Tučnolist vajcovitý (Crassula ovata), pôvodom z južnej Afriky, je nenáročný zelený kríček, s jednoduchou údržbou, o ktorom mnohí nevedia, že má aj benefity pre ľudské zdravie (1).
Prečo je pestovanie tučnolistu dobrý nápad?
Všetci vieme, že počas fotosyntézy rastliny absorbujú oxid uhličitý z okolitého vzduchu a uvoľňujú kyslík do svojho okolia. Potrebujú na to však slnečné svetlo.
V noci pri nedostatku slnečného svetla sa proces obráti a rastliny začnú rovnako ako ľudia dýchať, teda absorbovať kyslík a uvoľnovať CO2. Ale pozor, nie všetky!
Niektorým rastlinám, najmä tým, ktoré rastú v suchých oblastiach (kaktus, aloe vera, svokrin jazyk) sa vyvinula tzv. CAM fotosyntéza ako adaptácia na suché podmienky. Prebieha v nich fotosyntéza iba počas dňa, počas noci otvárajú tieto rastliny svoje prieduchy, absorbujú CO2, aby sa minimalizovala strata vody.
A ako nám to pomôže?
V noci (najmä keď dôkladne nevetráme) sa hromadí v spálni nami vydychovaný oxid uhličitý. A tieto rastlinky ho dokážu zachytiť. V spálni tak bude lepšia atmosféra čo v konečnom dôsledku má pozitívny vplyv na kvalitu spánku.
Pestovanie
Pestovanie tučnolistu je jednoduché. Najdôležitejšie faktory, ktoré treba mať na pamäti pri pestovaní sú voda, svetlo, teplota a hnojenie.
Polievanie
Polievanie tučnolistu je odlišné od rastlín bežne rastúcich v našom podnebí.
Polievajte ho raz za 2 týždne troškou vody bez chlóru (nechajte ju odstáť), v zime stačí 1 krát mesačne.
Nikdy nenechajte tučnolist úplne vyschnúť. Najlepšie je poliať ho vtedy, keď je vrch pôdy suchý na dotyk. Časté polievanie totiž môže spôsobiť hnilobu koreňov.
Ak mu opadávajú listy alebo má škvrny na listoch, je to najčastejšie spôsobené príliš malým množstvom vody.
Svetlo
Ďalším dôležitým aspektom starostlivosti o tučnolist je svetlo. Na správny rast potrebujú plné slnečné spektrum. Ak ho nemajú, môžu byť zakrpatené s malým vzrastom.
Počas teplého počasia mu doprajte celé spektrum slnečného žiarenia. Dajte rastlinu von na slnko – dostane aj UVA a UVB zložku, ktorá je sklom (oknami) odfiltrovaná. Pri mladších rastlinkách s mierou, najmä ak nie sú zvyknuté, staršie znesú viac priameho slnka.
Teplotné podmienky
Tučnolisty majú najradšej denné teploty okolo 18-24 °C a v noci 10-13 °C. Ak budú mať veľa slnečného svetla, budú dobre fungovať aj pri teplotách, ktoré sú vyššie.
Pôda
Najjednoduchšou voľbou je pôdna zmes určená pre sukulenty. V ideálnom prípade by mala mať pôda neutrálne až mierne kyslé pH a mala by dobre odtekať, aby sa zabránilo hromadeniu nadmernej vlhkosti a rastu plesní.
Okrem toho môžete svoje tučnolisty umiestniť do terakotovej alebo hlinenej nádoby, ktorá pomôže odviesť extra vlhkosť z pôdy.
Hnojenie
Tučnolisty sa oporúča hnojiť približne raz za šesť mesiacov. Používajte vyvážené vo vode rozpustné hnojivo. Dôležité je mať na pamäti, že pri hnojení by ste mali rastlinu najprv zaliať pravidelnou zálievkou (bez hnojiva) a až následne ho zaliať vodou s hnojivom. Nikdy ich nehnojte, keď je pôda suchá, pretože mu poškodíte korene.
Tučnolist a rozmnožovanie
Rozmnožovanie je veľmi jednoduché.
Nové rastliny sa môžu množiť z jedného listu alebo z odrezkov materskej rastliny, čo dáva príležitosť veľmi ľahko rozšíriť svoju zbierku.
Najlepší čas na rozmnožovanie je v lete, keď je najpravdepodobnejšie, že dostávajú dostatok slnečného svetla a vlhkosti.
Rozmnožovanie tučnolistu odrezkami
- Začnite tým, že urobíte odrezok dlhý aspoň 5 až 7 cm. Mal by sa odoberať zo zdravej, zrelej rastliny, ktorá je bez chorôb.
- Odrezok nechajte niekoľko dní odležať na teplom a suchom mieste. Keď koniec odrezku zaschne a zarastie, môžete pokračovať.
- Ponorte ranu odrezku do prášku na zakoreňovanie.
- Odrezaný koniec stonky zasaďte do kvetináča obsahujúceho zmes pre sukulenty.
- Mierne zalievajte, kým nebude pôda vlhká. Váš odrezok by sa mal zakoreniť o niekoľko týždňov, vtedy sa o odrezok môžete začať starať ako o dospelú rastlinu.
Rozmnožovanie tučnolistu listami
- Začnite odrezaním listu, ktorý obsahuje stonku listu (môže pomôcť jemné ohnutie rastliny). Odrezky bez kúska stonky nezakorenia. List by sa mal odoberať zo zdravej, zrelej rastliny, ktorá je bez chorôb.
- Odrezok nechajte niekoľko dní odležať na teplom a suchom mieste. Keď koniec odrezku zaschne a zarastie, môžete pokračovať.
- Ponorte ranu odrezku do prášku na zakoreňovanie. Odrezok vlložte do pôdy vhodnej pre sukulenty.
- Odrezané listy nie je potrebné zahrabať; jednoduchý kontakt s pôdou postačí na zakorenenie.
- Umiestnite rastlinu na teplé svetlé miesto, občas polejte, aby bola pôda trochu vlhká.
- Korene a mladé lístky by sa mali začať objavovať okolo okraja listu. Keď sa tak stane, môžete sa začať starať o odrezok ako o dospelú rastlinu.
Druhy tučnolistov
Tučnolist a kvitnutie
Tučnolisty rastú mnoho rokov bez kvitnutia. Dokonca aj vo svojom pôvodnom prostredí musia byť rastliny veľmi zrelé (5 – 7 ročné), kým vytvoria kvety. Medzi mnohými požiadavkami na kvitnutie je suché prostredie. Vnútorné podmienky sú často príliš vlhké na to, aby rastlina vytvorila puky.
Ako a kedy presadiť tučnolist
Všeobecne platí, že kvetináč s priemerom 10-15 cm s drenážnymi otvormi funguje dobre pre tučnolisty priemernej veľkosti. Ak môžete, vyberte si nádobu vyrobenú z neglazovanej hliny, ktorá umožní prebytočnej vlhkosti odpariť sa cez jej steny a zabezpečí, aby korene rastliny nehnili.
Rastlina bude zvyčajne potrebovať presádzanie každé dva až tri roky – menšie rastliny a každé štyri až päť rokov – väčšie rastliny. Ak si všimnete, že prerastá svoju nádobu – napríklad ak z pôdy vystupujú korene, treba ho presadiť.
Mohlo by Vás zaujímať:
Kefír – 10 účinkov na zdravie, riziká a recept
Jód v strave a jeho význam. Tablety a prírodný jód.
Horčík (magnézium) a formy horčíka. Všetko stručne a jasne.
Vajcia. Prečo sú vajíčka zdravé? Ako ich jesť pre čo najvyšší účinok?
Ako umelé modré svetlo z mobilov a tabletov nenávratne poškodzuje zrak. Prevencia a regenrácia.
Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu? (1. časť)