Krv tlačí na tepny pri každom údere srdca. Sila krvi, ktorá tlačí na steny tepien, sa nazýva krvný tlak.
Krvný tlak stúpa a klesá v reakcii na pravidelné či nepravidelné aktivity, ako je spánok a pohyb. Lekársky termín pre nízky tlak v krvi je hypotenzia.
V článku sa dočítate:
- Aký je optimálny krvný tlak?
- Čo je to nízky krvný tlak?
- Hypotenzia – druhy
- Ako spoznať nízky tlak – príznaky
- Čo spôsobuje nízky tlak – príčiny
- Čo na nízky tlak – liečba
- Čo robiť, keď mám nízky tlak?
- Čo pomáha na nízky tlak – dlhodobé intervencie
Aký je optimálny krvný tlak?
Optimálny krvný tlak je nižší ako 120/80 (systolický/diastolický). U zdravých ľudí nízky krvný tlak bez akýchkoľvek príznakov zvyčajne nie je problémom a nie je potrebné ho liečiť.
Nízky krvný tlak však môže byť znakom primárneho ochorenia – najmä u starších ľudí – kde môže spôsobiť nedostatočný prietok krvi do srdca, mozgu a iných životne dôležitých orgánov.
Čo je to nízky krvný tlak?
Hypotenzia je lekársky termín pre nízky krvný tlak (hodnoty menej ako 90/60).
Hodnota krvného tlaku sa udáva ako dve čísla oddelené lomítkom. Prvé a vyššie z vyššie uvedených je mierou systolického tlaku alebo tlaku v tepnách, keď srdce bije a napĺňa ich krvou.
Druhé číslo meria diastolický tlak alebo tlak v tepnách, keď srdce medzi údermi odpočíva.
Hypotenzia – druhy
Ortostatická hypotenzia (posturálna hypotenzia). Ide o náhly pokles krvného tlaku v stoji zo sedu alebo po ležaní. Príčiny zahŕňajú dehydratáciu, dlhodobý odpočinok na lôžku, tehotenstvo, určité zdravotné ťažkosti a niektoré lieky. Tento typ nízkeho krvného tlaku je bežný u starších ľudí.
Postprandiálna hypotenzia. K tomuto poklesu krvného tlaku dochádza 1 až 2 hodiny po jedle. S najväčšou pravdepodobnosťou postihuje starších dospelých, najmä tých, ktorí majú vysoký krvný tlak alebo ochorenia autonómneho nervového systému, ako je Parkinsonova choroba. Jedenie malých jedál s nízkym obsahom sacharidov, pitie väčšieho množstva vody a vyhýbanie sa alkoholu môže pomôcť zmierniť príznaky.
Nervovo sprostredkovaná hypotenzia. Ide o pokles krvného tlaku, ku ktorému dochádza po dlhom státí. Tento typ nízkeho krvného tlaku postihuje väčšinou mladých dospelých a deti. Môže byť spôsobená nesprávnou komunikáciou medzi srdcom a mozgom.
Viacnásobná systémová atrofia s ortostatickou hypotenziou. Táto zriedkavá porucha, ktorá sa tiež nazýva syndróm Shy-Drager, postihuje nervový systém, ktorý riadi autonómne funkcie, ako je krvný tlak, srdcová frekvencia, dýchanie a trávenie. Je spojená s veľmi vysokým krvným tlakom pri ležaní.
Ako spoznať nízky tlak – príznaky
Príznaky nízkeho krvného tlaku (hypotenzia) môžu zahŕňať:
- Rozmazané alebo slabnúce videnie
- Závrat, pocit na odpadnutie a točenie hlavy
- Mdloby
- Únava, vyčerpanosť, málo energie
- Problémy s koncentráciou
- Nevoľnosť, pocit na vracanie
- Vlhká pokožka na dotyk
- Dlhotrvajúci pocit smútku, zlá nálada, depresia
Čo spôsobuje nízky tlak – príčiny
Príčina nízkeho krvného tlaku nie je vždy jednoznačná. Môže súvisieť s nasledujúcim:
- Tehotenstvo
- Hormonálne problémy, ako je znížená činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza), cukrovka alebo nízka hladina cukru v krvi (hypoglykémia)
- Dehydratácia
- Niektoré voľnopredajné lieky a niektoré lieky na predpis
- Zástava srdca
- Srdcové arytmie (abnormálne srdcové rytmy)
- Rozšírenie krvných ciev
- Úpal
- Anafylaktický šok
- Ochorenie pečene
- Nepružné cievy (nízky diastolický tlak)
- Rýchly rast u adolescentov (telo sa nestihne prispôsobiť)
- Nedostatok živín (minerálov, vitamínov) v tele
- Strata krvi (napr. pri úraze)
- Infekcie v krvi
Čo na nízky tlak – liečba
Väčšina lekárov považuje krvný tlak za príliš nízky iba vtedy, ak spôsobuje príznaky.
Občasné menšie závraty alebo točenie hlavy môžu byť spôsobené mnohými vecami, napríklad prílišným pobytom na slnku alebo vo vírivke. Je dôležité navštíviť lekára, aby sa vylúčilo primárne ochorenie.
Ak máte trvalo nízky krvný tlak, ale cítite sa dobre, váš lekár vás môže len sledovať počas bežných zdravotných prehliadok.
Liečba hypotenzie zmenou životného štýlu
Niekedy zmena návykov môže zlepšiť nízky krvný tlak. Lekár vám môže odporučiť:
Dbajte na hydratáciu. Pite veľa vody, aby ste sa vyhli hypotenzii v dôsledku dehydratácie, najmä ak vraciate alebo máte hnačku. Pite dostatočne počas cvičenia a keď ste v horúcom prostredí. V niektorých prípadoch vám lekár môže odporučiť zvýšiť príjem elektrolytov, aby vám pomohol udržať vyšší krvný tlak.
Spoznajte svoje emocionálne alebo stresové spúšťače. Zaznamenajte si situácie, kedy ste sa cítili veľmi vystrašení alebo emocionálne tesne pred poklesom krvného tlaku. Môžete si vopred naplánovať, aby ste sa vyhli takýmto situáciám. Alebo môžete vopred požiadať o pomoc v prípade, že sa vám zatočí hlava alebo sa necítite dobre. Ak zvyčajne pociťujete nízky krvný tlak, keď navštívite lekára alebo u zubára, mali by ste im to povedať.
Pohybová aktivita. Ak pociťujete nízky krvný tlak pri dlhom státí, skúste napnúť svaly nôh a pohybovať sa na mieste. Ak máte možnosť, urobte si prestávku a sadnite si.
Neponáhľajte sa, keď vstávate. Pozície meňte pomaly a postupne. Namiesto rýchleho vstávania sa malými pohybmi prepracujte do sediacej alebo stojacej polohy. Pomalé, hlboké dýchanie môže pomôcť udržať váš krvný tlak.
Zmeňte svoje stravovacie návyky. Ak po jedle pociťujete nízky krvný tlak, váš lekár vám môže odporučiť jesť menšie jedlá častejšie počas dňa alebo zmeniť stravu. Vyhnite sa náhlemu vstávaniu po jedle.
Liečba hypotenzie liekmi
Niektoré formy hypotenzie môžu vyžadovať liečbu u lekára, ktorá môže zahŕňať:
Lieky na primárne ochorenie. Keď vaše primárne ochorenie spôsobuje nízky krvný tlak, liečba môže zahŕňať lieky na tento stav. Váš lekár môže odporučiť lieky na ochorenia, ako sú srdcové choroby, cukrovka alebo infekcia.
Lieky na zvýšenie krvného tlaku. Niekedy lekár predpíše lieky na zvýšenie veľmi nízkeho krvného tlaku. Je to pravdepodobné v prípadoch závažnej ortostatickej hypotenzie, keď iná liečba nepomáha.
Núdzová liečba šoku. Šokom vyvolaná hypotenzia je najzávažnejšou formou nízkeho krvného tlaku. Nebezpečne nízky krvný tlak sa musí okamžite liečiť. Pohotovostný personál vám môže poskytnúť tekutiny a inú liečbu na zvýšenie krvného tlaku a stabilizáciu vitálnych funkcií.
Čo robiť, keď mám nízky tlak? Ako okamžite zvýšiť nízky tlak?
Ak mávate pravidelne nízky krvný tlak, ten pocit isto poznáte. Keď sa príliš prudko postavíte, alebo počas státia cítite motanie hlavy, stisnite zadok – t.j. zatnite sedacie svaly – pomôže to nahrnúť krv do vyšších častí tela.
Keď musíte dlho stáť, skúste prekrížit nohy alebo prešľapovať.
Ak si môžete sadnúť, dajte si hlavu medzi kolená, spôsobí to nahromadenie krvi do mozgu.
Zvýšiť krvný tlak pomôže aj keď vypijete pohár vody s 1/4 čajovej lyžičky soli.
Čo pomáha na nízky tlak – dlhodobé intervencie
- vstávajte pomaly zo sedenia do stoja
- dávajte pozor pri vstávaní z postele – pomaly prechádzajte z ľahu cez sedenie do státia
- pomocou tehál alebo ťažkých kníh zdvihnite čelo postele asi o 15 cm
- jedzte častejšie malé jedlá – po jedle môže tiež pomôcť, keď si posedíte
- zvýšte príjem tekutín
- začnite sa otužovať – otužovaním podporíte obehový systém
- ak málo solíte, môžete mať málo elektrolytov – zvýšte konzumáciu soli
Mohlo by Vás zaujímať:
Jód v strave a jeho význam. Tablety a prírodný jód.
Horčík (magnézium) a formy horčíka. Všetko stručne a jasne.
Vajcia. Prečo sú vajíčka zdravé? Ako ich jesť pre čo najvyšší účinok?
Kefír – 10 účinkov na zdravie, riziká a recept
Ako umelé modré svetlo z mobilov a tabletov nenávratne poškodzuje zrak. Prevencia a regenrácia.
Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu? (1. časť)