V posledných rokoch sa na trhu objavili doplnky s obsahom kolagénu (Plačková Queen kolagén, Zeen kolagén, Inca kolagén, Collaloc, ViaCollagen a iné) sľubujúce doslova zázraky. Kolagén pre ženy má zabezpečiť lepšiu pleť a pokožku, zníženie bolesti kĺbov, budovanie svalov zlepšenie regerenácie. Je to pravda? Alebo sa firmy či influenceri chcú iba nabaliť? Je kolagén pre ženy predražená želatína? Dozviete sa pravdu.
Zatiaľ čo niektoré formy kolagénu môžu pomôcť kĺbom, väčšina z nich nie je nič iné ako nekvalitné, ale vysoko výnosné “krmivo” od podvodníkov, ktorí sa snažia od zákaníkov vymámiť peniaze. A v tomto článku sa dozviete prečo.
Čo je kolagén (kolagénový proteín)?
Kolagén je bielkovina, ktorá slúži ako hlavná zložka spojivových tkanív ľudského tela, čo znamená, že je primárnym stavebným kameňom mnohých telesných zložiek, vrátane kože, zubov, chrupaviek, kostí a šliach.
Kolagén nachádzajúci sa v kolagénových proteínových doplnkoch pochádza zo spojivových tkanív rôznych zvierat, vrátane kráv, kurčiat a rýb. Aj u zvierat existuje viac ako 37 rôznych druhov kolagénu a možno ich kategorizovať do rôznych typov (typ l, typ ll, typ lll atď.) na základe ich špecifického zloženia aminokyselín a miesta, kde sa nachádzajú v zvieracom tele.
Napríklad:
- Kolagén typu I je najrozšírenejším typom kolagénu v ľudskom tele a je prítomný v tkanive jaziev, šľachách, väzivách, koži, kostiach a ďalších.
- Kolagén typu II chráni kĺby pred poškodením a pomáha zachovať ich funkciu.
- Kolagén typu III podporuje rôzne orgány, ako je pečeň a kostná dreň, ako aj tkanivá v lymfatickom systéme.
Väčšina kolagénových proteínových doplnkov predstavuje prášok bez chuti, ktorý vyzerá takto:
Väčšina z nich je vyrobená z kombinácie rôznych typov kolagénu extrahovaného z hovädzej kože, kuracích a rybích kostí alebo vedľajších produktov spracovania potravín, ako sú vaječné škrupiny alebo vnútornosti.
Aké sú výhody kolagénového proteínu?
Podľa rôznych „odborníkov“ kolagénový proteín pomáha predchádzať alebo liečiť všetky druhy menších až závažných zdravotných problémov, vrátane:
- Bolesti kĺbov
- Vrásky a ochabnutú pokožku
- Lámavé vlasy a nechty
- Infekcie všetkých druhov
- Syndróm priemustného čreva
- a viac.
Niektorí ľudia tiež konzumujú kolagénový proteín, pretože veria, že im pomôže vybudovať svalovú hmotu a rýchlejšie sa zotaviť z tréningu. Namiesto vyčerpávajúceho skúmania všetkých tvrdení o kolagénovom proteíne sa pozrime na to, čo hovoria dôkazy o troch najbežnejších predajných argumentoch.
Kolagén pre ženy – kolagén a zdravie pokožky, vlasov a nechtov
Kolagénový proteín sa často predáva ako kozmetický výrobok (kolagén pre ženy) a tu je typická argumentácia:
Ročne strácame 1 až 2 % kolagénu v našom tele, čo spôsobuje, že naša pokožka, vlasy a nechty sú škaredé, suché a lámavé, a doplnenie kolagénového proteínu zvyšuje hladinu kolagénu v našom tele, a tým sa zvrátia tieto účinky a robí nás to krajšími.
Prvým problémom je to, že takmer všetok kolagén, ktorý môžete konzumovať, sa rozkladá na aminokyseliny skôr, ako dostane príležitosť interagovať s vašimi vlasmi, pokožkou alebo nechtami. Nie je teda dôvod veriť, že kolagénový proteín by vás skrášľoval viac ako ktorýkoľvek iný typ proteínu a žiadne štúdie to nepreukázali.
To však neznamená, že marketéri nemajú štúdie, o ktorých by sa mohli baviť. Ľudia, ktorí predávajú kolagénový proteín (kolagén pre ženy), sa často odvolávajú na niekoľko štúdií, ktoré, ako sa zdá, ukazujú výsledky, no keď sa pozriete pod kapotu, rýchlo si uvedomíte, že je to nie je úplne kóšer.
Napríklad dve bežne citované štúdie sú jedna vedená vedcami z Minerva Research Labs a druhá vedená vedcami z International Research Services. Ak si jednoducho prečítate abstrakty týchto štúdií, pravdepodobne dospejete k záveru, že konzumácia kolagénového proteínu počas 8 až 12 týždňov môže znížiť výskyt suchej pokožky, odlupovanie, vrásky a zvýšiť obsah kolagénu a vlhkosti vo vašej pokožke.
Ako sa však dalo čakať, tento výskum má niekoľko veľkých problémov. Totiž:
1. Žiadna zo štúdií nebola zaslepená. V oboch prípadoch vedci a subjekty presne vedeli, kto čo konzumuje, čo okrem iného zaručuje, že výsledky boli aspoň do istej miery ovplyvnené placebom. V tejto štúdii je to obzvlášť pravdepodobné, pretože výsledky boli založené na prevažne subjektívnych názoroch na to, ako vyzerala pokožka účastníkov.
2. Obe štúdie boli financované spoločnosťami, ktoré vyrábajú použitý kolagénový proteín (Minerva Research Labs Ltd. a BioCell Technology, LLC.). Okrem toho v oboch prípadoch boli vedci vykonávajúci výskum zamestnaní spoločnosťami, čo vyvoláva vážne otázky o zaujatosti výskumníkov. Napríklad v štúdii vykonanej spoločnosťou Minerva Research Labs bol do procesu zapojený ich manažér výskumu a vývoja Thane Aung. Bolo mu dovolené pomáhať, ale nebol uvedený ako jeden z autorov. Namiesto toho bolo jeho meno skryté v spodnej časti výskumu v sekcii poďakovania, takmer akoby nechceli, aby si niekto všimol, že tam je.
Prečo?
Možno je to preto, že Thane je zapojený aj do PR a marketingu Minervy, o čom svedčí aj tento slogan o kolagéne, kde tvrdí, že „Naša pokožka sa stáva tenšou a suchšou a jej doplnenie je jediný spôsob, ako získať zdravú, mlado vyzerajúcu pokožku. Kolagén, bielkovinu, môžeme získať z rýb a pomáha vlasom, pokožke a dokonca aj našej nálade.“
3. V oboch štúdiách výskumníci použili niektoré pochybné techniky a nástroje na meranie vzhľadu a obsahu kolagénu a vlhkosti v pokožke subjektov. Napríklad zlepšenie vzhľadu pokožky bolo založené na subjektívnych hodnoteniach výskumníkov („jej pokožka vyzerá lepšie, však?“) a obsah kolagénu a vlhkosti sa meral pomocou prístroja, ktorý sa bežne používa na meranie obsahu melanínu. Stroj nie je schválený na hodnotenie kolagénu a vlhkosti a neexistuje žiadny výskum, ktorý by dokazoval, že je to spoľahlivý spôsob, ako vykonať niektorú z týchto vecí.
Každý z týchto bodov by jednotlivo bol dôvodom na skepticizmus a keď sa to vezme spolu, je ťažké brať ktorúkoľvek z týchto štúdií vážne.
Zhrnutie: Neexistujú žiadne platné dôkazy o tom, že kolagénový proteín – kolagén pre ženy – zlepšuje zdravie pokožky, vlasov alebo nechtov a nie je dôvod si myslieť, že by to malo byť inak. Influenceri ako Queen Plačková, alebo značky Zeen kolagén, Inca kolagén, Collaloc, ViaCollagen proste iba využili tento “hype” a predávajú, čo ľudia chcú.
Prečo potom vidieť na fórach pozitívne skúsenosti užívateliek? 1. platená reklama, 2. fejkové recenzie, 3. užívateľky konzumujú málo proteínov, alebo len z chudého mäsa, a preto im dodatočný (aj keď minimálny) proteín pomôže. Ale pomohla by im aj zmena stravy, ktorá by mala viac synegrických účinkov.
Na základe štúdie a aj z vlastnej skúsenosti Vám na zlepšenie pleti odporúčamé terapiu červeným a infračerveným svetlom (v tomto článku o melatoníne bod 15).
Mohlo by Vás zaujímať:
Ako umelé modré svetlo z mobilov a tabletov nenávratne poškodzuje zrak. Prevencia a regenrácia.
Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu? (1. časť)
Vplyv svetla na zdravie (1. časť) – John Ott – prvý prieskumník v oblasti svetla
14 overených tipov na dobrý spánok
Okuliare na počítač. Ktoré počítačové okuliare fungujú? Prečo ich potrebujete.
Otužovanie – tajná zbraň k imunite, chudnutiu a dlhovekosti
Ketodiéta – benefity pre zdravie
Hemoroidy. Príčiny a liečba. Účinná pomoc aj na doma.
Ako zvrátiť chronické a autimunitné ochorenie?
Škorica a jej účinky. Čo dokáže škorica? 10 benefitov