Čo je celiakia │ Laktózová intolerancia │ Dedičnosť │ Prejavy a príznaky u detí a dospelých │ Krvné testy │ Genetické testy │ Biopsia │ Strava – bezlepková diéta │ Jedálniček │ Chudnutie │ Komplikácie │ Spúšťače a príčiny │
Celiakia je závažné autoimunitné ochorenie, ktoré sa vyskytuje u geneticky predisponovaných ľudí, u ktorých požitie lepku vedie k poškodeniu v tenkom čreve.
Odhaduje sa, že celiakia postihuje 1 zo 100 ľudí na celom svete. Pacienti, ktorí sú nediagnostikovaní, sú vystavení riziku dlhodobých zdravotných komplikácií.
Keď ľudia s celiakiou jedia lepok (bielkovina nachádzajúca sa v obilninách ako je pšenica, raž a jačmeň), ich telo spúšťa imunitnú reakciu, ktorá napadne tenké črevo.
Tieto útoky vedú k poškodeniu klkov (výbežkov), ktoré lemujú tenké črevo a podporujú vstrebávanie živín. Keď sa klky poškodia, plocha tenkého čreva sa zmenší a živiny sa nedokážu správne a dostatočne absorbovať do tela.
Celiakia a laktózová intolerancia
Celiakia a laktózová intolerancia sú často prepojené. Zatiaľ čo laktózovú intoleranciu môžete mať aj bez celiakie, pri celiakii je laktózová intolerancia pomerne častá.
V špičkách klkov v tenkom čreve, ktoré sú celiakiou poškodené až zničené, sa tvorí enzým laktáza, ktorý je dôležitý pre trávenie mlieka a mliečnych výrobkov. Preto keď sú klky zničené, pacienti netvoria dostatok enzýmu na trávenie laktózy a majú laktózovú intoleranciu. Vysadením lepku zo stravy dôjde behom niekoľkých mesiacov k obnove klkov na výstelke tenkého čreva a (aspoň čiastočnej) obnove tvory enzýmu laktáza.
Je celiakia dedičná?
Celiakia a dedičnosť idú ruka v ruke. Ak máte niekoho s celiakiou v rodine, je u Vás väčšia pravdepodobnosť, že celiakiu počas života dostanete.
Ľudia s prvostupňovým príbuzným s celiakiou (rodič, dieťa, súrodenec) majú 10% riziko vzniku celiakie.
Celiakia sa spája s pozitívnou genetikou na parametre HLA-DQ2.5, HLA-DQ2.2 a HLA-DQ8. Genetická mutácia týchto alel sa vyskutje u 99% celiatikov. To znamená, že keď máte celiakiu, je veľmi vysoko pravdepodobné, že budete mať genetickú mutáciu aj na týchto génoch. Ďalej platí, že vo väčšine prípadov (99%) musíte mať pozitívnu genetiku na celiakiu, aby sa u vás ochorenie vyvinulo.
Celiakia – prejavy a príznaky
Celiakiu môže byť ťažké diagnostikovať, pretože postihuje ľudí rôzne. Existuje viac ako 200 známych príznakov celiakie, ktoré sa môžu vyskytnúť v tráviacom systéme alebo v iných častiach tela.
Niektorí ľudia s celiakiou nemajú vôbec žiadne príznaky, no napriek tomu majú pozitívny krvný test alebo biopsiu. Bez ohľadu na to, či pacienti príznaky celiakie majú alebo nie, sú ohrození dlhodobými komplikáciami, pokiaľ nedôjde k úprave stravy.
Celiakia u detí – prejavy a príznaky
- Svetlá, páchnuca stolica
- Poškodenie zubnej skloviny
- Nízky vzrast
- Anémia
- Strata váhy
- Chronická hnačka
- Zápcha
- Zvracanie
- Nadúvanie a bolesť brucha
- Únava
- Podráždenosť
- Pomalší rast
- Neurologické symptómy vrátane porúch učenia, ADHD, bolesti hlavy, nedostatočná svalová koordinácia a záchvaty
Celiakia u dospelých – prejavy a príznaky
U dospelých je menej pravdepodobné, že budú mať tráviace symptómy, pričom len jedna tretina má hnačku.
Najčastejšie prejavy u dospelých sú:
- hnačka
- zápcha
- nafukovanie
- plynatosť
- chudnutie
- anémia z nedostatku železa
- únava
- bolesť kostí alebo kĺbov
- artritída
- osteoporóza alebo osteopénia (úbytok kostnej hmoty)
- poruchy pečene a žlčových ciest
- depresie alebo úzkosti
- periférna neuropatia (brnenie, necitlivosť alebo bolesť v rukách a nohách)
- záchvaty alebo migrény
- vynechávanie menštruácie
- opakujúci sa potrat
- vyrážky v ústach
- dishydrotický ekzém – syndróm (svrbiaca kožná vyrážka)
Skrytá celiakia
Skrytá celiakia je taká forma celiakie, pri ktorej pacienti nepociťujú žiadne príznaky, avšak vyjde im pozitívny krvný test, genetický test alebo biopsia.
Celiakia – diagnostika – vyšetrenie na celiakiu
Celiakia sa dá diagnostikovať pomocou niekoľkýchg testov. Pre vyšetrenie na celiakiu je však potrebné, aby ste lepok konzumovali Pokiaľ ste lepok zo stravy preventívne vylúčili, bude ho potrebné na 2 mesiace opäť do stravy zaradiť, inak by výsledok testov mohol byť falošne negatívny.
Krvné testy na celiakiu a genetické testy na celiakiu
Krvný test slúži na diagnostiku protilátok vo vašej krvi. Takmer každý, kto má celiakiu, ich má v krvi vo vyšších než normálnych hladinách.
HLA genetický test hľadá zmeny na génoch HLA-DQ2 a HLA-DQ8. Ak uvedené gény zmutované nemáte, je veľmi nepravdepodobné, že máte celiakiu.
Tieto testy však nestačia na preukázanie, že máte celiakiu. Celiakiu môžete mať, aj keď nemáte v krvi protilátky a HLA gény nie sú pozmenené.
U detí stačia uvedené krvné testy na diagnostiku celiakie. U dospelých sa výsledok potvrdzuje ešte aj endoskopiou, kde je možné pohľadom skontrolovať poškodenie tenkého čreva a určiť stupeň celiakie. Cez ústa vám vložia vám kameru na tenkej hadičke, ktorú zosunú cez pažerák a žalúdok do črevného traktu. Lekár pravdepodobne odoberie trochu tkaniva z výstelky tenkého čreva na ďalšie štúdium. Lekári tomu hovoria biopsia.
Stav klkov v čreve lekári popisujú klasifikáciou marsh. Marsh skóre vyjadruje, ako veľmi je výstelka čreva poškodená vplyvom celiakie.
Pri marsh 0, marsh 1, marsh 2 – nie sú klky v čreve poškodené
Marsh 3a – klky v čreve sú mierne poškodené
Marsh 3b – klky v čreve sú výrazne poškodené
Marsh 3c – klky v čreve úplne zničené
Dobrá správa je, že zmenou stravovacích návykov sa klky časom obnovia.
Celiakia – strava celiatika. Čo je bezlepková diéta
Lieky na celiakiu neexistujú, aj keď niektorí jedinci sa zmenou životného štýlu celiakie zbavili.
Jediný spôsob, ako riešiť celiakiu – zápal v čreve je vyhýbať sa potravinám s obsahom lepku – bezlepková diéta.
Dobrá správa je, že potraviny s obsahom lepku majú zväčša vysoký glykemický index a teda ich vyradenie zo stravy môže pomôcť predísť cukrovke.
Potraviny s obsahom lepku, ktoré treba vyradiť:
- obilniny s obsahom lepku – pšenica, raž, ovos, jačmeň, tritikal, bulgur, kamut
- hotové výrobky obsahujúce lepok – múka, cestoviny, otruby, klíčky, krúpy, náhrady mäsa, sójová omáčka, niektoré šalátové dresingy, omáčky z prášku, polievky v sáčku, polotovary obsahujúce pšeničnú múku, pečivo, dezerty, múčniky, keksy, tyčinky, cereálie, oplátky a pod.
- nápoje – pivo, instantné kávy s obsahom jačmenného sladu
- prídavné látky – škroby, príchute, arómy, dextrín, jačmenný a pšeničný sirup, hydrolyzované rastlinné bielkoviny
Celiakia – povolené potraviny – strava celiatika
- mäso a ryby – všetky druhy – kuracie, hovädzie, bravčové a pod.
- zemiaky, ryža, batáty
- strukoviny – hrach, šošovica, fazuľa, cícer, sója
- orechy a semená – všetky druhy
- zelenina a ovocie – všetky druhy
- nápoje – minerálne vody, džúsy, čaj, ovocné čaje, káva, destiláty, víno
- sladidlá – cukor, med, melasa, agávový sirup
- pochutiny – čokoláda, cukríky, horčica, kečup
- bezlepkové obilniny – ryža, pšeno (proso), pohánka, kukurica, amarant
Upozornenie: V dnešnej dobe výrobcovia uvádzajú obsah lepku v zložení (hrubým písmom a podčiarknutý text). Na každom hotovom výrobku si dôsledne prečítajte zloženie a hľadajte lepok, prípadne rizikové prídavné látky. Niektorým jedincom môžu vadiť už aj stopy lepku.
Celiakia jedálniček
Raňajky a večera – omeleta, praženica, cuketové placky, cícerová placka, pohánové lievance, kaša z bezlepkových obilnín, chlieb z bezlepkových obilnín s nátierkou, paštikou, sardninky v konzerve, údená makrela, zeleninová obloha
Polievka – vývar so zeleninou, zeleninové (krémové polievky bez zápražky) – hrášková, tekvicová, karfiolová, paradajková, strukovinové polievky
Hlavné jedlo – akékoľvek mäso a ryba s ryžou či zemiakmi alebo batátmi, zeleninová obloha
Snack – oriešky, ovocie, sušené ovocie
Ako schudnúť pri celiakii
Potraviny s lepkom majú vysoký glykemický index. Vysadením lepku a teda uvedených potravín ako pečivo, cestoviny a pod. sa zlepší vaša strava môžete prirodzene schudnúť, ak ich však nenahradíte bezlepkovými múkami, pečivom a cestovinami, nakoľko tieto majú vďaka kukuričným škrobom ešte vyšší glykemický index, ako potraviny s obsahom lepku.
Celiakia – komplikácie
Pri nedodržiavaní stravy bez lepku hrozia pacientom vážne zdravotné následky – podvýživa, rakovina tráviaceho systému, ďaľšie autoimunitné ochorenia, laktózová intolerancia, neplodnosť, potraty, anémia, osteoporóza, u detí spomalený rast, epileptické záchaty a ďaľšie.
Celiakia – spúšťače a príčiny
V 70. – 80. rokoch 20. storočia bola celiakia považovaná za veľmi vzácne ochorenie a obmedzenie lepku bolo medzi odborníkmi a laickou verejnosťou pomerne neznáme. (1)
V dnešnej dobe sa celiakia môže vyvinúť v akomkoľvek veku. Telo proste začne reagovať na konzumáciu lepku. Nie je neobvyklé diagnostikovať celiakiu ľuďom v dôchodkovom veku.
Zatiaľ čo klasická medicína nemá odpoveď na to, čo je príčinou a spúšťačom autoimunitných ochorení, funkční lekári hovoria o týchto príčinách:
- stres
- nezdravý životný štýl
- zmena životného prostredia
Spomeňte si, ako žili ľudia pred vynájdením žiarovky (v r. 1879) – ráno vstávali keď vyšlo slnko a so západom slnka išli spať, prípadne na svietenie používali oheň (sviečky) a olejové lampy. Nenarúšali si cirkadiálny rytmus modrou zložkou svetla, ktorá je prítomná v moderných žiarovkách a žiarivkách a má veľmi negatívny dopad na uvoľňovanie melatonínu a teda na regeneráciu. Článok o škodlivosti umelého modrého svetla.
Ľudia neboli každú sekundu miliónkrát bombardovaní neviditeľnými umelými elektromagnetickými vlnami z moderných zariadení (mobil, wifi, počítať, elektrické spotrebiče), ktoré bunkám tela spôsobujú stres. Článok o škodlivosti elektrosmogu.
Ľudia trávili čas vonku na poli a teda mali celodenný prístup k slnečnému svetlu a jeho všetkým zložkám – infračervené, UVA a UVB. Uvedené zložky cez sklo (vrátane okuliarov a šošoviek) neprejdú, pričom sú dôležité pre tvorbu hormónov. Zaujímavé informácie v tomto článku.
Za posledných 150 rokov došlo k enormnému odklonu od životného štýlu, aký mali naši predkovia a my za obdobie niekoľko desiatok miliónov rokov. Zároveň si treba uvedomiť, že výskyt chronických a autoimunitných ochorení sa začal rapídne zvyšovať v poslednom storočí.
Mohlo by Vás zaujímať:
Vitamín D + A – prevencia pred autoimunitnými ochoreniami
Ako znížiť vysoký krvný tlak? 21 účinných stratégií
14 overených tipov na dobrý spánok
Okuliare na počítač. Ktoré počítačové okuliare fungujú? Prečo ich potrebujete.
Otužovanie – tajná zbraň k imunite, chudnutiu a dlhovekosti
Ketodiéta – benefity pre zdravie