravkov na umývanie riadu
- rôzných vôní do ovzdušia a parfémov
- plastov v kuchyni
- konzumáciu sóje
a pôsobia ako umelé estrogény, ktoré hladinu estrogénu v tele zvyšujú.
Estrogén sa metabolizuje v pečeni, čiže aj podpora pečene je vhodný spôsob riešenia estrogénovej dominancie. Pestrec mariánsky môže pomôcť. Nekupujte však pomleté semeno, na vzduchu okamžite oxiduje. Kupujte celé semeno, a tesne pred užitím pomeľte alebo jednoducho dostatočne rozhryzte zubami.
Pokiaľ vyššie uvedené opatrenia nestačia, na trhu je voľne predajný doplnok výživy DIM (diindolylmethane), ktorý pôsobí tak, že podporuje estrogénovú rovnováhu zvýšením prospešných 2-hydroxy estrogénov a znížením nežiadúceho 16-hydroxyestrogénu.
Nízky progesterón
Nízky progesterón môže tiež spôsobovať predmenštruačný syndróm. Zvýšiť ho môžete zmenou životneho štýlu, ktorý vám pomôže zvýšiť hladiny všetkých steroidných hormónov alebo voľnopredajným krémom s obsahom progesterónu.
Diagnostika
Neexistuje test na PMS. Lekár sa s vami porozpráva o vašich príznakoch vrátane toho, kedy sa vyskytnú a ako veľmi ovplyvňujú váš život.
Pravdepodobne máte PMS, ak máte tieto príznaky:
- ťažkosti sa vyskutujú sa v priebehu piatich dní pred menštruáciou počas najmenej troch menštruačných cyklov za sebou
- ťažkosti ustúpia do štyroch dní od začiatku menštruácie
- prejavy bránia tomu, aby ste vykonávali niektoré z vašich bežných činností
Niekoľko mesiacov sledujte, aké príznaky PMS máte a aké závažné sú. Zapísujte si svoje príznaky každý deň do kalendára alebo pomocou aplikácie v telefóne. Vezmite si tieto informácie so sebou, keď pôjdete k lekárovi.
Ako zmiernim príznaky PMS doma?
Tieto tipy môžu pomôcť zmierniť niektoré príznaky PMS.
- Doprajte si pravidelnú aeróbnu fyzickú aktivitu.
- Jedzte sezónne lokálne nespracované potraviny.
- Vyhýbajte sa jedlu a nápojom s kofeínom, soľou a cukrom počas dvoch týždňov pred menštruáciou – môže to zmierniť mnohé príznaky PMS.
- Doprajte si dostatok spánku. Snažte sa každú noc spať asi osem hodín. Nedostatok spánku je spojený s depresiou a úzkosťou a môže zhoršiť symptómy PMS.
- Nájdite zdravé spôsoby, ako sa vyrovnať so stresom. Stretávajte sa so svojimi priateľmi alebo si píšte do denníka.
- Niektorým ženám pomáha aj joga, masáž alebo meditácia.
- Nefajčite. V jednej veľkej štúdii ženy, ktoré fajčili, hlásili viac symptómov PMS a horšie symptómy PMS ako ženy, ktoré nefajčili. (8)
Lieky na PMS
Voľne predajné lieky a lieky na predpis môžu pomôcť pri liečbe niektorých symptómov PMS.
Voľne predajné lieky proti bolesti, ktoré si môžete kúpiť vo väčšine obchodov, môžu pomôcť zmierniť fyzické príznaky, ako sú kŕče, bolesti hlavy, chrbta a citlivosť prsníkov. Tie obsahujú:
- ibuprofen
- naproxén
- aspirín
Niektorým ženám užívanie voľnopredajného lieku proti bolesti tesne pred začiatkom menštruácie znižuje množstvo bolesti a krvácania, ktoré majú počas menštruácie.
Lieky na predpis môžu pomôcť, ak voľnopredajné lieky proti bolesti nefungujú: (9)
- Hormonálna antikoncepcia môže pomôcť s fyzickými príznakmi PMS, ale môže zhoršiť iné príznaky. Možno budete musieť vyskúšať niekoľko rôznych typov antikoncepcie, kým nájdete ten, ktorý pomáha vašim príznakom.
- Antidepresíva môžu pomôcť zmierniť emocionálne symptómy PMS u niektorých žien, keď iné lieky nepomáhajú. Selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu alebo SSRI sú najbežnejším typom antidepresív používaných na liečbu PMS.
- Diuretiká (“tabletky na odvodnenie”) môžu zmierniť príznaky nadúvania a citlivosti prsníkov.
- Lieky proti úzkosti môžu pomôcť znížiť pocity úzkosti.
Všetky lieky majú riziká. Porozprávajte sa so svojím lekárom o výhodách a rizikách.
Pomôžu vitamíny a minerály na predmenštruačný syndróm?
Niektorým ženám pomôžu. Štúdie ukazujú, že určité vitamíny a minerály môžu pomôcť zmierniť niektoré príznaky PMS. Pred užitím akéhokoľvek doplnku sa poraďte so svojím lekárom.
Štúdie zistili, že nasledovné doplnky pomáhajú pri PMS:
- Vápnik. Štúdie ukazujú, že vápnik môže pomôcť znížiť niektoré symptómy PMS, ako je únava, chuť do jedla a depresia. Vápnik sa nachádza v potravinách, ako je mlieko, syr a jogurt. Niektoré potraviny, ako napríklad pomarančový džús, cereálie a chlieb, obsahujú vápnik (obohatený). Existuje aj ako doplnok výživy.
- Vitamín B6. Vitamín B6 môže pomôcť s príznakmi PMS, vrátane náladovosti, podráždenosti, zábudlivosti, nadúvania a úzkosti. Vitamín B6 možno nájsť v potravinách, ako sú ryby, hydina, zemiaky, ovocie (okrem citrusových plodov) a obohatené cereálie. Existuje aj ako doplnok výživy.
Štúdie zistili, že nasledovné doplnky môžu tiež pomôcť pri PMS:
- Horčík. Horčík môže pomôcť zmierniť niektoré symptómy PMS, vrátane migrény. Ak dostanete menštruačné migrény, poraďte sa so svojím lekárom, či potrebujete viac horčíka. Horčík sa nachádza v zelenej listovej zelenine, ako je špenát, ako aj v orechoch, celých zrnách a obohatených cereáliách. Alebo výživový doplnok.
- Polynenasýtené mastné kyseliny (omega-3 a omega-6). Štúdie ukazujú, že užívanie doplnku s 1 až 2 gramami polynenasýtených mastných kyselín môže pomôcť znížiť kŕče a iné symptómy PMS. Dobrým zdrojom polynenasýtených mastných kyselín sú ľanové semienko, orechy, ryby a zelená listová zelenina.
Užitočné informácie o tom, ako docieliť optimálne zdravie, zlepšiť spánok a mierniť únavu sa dozviete na IG: temazdravie.
Mohlo by Vás zaujímať:
Horčík (magnézium) a formy horčíka. Všetko stručne a jasne.