Zápal močových ciest a močového mechúra je medzi nežnejším pohlavím v súčasnosti veľmi rozšírený. Nie je to závažné ochorenie, ale skôr nepríjemné a bolestivé. Jeho najväčším problémom je, že sa zvykne vracať, niekedy aj dvakrát do mesiaca.
Hoci sa zvyčajne prelieči účinnými antibiotikami priamo indikovanými na zápal močových ciest, tak sa vracia, a prerastie neraz do veľmi nepríjemnej chronicity.
Keď zápal prejde do chronického štádia, tak je liečba náročnejšia a nie vždy sa dá sa úplne vyliečiť. Na chronický zápal močového mechúra veda zatiaľ nepozná žiadny účinný liek len prevenciu a imunoterapiu.
Najmä ženy trpia zápalom močových ciest a mechúra, pretože sa im baktérie dostanú cez kratšiu močovú rúru (oproti mužom) do mechúra a tam sa rozmnožia. Tak sa vytvorí zápal a spôsobuje nepríjemné pálčivé pocity.
V článku sa dočítate:
- Príznaky zápalu močových ciest
- Prečo vzniká zápal močových ciest?
- Domáca liečba
- Prvá pomoc pri zápale močových ciest
- Antibiotiká na zápal močových ciest
- Autovakcína na zápal močových ciest
- Zápal močových ciest – prevencia
Zápal močových ciest príznaky
Ak pociťujete pri močení (ale aj mimo neho) rezanie, pálenie, bolesti, máte mierne zvýšenú teplotu, a neustále vás nutká na močenie, tak sa pravdepodobne jedná o zápal močového mechúra a močových ciest.
Prečo vzniká zápal močových ciest?
Príčina zápalu močových ciest je premnoženie baktérii, ktoré sa usídlia v močových cestách pri podráždení a nedostatočnej imunite. Väčšinou je za zápal zodpovedná baktéria E coli.
Podráždením sa myslí: prechladnutie od nôh a krížov, pohlavný styk, nedostatočná hygiena po sexe, enormný stres a iné. Počas menštruácie je takmer nemožné dostať zápal močových ciest, pretože krv so sebou vyplavuje škodlivé baktérie.
Zápal močových ciest domáca liečba
Domáca liečba zápalu močových ciest a mechúra spočíva v dostatočnom prísune tekutín. Za deň je potrebné vypiť aspoň dva litre tekutín a užívať extrakty z brusníc (1). Odporúča sa piť veľa urologických čajov s obsahom zlatobyle, prasličky prípadne medvedice lekárskej.
Počas domácej liečby môžete skúsiť aj prírodné antibiotikum, ktoré je účinné na močové cesty, t.j. cesnak. Cesnak je výrazný pomocník v boji so zápalom močových ciest.
Dôležité je zápal močového mechúra vyležať a vyhýbať sa počas liečby pohlavnému styku. Doplniť do stravy kefír a mliečne produkty s obsahom probiotík. Taktiež sa odporúča užívať cesnakové kapsule a probiotiká počas celého roka, najmä v chladnejšom období ako prevencia.
Ak máte opakované zápaly močového mechúra, liečba patrí do rúk urológa alebo nefrológa.
Čo na zápal močových ciest – Prvá pomoc pri zápale močových ciest
Akonáhle pociťujete prvé príznaky, skúste si dať horúcu sprchu, vypiť urologický čaj, a vyležať to v posteli pod dekou. Tiež môžete vyskúšať tiež primiešať sódu bikarbónu do vody, zaradiť cesnak a vyššie dávky vitamínu C do stravy t.j. 1000 mg denne. Skúste probiotiká, diétnejšiu stravu, veľa tekutín a bifidobaktérii.
Antibiotiká na zápal močových ciest
Urológ alebo obvodný lekár zvyčajne pri príznakoch zápalu močového mechúra spraví odber moču do skúmavky, spraví tiež odber krvi na zápalové parametre. Následne môže navrhnúť aj sonografiu močového mechúra.
Po vyšetrení sa zvyčajne pacient dostane recept na antibiotiká. Zvyčajne sa dávajú chinolónové alebo cefalosporínové antibiotiká. Ak zápal nie je ešte rozvinutý a vážny, tak urológ môže naordinovať jednodňové antibiotiká – prášok Monural, ktorý je na predpis.
Autovakcína na zápal močových ciest
Pri opakujúcich sa zápaloch môže lekár predpísať autovakcínu, ktorá sa vyrobí z telu vlastných baktérií. Následne sa niekoľko týždňov podáva injekčne. Telo si vytvorí na baktériu imunitu a opakované zňapaly odznejú.
Zápal močových ciest – prevencia
- Dodržiavať primeranú hygienu, najmä po pohlavnom styku
- Pred stykom aj po ňom je dôležité vymočiť sa a vypiť pohár vody
- Dodržiavať dostatočný pitný režim
- Snažiť sa držať oblasť krížov a nohy v teple
- Nesedieť na studenej podlahe, kameni, zemi…
- Jesť poctivo probiotiká, piť probiotické nápoje, kefír a pod. a vitamín C
- Pokúsiť sa nejesť príliš veľa sladkého, ako čokolády, keksy, koláče a pod.
- Nepiť sladené nápoje, snažiť sa, aby strava bola zásaditá
- Vyhýbať sa káve, alkoholu, korenistým jedlám
- Po kúpeli mokré plavky hneď vymeňiť za suché
Ženám sa toto ochorenie zvyčajne vracia, preto je dôležité vyhľadať lekára a poradiť sa s ním a možnostiach správnej liečby.
Mohlo by Vás zaujímať:
Ľubovník bodkovaný a jeho účinky. Recept na čaj
Elektrosmog. Riziká, škodlivosť a ochrana pred ním.
Ako umelé modré svetlo z mobilov a tabletov nenávratne poškodzuje zrak. Prevencia a regenrácia.
Ako využiť svetlo na zvýšenie energie, nálady a výkonu? (1. časť)
Okuliare na počítač. Ktoré počítačové okuliare fungujú? Prečo ich potrebujete.
Otužovanie – tajná zbraň k imunite, chudnutiu a dlhovekosti
Perfektná praženica – jednoduchý recept a 5 tipov
Kefír – 10 účinkov na zdravie, riziká a recept