Ľubovník bodkovaný (ľudovo aj trezalka, čarovník, svätojánska bylina či krvavník) je bylinka, ktorú ľudia v rôznych formách používajú na zmiernenie príznakov depresie. Môže byť tiež prospešný na zmiernenie príznakov menopauzy a určitých kožných ochorení, ale na overenie týchto výhod je potrebný ďalší výskum.
V článku sa dozviete:
- Čo je ľubovník bodkovaný a ako vyzerá
- Ako pôsobí ľubovník bodkovaný?
- Účinky na zdravie
- Vedľajšie účinky
- Ľubovník bodkovaný – tehotenstvo a dojčenie
- Interakcie s liekmi
- Ako užívať ľubovník bodkovaný
Čo je ľubovník bodkovaný a ako vyzerá
Ľubovník bodkovaný, botanicky známy ako Hypericum perforatum, je divoko rastúca rastlina vysoká 30 – 60 cm, pochádzajúca z Európy a Ázie. Má žlté, hviezdicovité kvety.
Tradične sa zbiera okolo dňa svätého Jána koncom júna – odtiaľ aj pochádza jej anglický názov St. John´s Wort.
Kvety a puky rastliny sa môžu buď sušiť a vyrábať z nich kapsuly a čaj, alebo lisovať na použitie v olejoch a tekutých extraktoch.
Najčastejšie sa používa na liečbu depresie a súvisiacich stavov, ako je úzkosť, problémy so spánkom a sezónna afektívna porucha.
Aj keď sa zvyčajne užíva perorálne vo forme kapsúl, čaju alebo tekutého extraktu, môže sa tiež aplikovať priamo na pokožku ako olej.
U nás je klasifikovaný ako potravinový doplnok a nie je schválený ako liek na predpis na depresiu.
Je to však jeden z najčastejšie kupovaných rastlinných produktov.
Ako pôsobí ľubovník bodkovaný?
Hoci účinky ľubovníka na ľudský organizmus nie sú zatiaľ úplne pochopené, predpokladá sa, že funguje podobne ako antidepresíva.
Výskum naznačuje, že za tieto výhody môže byť zodpovedných množstvo jeho aktívnych zložiek, vrátane hypericínu, hyperforínu a adhyperforínu.
Zdá sa, že tieto zložky zvyšujú hladiny neurotransmitterov v mozgu, ako je serotonín, dopamín a noradrenalín. Tie potom pôsobia tak, že pozdvihnú a regulujú náladu (1).
Je zaujímavé, že ľubovník bodkovaný nemá niektoré bežné vedľajšie účinky antidepresív na predpis, ako je strata chuti na sex a strata orgazmu.
Ľubovník účinky
Ľudia najčastejšie používajú sv. Ľubovník bodkovaný na prírodnú liečbu depresie.
Štúdia z roku 2017 (2) zistila, že ľubovník bodkovaný môže byť rovnako účinný ako trieda antidepresív SSRI – selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu.
Ďaľšia štúdia z roku 2016 (3) navyše dospela k záveru, že ľubovník bodkovaný bol pri liečbe miernej alebo stredne ťažkej depresie účinnejší ako placebo.
Výskumníci však poukazujú na to, že neexistuje nedostatok výskumu o použití bylinky na liečbu ťažkej depresie.
Okrem toho výskumy ukazujú, že ľubovník bodkovaný môže pomôcť s príznakmi niekoľkých ďalších stavov vrátane:
- ADHD: Jedna menšia štúdia (4) vykonaná v roku 2010 ukázala, že ľubovník bodkovaný môže byť „mierne účinný“ pri liečbe ADHD.
Atopická dermatitída: Zatiaľ čo jedna pilotná štúdia (5) uvádza, že lokálna aplikácia ľubovníka bodkovaného môže zlepšiť príznaky ekzému v porovnaní s placebom, výskumníci poznamenávajú, že ľudia by mali zatiaľ s týmito výsledkami zaobchádzať opatrne.
Psoriáza: Podľa jednej malej štúdie (6) na 20 ľuďoch so psoriázou ložiskového typu lokálna aplikácia ľubovníka bodkovaného zlepšila zápal a znížila závažnosť psoriázy. Je však potrebný ďalší výskum.
Menopauza: Niektoré výskumy naznačujú (7), že ľubovník bodkovaný môže pomôcť znížiť príznaky spojené s menopauzou, vrátane návalov horúčavy a depresie. - Hojenie rán: Pri aplikácii na pokožku sa zistilo, že účinne lieči otlaky, rany, modriny, popáleniny a hemoroidy (10, 11).
- Rakovina: Štúdie v skúmavkách ukázali, že hypericín v ľubovníku môže zastaviť rast nádorových buniek. Neodporúča sa však ako liečba rakoviny kvôli jej potenciálnej interakcii s inými liekmi proti rakovine (12, 13).
- Predmenštruačný syndróm (PMS): Štúdia zistila, že doplnky ľubovníka bodkovaného znižujú príznaky PMS. Najnovší prehľad štúdií však nezistil, že by bol účinnejší ako placebo (8).
Nemusí byť pre každého
Aj keď sa ľubovník bodkovaný javí ako relatívne bezpečná bylinka a doplnok, pred užitím je potrebné zvážiť niekoľko vecí.
Ľubovník bodkovaný a vedľajšie účinky
Väčšina ľudí, ktorí užívajú ľubovník bodkovaný, nepociťuje žiadne vedľajšie účinky.
Niektorí však hlásia vedľajšie účinky, vrátane problémov so spánkom, žalúdočnej nevoľnosti, podráždenosti, únavy a kožných vyrážok.
Napriek tomu výskum ukazuje, že má podstatne menej vedľajších účinkov ako antidepresíva (14, 15).
Okrem toho sa spája s menším počtom nepríjemných symptómov, ako je zvýšené potenie, sexuálna dysfunkcia a únava (16).
V zriedkavých prípadoch môže ľubovník bodkovaný spôsobiť citlivosť pokožky aj očí na slnečné svetlo. Zdá sa, že to súvisí s vysokými dávkami (17).
Je dôležité poznamenať, že väčšina jeho hlásených vedľajších účinkov sú tiež bežné príznaky depresie. Preto si treba uvedomiť, ako sa cítite predtým, ako začnete ľubovník bodkovaný užívať.
Ľubovník bodkovaný – tehotenstvo a dojčenie
Menší počet pozorovacích štúdií sa zameral na riziko užívania ľubovníka bodkovaného počas tehotenstva.
Zistili, že miera predčasných pôrodov nebola ovplyvnená. Jedna zo štúdií však zistila malé zvýšenie rizika malformácií (18).
Niektoré dôkazy tiež naznačujú, že ľubovník bodkovaný môže znížiť plodnosť inhibíciou spermií a zabránením oplodnenia vajíčka (19, 20).
Pôrodné asistentky však často odporúčajú ľubovník bodkovaný pri popôrodnej depresii.
Len malý počet štúdií skúmal jeho účinky na dojčenie. Ukazujú, že sa môže preniesť do materského mlieka vo veľmi nízkych množstvách, ale nezdá sa, že by spôsoboval vedľajšie účinky u dojčených detí (21).
Pre nedostatok dôkazov nie je možné jednoznačne povedať, či je užívanie ľubovníka bezpečné počas tehotenstva alebo dojčenia.
Interakcie s liekmi
Ľubovník bodkovaný interaguje s veľkým počtom bežne predpisovaných liekov.
Vo väčšine prípadov znižuje ich účinky, ale môže ich aj zvyšovať, čo môže viesť k častejším a závažnejším vedľajším účinkom.
Je známe, že interaguje okrem iného s nasledujúcimi liekmi:
Antidepresíva: Môžu sa zvýšiť vedľajšie účinky, keď sa užíva s niektorými antidepresívami. To môže viesť k serotonínovému syndrómu, vzácnemu stavu, pri ktorom sú hladiny serotonínu príliš vysoké a v extrémnych prípadoch môžu byť smrteľné.
Hormonálna antikoncepcia: Pri kombinovanom užívaní antikoncepčných tabliet a ľubovníka bodkovaného sa môže objaviť neočakávané krvácanie v polovici cyklu. Môže tiež znížiť účinnosť antikoncepcie.
Warfarín: Warfarín je liek na riedenie krvi, ktorý sa bežne používa na prevenciu srdcového infarktu, mŕtvice alebo krvných zrazenín. Zistilo sa, že ľubovník bodkovaný znižuje svoju účinnosť a zvyšuje riziko krvných zrazenín.
Lieky proti rakovine: Preukázalo sa, že ľubovník bodkovaný znižuje účinnosť niektorých liekov proti rakovine.
Xanax: Ukázalo sa, že znižuje účinnosť Xanaxu, lieku proti úzkosti.
Ako užívať ľubovník bodkovaný
Väčšina ľudí užíva ľubovník bodkovaný buď vo forme voľnopredajných tabliet alebo kapsúl, ale môžu ho konzumovať aj ako čaj – sypaný alebo čajové vrecúška. Na kožnú aplikáciu môže človek dostať tinktúru, čo je liečivý extrakt v roztoku alkoholu.
Pre dospelých je zvyčajná dávka vo forme kapsúl alebo suchých tabliet 300 miligramov (mg) trikrát denne, ktoré má človek užívať s jedlom alebo podľa pokynov zdravotníckeho pracovníka.
Ľubovník – čaj
Čaj z ľubovníka je jednoduchý na prípravu – použijete vrecúškový alebo sušenú vňať:
Čajové vrecúško, alebo 1 – 2 čajové lyžičky sušenej vňate zalejeme vriacou vodou do 2,5dl šálky. Necháme 8 -10 minút lúhovať a po precedení podávame.
Mohlo by Vás zaujímať:
Pľúcnik lekársky a jeho účinky. Recept na čaj.
Elektrosmog. Riziká, škodlivosť a ochrana pred ním.
Ako umelé modré svetlo z mobilov a tabletov nenávratne poškodzuje zrak. Prevencia a regenrácia.
Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu? (1. časť)
Okuliare na počítač. Ktoré počítačové okuliare fungujú? Prečo ich potrebujete.
Otužovanie – tajná zbraň k imunite, chudnutiu a dlhovekosti
Perfektná praženica – jednoduchý recept a 5 tipov
Kefír – 10 účinkov na zdravie, riziká a recept